Loading…
Transcript

Barok

Julia Przyborowska, 1a

Muzyka w baroku

W okresie baroku w muzyce dokonał się ogromny przełom. Rozkwitła muzyka świecka, instrumentalna (zwłaszcza smyczkowa i organowa), opera, oratorium i kantata. Korzystano chętnie z różnorodnych środków wyrazu i posługiwano się bogatą stylistyką. Wynaleziono takie formy muzyczne, jak sonata, koncert i uwertura.

Malarstwo

Trzema największymi kompozytorami baroku byli:

Johann Sebastian Bach (Koncerty brandenburskie)

Georg Friedrich Händel (oratorium Mesjasz)

Antonio Vivaldi (Cztery pory roku)

Malarze baroku podejmowali najczęściej tematykę religijną, mitologiczną, alegoryczną, historyczną i portretową. Popularność zaczęły zdobywać pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Stosowano chętnie światłocień, bogatą symbolikę i efektowny iluzjonizm.

Cechy charakterystyczne sztuki baroku

Barok nie trzymał się niewolniczo klasycznych reguł, ale wykorzystywał poszczególne elementy zgodnie z zasadami psychologii, tak aby wywołać pożądany efekt. Dużą rolę odgrywała kreatywność

O BAROKU

(koncept), synteza różnych dziedzin sztuki i wykorzystanie wiedzy np. o zasadach perspektywy

Termin „barok”, którego geneza jest wciąż niewyjaśniona, najprawdopodobniej pochodzi od portugalskiego barroco- perła o nieregularnym kształcie. W tym znaczeniu po raz pierwszy użył go Garcia de Orta. Istnieje też teoria, jakoby termin wywodził się z nazwy niepoprawnego sylogizmu, i wskazywał pierwotnie na dziwactwa formalne jako najbardziej charakterystyczną cechę sztuki owej sztuki.

Należne miejsce sztuce baroku przywróciły dopiero badania XX-wieczne. Pionierami w pojmowaniu baroku jako osobnego, w pełni wartościowego stylu w dziejach kultury europejskiej byli dwaj literaturoznawcy: Heinrich Wölfflin i Fritz Strich. Niedługo potem Benedetto Croce ustanowił barok autonomiczną epoką. Do ok. lat 90. powszechnie stosowaną nazwą tej epoki była „literatura XVII wieku”. Roman Pollak postulował, aby epokę nazwać mianem „seicentyzmu”.