Introduzione
Il tuo nuovo assistente di presentazione.
Perfeziona, migliora e personalizza i tuoi contenuti, trova immagini pertinenti e modifica le immagini più velocemente che mai.
Ricerche popolari
Efekty wprowadzenia cła
Fiskalny efekt cła – ilustruje korzyści odniesione przez budżet państwa, polegające na uzyskaniu wpływów z ceł, które nałożono na pewne towary.
Redystrybucyjny efekt cła – reprezentuje korzyści uzyskiwane z wprowadzenia cła przez krajowych producentów.
Efekt protekcyjny cła – reprezentuje on stratę biorącą się stąd, że część popytu na dany towar, przed wprowadzeniem cła pokrywana przez producentów zagranicznych, jest obecnie zaspokajana przez producentów krajowych, którzy w poprzednim okresie, ze względu na wysokie koszty produkcji, nie sprzedawali w ogóle.
Konsumpcyjny efekt cła – strata ponoszona przez konsumentów, nie jest rekompensowana przez dodatkową korzyść innych podmiotów. Reprezentuje straty poniesione przez konsumentów – nie zdecydują się oni bowiem w ogóle na zakup danego towaru po nowej, wyższej cenie.
Podział według rodzaju taryfy celnej:
Cło optymalne – wielkość cła pozwalająca na maksymalizację osiąganych korzyści przez wprowadzający go kraj.
Podział według zróżnicowania traktowania:
dyskryminacyjne – ustalone na poziomie wyższym od ogólnego
preferencyjne – zapewnia szczególnie korzystne warunki wymiany
Unia celna jest jednolitym obszarem handlowym, w ramach którego odbywa się swobodny przepływ wszystkich towarów, niezależnie od tego, czy zostały wyprodukowane w UE, czy też sprowadzono je spoza jej terytorium. Na przykład fiński telefon komórkowy można przewieźć na Węgry bez uiszczania opłaty celnej oraz bez żadnej kontroli celnej.
Cło na towary przywiezione spoza UE – np. telewizor z Korei Południowej – uiszcza się, gdy po raz pierwszy zostają one wprowadzone na teren UE, po czym nie pobiera się już dalszych opłat i produkt nie podlega dodatkowej kontroli celnej.
Główne zadania:
- zwalczanie towarów podrobionych i piractwa – w interesie bezpieczeństwa i zdrowia oraz ochrony miejsc pracy tych, którzy są zatrudniani przez legalnych producentów;
- sprawdzanie, czy osoby podróżujące z dużymi sumami pieniędzy w gotówce (lub w innej formie) nie czynią tego z zamiarem prania brudnych pieniędzy lub uniknięcia płacenia podatków
Walka z oszustwami, np.:
- fałszywe świadectwa pochodzenia – ponieważ UE ma niższe taryfy celne na wiele produktów importowanych z krajów ubogich, niektórzy importerzy ulegają pokusie zakwalifikowania się do tych taryf, przedstawiając - fałszywe świadectwa pochodzenia dla swoich towarów z tych właśnie państw;
- fałszerstwa w deklaracjach VAT i płatnościach, wykorzystywane przez pozbawionych skrupułów biznesmenów do zgłaszania fikcyjnych transakcji;
- uchylanie się od płacenia akcyzy za towary, takie jak papierosy, co pozbawia rządy dochodów podatkowych niezbędnych do istotnych wydatków publicznych.
Podział według charakteru ekonomicznego:
Cło fiskalne – zapewniają państwu odpowiednie dochody. Obecnie rola fiskalna ceł nie jest dominująca. (w 1999 roku wpływy z ceł wynosiły w Polsce 5,566 mld zł, co stanowi 4,4% całości wpływów)
Cło ochronne – jego celem jest ochrona produkcji krajowej przed konkurencją zagraniczną.
Cło ekspansywne – ma na celu utrzymanie wysokich cen na rynku wewnętrznym.
Podział według sposobu określania wysokości ceł:
Cło ad valorem – określone w procentach w stosunku do wartości towaru.
Cło specyficzne – stawka celna podawana jest w odniesieniu do ilości towaru (np. 2 zł od tony węgla).
Cło kombinowane (mieszane) – ustalone w zależności od wartości i ilości towarów.
podział według kierunku ruchu towarów:
Cło importowe – jego zadaniem jest ochrona produkcji krajowej oraz zwiększenie dochodów państwa.
Cło eksportowe – jest nakładane głównie na surowce, w celu zachęcania do ich przetwarzania w kraju. Powoduje ono wzrost cen produktów krajowych za granicą. Mogą powodować pogorszenie bilansu handlowego poprzez zmniejszenie eksportu. Stosuje się je jedynie w krajach rozwijających się o monokulturowym charakterze gospodarki, może wówczas zastępować podatki, których pobieranie wymagałoby tworzenia kosztownego systemu podatkowego.
Cło tranzytowe – była to opłata nakładana na obcych kupców przejeżdżających przez dany kraj. Jest ono stosowane bardzo rzadko, ponieważ brak ceł przewozowych może stać się czynnikiem skłaniającym do wyboru tranzytu przez dany kraj, co może przynieść duże wpływy z udostępnienia sieci transportowej oraz środków transportu. W wielu krajach, w tym także w Polsce, dochody te stanowiły znaczną część wpływów budżetowych.
jest opłatą pobieraną przez
Państwo w związku z
przemieszczeniem towaru przez
granicę celną. W naszym przypadku
do importu dochodzi, gdy towar
zostaje przywieziony
spoza UE.
Cło pobierane może być w celu:
1. zwiększenia wpływów do budżetu
państwa
2. ochrona rynku wewnętrznego i rodzimych
producentów przed towarami wyprodukowanymi za granicą
3. wywierania nacisku na partnera handlowego w
zakresie zmiany (bądź zaniechania zmiany)
warunków wymiany handlowej, przykładem takiego zastosowania są cła retorsyjne.