Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

ZESPÓŁ TURNERA

WYKONAŁY

KAROLINA PAWLIK

MONIKA JARCZEWSKA

WIKTORIA PEJTA

z 1c

PRZYCZYNY

spowodowany jest najczęściej brakiem lub niepełnym rozwojem chromosomu X. Normalnie kobieta posiada układ chromosomów XX (jeden pochodzi od matki, drugi dziedziczony jest od ojca). U kobiety z zespołem Turnera jednego z tych chromosomów nie ma. Jest to skutek ich nieprawidłowego podziału już w procesie formowania się jajeczek

i plemników.

DIAGNOZA

Na świecie z zespołem Turnera rodzi się jedna na 2500 dziewczynek. Każdego roku w Polsce rodzi się ich kilkadziesiąt. Liczba przypadków w poszczególnych latach nie jest do końca znana, gdyż wciąż rzadko rozpoznaje się chorobę po urodzeniu lub w pierwszych tygodniach życia dziecka.

JAK LECZYĆ

ZESPÓŁ TURNERA?

Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia łagodzi objawy choroby i może w znaczący sposób poprawić jakość życia. Chora powinna znajdować się pod opieką dziecięcej poradni endokrynologii. Leczenie niskorosłości polega na codziennym podawaniu hormonów wzrostu w formie zastrzyku.

JAK LECZYĆ

ZESPÓŁ TURNERA?

W Polsce zastrzyki te stosuje się od 6 roku życia, na świecie nawet dwa lata wcześniej i trwa to kilka lat. Większość chorych wymaga podawania hormonów żeńskich, ponieważ ich jajniki nie wykształciły się tak jak u zdrowych kobiet. Celem terapii jest też wykrycie i leczenie wad wrodzonych, zwłaszcza wad serca i układu moczowego.

OBJAWY

Jedną z najważniejszych cech zespołu jest niski wzrost. Kobiety, których nie leczono osiągają średnio 143 cm (tj. około 20 cm mniej niż przeciętny wzrost w danej populacji). Dziewczynki rosną wolniej i nie obserwuje się u nich skoku wzrostu typowego dla okresu pokwitania. Inna też jest częściowo budowa ciała dziewczynek z zespołem Turnera.

OBJAWY

Szczególnie widoczne mogą być nieprawidłowe proporcje: krótka szyja, krótsze w stosunku do długości ciała ręce i nogi, krępe ciało. Do cech charakterystycznych należy: wysoko wysklepione podniebienie i wady zgryzu, koślawe łokcie i kolana, nietypowy kształt paznokci, liczne znamiona barwnikowe.

CHOROBY

TOWARZYSZĄCE

ZESPOŁOWI

- wady serca i wielkich naczyń

- nadciśnienie tętnicze

- anomalie nerek

- choroby tarczycy

ZESPÓŁ

TURNERA

Wrodzona choroba genetyczna występująca

tylko u kobiet, spowodowana brakiem lub

niepełnym rozwojem chromosomu X. Wczesna

diagnoza umożliwia wprowadzenie

odpowiedniego leczenia, które

znacznie poprawia jakość życia.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi