Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Атомно ядро
Атомен номер и масово число. В периодичната система на химичните елементи атомите са подредени по атомен номер, който съответства на броя на протоните в тяхното ядро. Ако означим броя на протоните в ядрото със Z, а броя на неутроните с N, тогава общият брой на частиците, които изграждат ядрото, е Z + N. Сборът от броя на протоните Z и броя на неутроните N се нарича масово число и се означава с буквата А. ( A = Z + N)
Елементарни частици
α-разпад се нарича спонтанното разпадане на атомното ядро, вследствие на което се получават дъщерно ядро и α-частица. Алфа частиците се състоят от два протона и два неутрона. Алфа разпадът е характерен за тежките ядра. Алфа лъчите проникват само няколко хилядни от сантиметъра в алуминиево фолио и трудно проникват през лист хартия. Притежават значителна йонизираща способност и са особено опасни при вътрешно облъчване, ако попаднат в меките тъкани на организма с храна или въздух.
Пример. Атомният номер на урана е Z = 92. Природният уран се състои главно от два изотопа: уран- 238 и уран-235. Колко неутрона се съдържат в ядрата на тези изотопи?
Градивните частици на атомното ядро са протони (р+) и неутрони (n). Протоните имат положителен заряд, а неутроните нямат заряд. Двете частици имат приблизително равна маса.
Атомното ядро е заредено положително и почти цялата маса на атома е съсредоточена в него, макар то да заема незначителна част от обема му.
Бета-лъчите са ускорени потоци от високоенергийни електрони или позитрони. Бета-активността е съпроводена с излъчване на неутрино (антинеутрино), което обяснява непрекъснатия енергиен спектър при този тип разпад. Бета лъчите имат по-голяма проникваща способност и за разлика от алфа-лъчите представляват опасност и при външно облъчване. При (β-) разпад се осъществява ядрен процес на превръщане на ядрен неутрон в протон, който остава в ядрото и повишава поредния номер с единица (в пространството се излъчват електрон и антинеутрино). При (β+) се извършва аналогичен процес: ядрен протон се превръща в неутрон (поредния номер се понижава с едно) и ядрото излъчва позитрон и неутрино. Позитроните анихилират мигновено след излъчването си, което е причина за съпътстващо гама-лъчение.
Между протоните и неутроните действат така наречените ядрени сили, за които зарядът няма значение.
Ядрен модел на атома
Опит на Ръдърфорд
Радиоактивност, или още радиоактивен разпад, се нарича способността на атомните ядра на нестабилни изотопи на химични елементи да се превръщат спонтанно в ядра на други химични елементи, при което се излъчва енергия във формата на електромагнитно лъчение или частици - например алфа-частици, бета-частици или гама-лъчи.
Установено е, че радиоактивни са всички химични елементи с атомен номер, по-голям от 82 (започвайки с бисмута), и много от по-леките елементи. Енергийните спектри на алфа- и гама- излъчването са дискретни, докато този на бета- е непрекъснат. Радиоактивно излъчване от нестабилно атомно ядро, при което се отделят алфа-частици, се нарича алфа-разпад, а при отделяне на бета-частици — бета-разпад. Бета-разпадът винаги се съпровожда с изпускане на неутрино или антинеутрино. Изразът гама-разпад се използва много рядко. Днес се знае, че освен алфа-, гама- и бета-, съществуват и протонен, неутронен, позитронен и други разпади.
През малък отвор, преграден с тънка слюда, се изстрелват a-частици в цилиндър с дължина 60см (Схема1), в който въздухът е под налягане 30см. През центъра е опънат тънък проводник, по който минава ток с напрежение приблизително 1000V, готов всеки момент да предизвика разреждане. При тези условия йонизацията на газа, извършена от една a-частица, нараства 2000 пъти благодарение на сблъскванията между йоните.
Ръдърфорд пуска тесен a-лъч през тънък слюден лист (с дебелина 0,003см) и наблюдава как той леко се разширява – разсейва се.
Ученият прави едно малко изчисление и се убеждава, че за да се измести посоката на полета на a-частиците дори само с 2градуса, е необходимо силово поле с разлика в потенциалите около 100 000V на сантиметър.
Изотопи са атоми с еднакъв
брой протони, но с различен брой
неутрони (различно масово число).
Те имат еднакви химични свойства,
но различна маса.
Планетарен Модел
Изобари са атоми с еднакво масово число, но с различен брой протони. Те имат различни химични свойства, но еднаква маса.
Планетарен модел