Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Lotynų Amerika

Kova Dėl nepriklausomybės

Ispanijos ir Portugalijos kolonijos

Savokos

Metropoliteno katedra Meksikos sostinėje Meksike. XVI a. pab.

•Kaudiljas - taip Lotynų Amerikos šalyse vadinamas karo vadas, diktatorius.

•Kreolas - ispanų, portugalų ir kitų baltosios rasės žmonių palikuonis, gyvenantis Lotynų Amerikoje.

•Lotynų Amerika - bendras Viduro ir Pietų Amerikos, Karibų jūros salų šalių pavadinimas.

•Metisas - indėnų ir baltujų palikuonis.

•Mulatas - juodaodžių ir baltųjų palikuonis.

XVI - XVII a. konkistadorų nukariautos Vidurio ir Pietų Amerikos šalys tapo Ispanijos ir Portugalijos kolonijomis. Atvykėliai europiečiai žiauriai elgėsi su vietos gyvebtojais indėnais : juos žudė, išnaudojo, privertė atsižadėti senųjų dievų ir priimti krikščionybę. Daugiau nei per šimta metų europiečiai ištroškė turtų ir garbės sunaikino indėnų kultūras bei civilizacijas. Daugelis indėnų dirbo baltiesiems priklausančiose plantacijuose, sidabro kasyklose. Dėl nepakeliamų gyvenimo salygų, sunkaus darbo ir europiečių atvežtų ligų daug indėnų išmirė. Smarkiai sumažėjus darbo jėgai buvo pradėta gabent vergus iš Afrikos.

Didžiules kolonijas valdyti Ispanijos ir Portugalijos valdovai patikėdavo tik iš metropolijų atsiųstiems pareigūnams. Tuo buvo nepatenkinti kreolai. Jiems priklausė didžiulės žemės valdos ir dvarai, tačiau metropolijų valdžia jais nepasitikėjo, baimindamiesi, kad šie nesumanytu atsiskirti. Kolonijų gyventojai buvo nepatenkinti, jog monopolijos varžo jų prekybos laisvę, verčia mokėti didelius mokesčius, o į aukštas pareigas tik iš metropolijų siunčiami atstovai. XVIII a. pab. daugelio kolonijų kreolai siekė atsiskirti nuo metropolijų ir kurti savarankiškas valstybes

Naujųjų Valstybių Raida

Savita Lotynų Amerikos Kultūra

Tikslas

• Ispanijos ir Portugalijos kolonijos

• Savita Lotynų Amerikos kultūra

• Kova dėl nepriklausomybės

•Najųjų vakstybių raida.

Pietų ir Vidurio Amerikoje susikūrusios valstybės buvo silpnos ir nevieningos. Nors ir priimtos konstitucijos, veikė parlamentai, tačiau dažnai vykdavo kariniai perversmai, valdžią užgrobdavo diktatoriai. Naujųjų valstybių valdžia nepajegė garantuoti tvarkos, pertvarkyti visuomenės bei ūkio. Šalyse klestėjo korupcija. Lotynų Amerikos šalių ūkio raidą paspartino XIX a. II Pusėje prasidėjus imigracijai iš Europos. Labiau išsimokslinę nei vietos gyventojai atvykeliai užėmė svarbias pareigas administracijoje, pramonėje, prekyboje. Augantis ūkis teikė pelną užsienio šalims, o didžioji dalis vietos gyventojų skurdo ir badavo.

Lotynų Amerikoje gyveno skirtingų tautų ir rasių žmonės: Ispanai, Portugalai, Kreolai. Šimtmečius gyvenantys žmonės maišėsi - susidarė mišrios rasės : Metisai - Baltųjų ir indėnų palikuonis, Mulatai - Baltųjų ir juodaodžių palikuonis. Mulatai bei Metisai užimė visuomenėje žemesnę padėtį nei baltieji, tačiau aukštesnę negu indėnai ir juodaodžiai. Dauguma mišriųjų gyventojų telkėsi miestuose ir vertėsi prekyba bei amatais.

Vievio Gimnazijos

1b Klasės Mokinio

Rimvydo Jančiausko

Projektas "Lotynų Amerika"

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi