Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Po superwtorku prowadząca dwójka kandydatów to Donald Trump i Hilary Clinton.
Pierwszy z nich - republikanin - podkreśla, że zaostrzenie polityki imigracyjnej USA należy do jego priorytetów.
Proces uzyskiwania obywatelstwa USA to naturalizacja. Mogą o nią ubiegać się osoby, które mieszkają na terenie USA przez co najmniej 5 lat jako stali rezydenci lub są obecne w USA przez co najmniej 30 miesięcy w ciągu ostatnich 5-ciu lat. Wymogi naturalizacji:
• Ciągłość pobytu
• Obecność fizyczna
• Dobry charakter moralny
• Wychowanie obywatelskie
• Przywiązanie do Konstytucji
W dniu 1 października 1608 roku, rok po założeniu pierwszej osady kolonistów angielskich w Stanach Zjednoczonych o nazwie Jamestown, z inicjatywy kapitana Johna Smitha, przybyła tam na brytyjskim statku "Mary and Margaret" grupa polskich rzemieślników, specjalistów produkcji mydła, potażu oraz szkła. Pierwsza znacząca grupa imigrantów z Polski przybyła do Ameryki w związku z rozbiorem Polski przez Prusy, Rosję i Austrię. W 1830 roku wybuchło w Polsce powstanie przeciwko carowi Mikołajowi I. Wtedy to około tysiącu osobom udało się zbiec do Stanów Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Największymi skupiskami Polaków w USA na chwilę obecną pozostają miasta: Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork oraz Seattle. Badania dowodzą, iż w Stanach Zjednoczonych Ameryki mieszka blisko 10 milionów osób pochodzenia polskiego, a ponad 0,5 miliona z nich używa języka polskiego na co dzień.
Chicago, miasto w stanie Illinois, jest drugim na świecie, po Warszawie, miastem pod względem liczby Polaków. Największe poza Polską skupisko Polaków i ludności pochodzenia polskiego (ponad 1,3 mln osób polskiego pochodzenia, w tym około 250 tys. mówiących na co dzień po polsku). W Chicago istnieją trzy głównie polskie dzielnice, z których najbardziej znana jest Polish Village.
81% Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia mieszka w 15 stanach, przede wszystkim w stanach Nowy Jork, Illinois i Michigan. 37% (3,7 mln) zamieszkuje środkowy zachód, 33% (3,2 mln) północny zachód, 18% (1,8 mln) południe i 12% (1,1 mln) zachód kraju. 41,2% mieszka w dużych miastach, a 41% na przedmieściach tych miast; 13,1% zamieszkuje małe miasta i jedynie 4,7% na wsi.
Większość emigrantów z Polski ostatnio przybyłych do USA pochodziła z miast. Byli oni bardziej wykształceni i uzdolnieni w zakresie technicznego oraz profesjonalnego przygotowania, niż emigranci polscy z początku obecnego wieku, którzy przybyli tutaj w poszukiwaniu chleba. Wielu z tych nowych, jak również potomkowie poprzednich generacji, nie dążyli już do osiedlania się w centralnych rejonach wielkich miast, lecz coraz częściej zaczęli osiedlać się na przedmieściach.
Obecnie, w latach 90. wciąż wielu imigrantów decyduje się na przyjazd do USA kierując się podobnymi motywami jak przybysze z wcześniejszych okresów. A więc, aby polepszyć swoją sytuację ekonomiczną oraz skorzystać z wolności, jaką ten kraj oferuje. W 1993 roku ponad 23 000 Polaków otrzymało wizy emigracyjne, które uprawniają do osiedlenia się na stałe w USA. Podobne wizy otrzymało 3 850 Polaków w 1994 i 1995 roku.
To popularne, głównie w Stanach Zjednoczonych, dowcipy o Polakach, w których są oni przedstawiani jako osoby głupie i skłonne do nadużywania alkoholu. Jedna z hipotez dotyczących Polish jokes głosi, że zostały one rozprzestrzenione przez powojennych imigrantów niemieckich, zwłaszcza tych, którzy zostali wysiedleni z Polski.
W 1854 roku, Ksiądz Leopold Moczygemba sprowadził grupę ok. 800 Polaków ze Śląska do miasteczka Panna Maria w Texasie, które stało się pierwszym miejscem zorganizowanego osadnictwa Polaków w Stanach Zjednoczonych. Pierwsi emigranci znajdowali zatrudnienie w rolnictwie oraz w kopalniach, młynach, rzeźniach, hutach we Wschodniej i Środkowo-Zachodniej części Ameryki. Wspólnoty polonijne powstałe przed końcem ubiegłego stulecia w wielu miastach amerykańskich, stawały się coraz to bardziej samodzielne. Polacy przeważnie osiedlali się w centralnych częściach wielkich miast, przynosząc tam różne umiejętności w zakresie wielu pożytecznych zawodów, jak na przykład krawiectwa czy piekarnictwa, co w rezultacie dawało im sposobność do służenia Polonii i pogłębiania jej wspólnoty. W wyniku tego tworzyła się "mała Polska", etniczna enklawa podobna do tych, jakie już wcześniej utworzyły inne grupy.
Procentowe rozmieszczenie Polaków w poszczególnych stanach:
• Wisconsin 9,3%
• Michigan 8,6%
• Connecticut 8,3%
W roku 1924, w obawie przed negatywnymi wpływami rosnącej emigracji na poziom życia w USA, obywatele głównie pochodzenia Anglo-Saksońskiego wymogli ustanowienie jednych z najbardziej restryktywnych praw imigracyjnych, które znacznie zahamowały emigrację do USA. Akt zakładał przyznanie 165 000 wiz emigracyjnych rocznie, rozdzielanych proporcjonalnie na poszczególne grupy narodowościowe. Po II Wojnie Światowej wielu imigrantów zostało przyjętych przez Stany Zjednoczone na mocy rozporządzenia z 1948 roku, zawartego w "Special Displaced Persons Act". Przybysze ci, w wielu wypadkach, zostali bardzo boleśnie dotknięci działaniami wojennymi. Liczba imigrantów ponownie wzrosła po 1981 roku, kiedy to podczas stanu wojennego reżim rządzący w Polsce znacznie ograniczył wolność obywateli oraz zlikwidował związek zawodowy "Solidarność". Przed przyjazdem do USA, wielu emigrantów musiało udowodnić, iż byli uchodźcami politycznymi. Była to więc emigracja w poszukiwaniu wolności.