만나보세요 

Prezi AI.

새로운 프레젠테이션 도우미가 기다리고 있어요.

뎌욱 빠르게 컨텐츠를 다듬고, 보강하고, 편집하고, 원하는 이미지를 찾고, 시각자료를 편집하세요.

로딩중
스크립트

Fundamentals of Productand Service Costing

Cost Management Systems

Cost System

Cost Allocation and Product Costing

Keys to a good cost system:

  • The objective of the cost management system

is to provide information about costs relevant

for decision making.

  • Oriented to the needs of the decision makers
  • Designed so that benefits exceed costs

Fundamental Themes Underlyingthe Design of Cost Systems

  • Cost systems should have a decision focus.
  • Different cost information is used for different purposes.
  • Cost information for managerial purposes must meet the cost-benefit test.
  • The cost system accumulates and reports costs about processes, products, and services.

Reasons to Calculate Productor Service Costs

  • For decision making
  • For deciding what to sell
  • For setting prices
  • For knowing the cost of goods sold
  • For knowing the cost of inventory

Costing with No Work-in-Process Inventories

Basic Cost Flow Model

Costing with No Work-in-Process Inventories

Costing with No Work-in-Process

Inventories

Costing with No Work-in-Process Inventories

  • Baxter Paint begins production on April 1.

How costs and units move through inventories:

Costing with No Work-in-Process Inventories

  • It starts and completes production of 100,000 gallons of paint in April and has no ending work-in-process inventory.

What are the costs at the end of the period?

$1,000,000 was added to work-in-process and then transferred out to finished goods.

Since Baxter produced 100,000 gallons of paint, then the cost per gallon of paint is $10.

This is true for the following accounts:

– Raw Materials (RM)

– Work-in-Process (WIP)

– Finished Goods (FG)

FG

Costing with Work-in-Process Inventories

Costing with Work-in-Process

Inventories

How do we cost Baxter’s 20,000 gallons of paint that are only half finished?

20,000 gallons half finished is equivalent to 10,000 gallons finished.

$990,000/100,000 gallons = $9.90 per gallon

90,000 gallons transferred out plus 10,000 equivalent gallons of finished paint equals 100,000 equivalent gallons of paint.

90,000 gallons × $9.90/gallon = $891,000

프레지로 더욱 인상깊고 역동적인 프레젠테이션을 만들어 보세요