Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Ljekarski termometar mjeri temperaturu ljudskog tijela. Ima skracenu skalu od 35°C do 42°C, jer se u tom intervalu krece temperatura tijela. Kod njega je kapilar, pri izlasku iz loptastog prosirenja suzen. Pri povisenju temperature ziva moze da izlazi iz rezervoara kroz suzenje, ali se ne moze vratiti nazad jer se napravi prekid niti. Na taj nacin termometar pokazuje maksimalno izmjerenu temperaturu i poslije prestanka zagrijavanja. Ziva se vraca nazad 'stresanjem' termometra
Tijela se u principu sire zapreminski, Promjena zapremine sa temperaturom moze se predstaviti relacijom:
V = V₀ (1 + γt), gdje je V₀- zapremina na 0°C, V- zapremina na temperaturi t, γ- termicki koeficijent zapreminskog sirenja. On zavisi od vrste materijala i tri puta je veci d koeficijenta linearnog sirenja, γ=3α. Tecnosti imaju vecu vrijednost koeficijenta sto znaci da se brze sire, Tecnosti se, inace, nesto brze sire na visim temperaturama
Radili :
U gornjoj relaciji α je termicki koeficijent linearnog sirenja i on zavisi od vrste materijala. Duzina sipke na temperaturi t ce biti:
l = l (1 + αt).
Materijal koji ima veci koeficijent sirenja brze se siri pri zagrijavanju. Ta cinjenica se koristi za izradu bimetalnih traka. To su dvije jednako siroke i dugacke trake od razlicitih materijala koje su pricvrscene jedna uz drugu. Zbog nejednakosti sirenja, grijanjem se savijaju na jednu stranu, a hladjenem na drugu. Bimetalne trake se koriste pri izradi termostata, bimetalnih termometara, raznih prekidaca...
Haris Osmic
Kenan Omic
Termicko sirenje se sastoji od povecanja zapremine tijela, tj. od sirenja u svim pravcima. U izvjesnim slucajevima moze se govoriti o sirenju samo u jednom pravcu, ako je duzina tijela vrlo velika u odnosu na ostale dimenzije. To su, npr. zice, sipke, cijevi itd. Takvo sirenje se zove linearno sirenje.
Neka je. npr. l duzina sipke na temperaturi od 0°C. Jednostavnim mjerenjem moze se ustanoviti da je izduzenje Δl proporcionalno njenoj pocetnoj duzini i temperaturi do koje se sipka zagrijala.
Δl = l αt
Termicko sirenje vode pokazuje znatno odstupanje od opsteg pravila sirenja pri zagrijavanju i skupljanja pri hladjenju. Voda se naime pri hladjenu od +4°C do 0°C siri umjesto da se skuplja. Voda ima najvecu gustinu na 4°C. kada se voda smrzne led pliva na vodi jer ima manju gustinu od vode.
Ta anomalija vode ima veliki znacaj u prirodi. Temperatura ispod sloja leda nikada nije niza od 0°C, sto omogucava odrzavanje zivota u vodi i za vrijeme najvecih hladnoca. U nasim krajevima se nikada ne stvara led, na rijekama i jezerima deblji od 30cm
Termometri su sprave za mjerenje temperature. Najcesce se zasnivaju na sirenju tijela pri zagrijavanju, odnosno skupljanju pri hladjenju. Najvise se koriste termometri sa zivom. Ziva se ravnomjerno siri pri zagrijavanju, ne lijepi se za staklo i nalazi se u tecnom agregatnom stanju od -39°C do +357°C.
Termometar se sastoji od jednog staklenog kapilara koji je na donjem kraju prosiren lopticom i koja je ispunjena zivom. Iznad zive, u kapilari je bezvazdusni prostor da ziva ne bi oksidirala. Kapilar je pricvrscen uz jednu skalu i podijeljenu na stepene Celzija. Kao osnova za tu podjelu koriste se dvije karakteristicne temperature: topljenja leda (0°C) i kljucanja vode (100°C). Prema tome 1°C je stoto dio tog intervala.
Opcepoznata je cinjenica da se tijelo pri zagrijavanju siri, a pri hladjenju skuplja. O toj pojavi se mora i te kako voditi racuna u tehnici izgradnje raznih uredjaja i objekata. Na primjer, pri izgradnji zeljeznih mostova ili postavljanju zeljeznih sina mora se ostavljati izvjestan razmak kako bi se mogle nesmetano siriti za vrijeme toplih dana. termicko sirenje se vrsi tako jakom silom da bi se zeljezne konstrukcije iskrivile, ako se ne bi ostavljao slobodan medjuprostor.