Erwin Rommel
1891-1944
Született:1891. November 15.
Német tábornagy. Harcolt az első világháborúban, megkapta a legmagasabb német kitüntetést. A Pour le Mérite-t.
1910-ben belépett a Harmadik Birodalom hadseregébe
apja bíztatására.
1939-ben a lengyel hadjárat során
Hitler testőrségének parancsnoka lett.
A führer annyira megvolt elégedve szolgálatával hogy felajánlotta neki hogy szolgálhat bármely alakulat élén.
Rommel a 7. páncélos hadosztályt választotta.
1941. februárjában az Afrika Korps hadtest vezetője lett
Rommel tankhadosztályát a francia hadjárat alatt szellemhadosztálynak nevezték el, mert soha senki nem tudta, hogy merre jár. Rommel sikerei főleg rendkívüli gyorsaságán alapult. Átlagosan napi 50-60 km-t tettek meg de volt olyan nap is hogy 160 km-t is.
Rommel háborús beceneve a sivatagi róka lett.
A háború ideje alatt összetűzésbe került,
egy Heinrich Kirchheim nevű német tiszttel.
Rommel gyávának nevezte és kiabált Kirchheim tábornokkal amit a tábornok sértőnek tartott és nem tudta megbocsátani Rommelnek és később Rommel halálánál is szerepet játszik majd.
A Németek Afrikában való bukása után Rommel ki akart lépni a háborúból és ezt jelezte Hitlernek is sőt megpróbálta rábeszélni Hitlert hogy számolják fel a nyugati frontot.
Rommel egy német tábornokkal (Heinrich Eberbach) való beszélgetés során ezt mondta: a németek számára nincs más értelmes megoldás mint végezni a führerrel és a közvetlen körébe tartozókkal.
Ezután Rommelt beavatták egy Hitler elleni bombamerényletbe. 1944. jún.20-án Hitlert megpróbálták felrobbantani. A merénylet sikertelen volt. A führer életben maradt.
Rommelt bíroság elé nem akarták állítani mivel ő volt a németek egyik leghíresebb, legnagyobb vezértábornagya és nem szerették volna árulónak ítélni a német nép előtt. Hitler mindenképp egyéni módon szerette volna kezelni az ügyet.
A merénylet után 2 hónappal összeült németország legnagyobb tisztjeiből álló becsületbíroság. Rommelnek ezektől a tisztektől függött az élete. A becsületbíroság döntötte el hogy felelősségre vonják-e Rommelt. A döntő szavazat egy német tiszt kezében volt Heinrich Kircheim kezében, akit Rommel gyávának nevezett és megalázta. Kircheim bűnösnek találta Rommelt.
1944.okt.14.-én két tábornok ment a házába és magyarázta el Rommelnek hogy két lehetősége van. Az egyik hogy a népbíroság elé áll ahol elítélik és a családják munkatáborba küldik őt pedig kivégzik. A második lehetőségként felkínáltak neki egy kis üveg ciánt. Rommel ezt választotta. A sivatagi róka közel 1 óra után már nem volt többé.
Rommel volt az egyetlen magas rangú német katona, akinek nevéhez semmilyen háborús bűn nem tapadt. Éppen ezért nemcsak a németek, de ellenségei körében is hatalmas tisztelet övezte.