Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
КОМПЛЕКСЕН ПОДХОД ЗА АНАЛИЗ НА ДИНАМИКАТА НА РАЗХОДИТЕ ПРИ ПРИЛАГАНЕ НА МЕТОДА „РАЗХОДИ-ОБЕМ-ПЕЧАЛБА“ В ХОТЕЛИЕРСТВОТО
Специфика „Хотелиерски продуктов асортимент“
Хотелиерският продукт обхваща целия реализиран или планов продуктов микс на туристическите предприятия при многопродуктова структура. Определя се на база на съотношението между компонентите на всеки продукт – основни и/или допълнителни услуги, като всеки компонент може да бъде детайлизиран по физически звена. Нивото на детайлизация определя и обхвата на приложение на CVP анализ и определяне на целевата(-те) функция(-и) за анализ на динамиката на разходите. Анализът на ниво хотелиерски продукт (продуктов микс) е насочен единствено към планиране на печалбата за разглеждания планов период. Детайлизацията на ниво услуги и/или ниво физически звена разширява обхвата на приложение на CVP анализ, като се постигат условия за прилагането му за целите на контрола и оценката на представянето по центрове на отговорност (центрове на разходи, приходи, печалби и инвестиции).
Специфика „ Хотелиерският продукт в рамките на анализирания период“
При идентифициране на отделните вариации на хотелиерския продукт в рамките на плановия период е подходящо използването на два критерия – показатели за броя наличен персонал и ценовите равнища.
От една страна, за да работи всяко звено, което предоставя услуги на гостите или изпълнява поддържаща функция за хотела, е необходим човешки труд. Във времева перспектива, измененията в осигурения капацитет на работа могат да се проследят с показатели, свързани с работната сила – брой нает персонал или общият размер на основните трудови възнаграждения.
От друга страна променливият характер на потребителското търсене е предпоставка за обособяване на различни ценови периоди през годината, активния сезон или работната седмица. Въпреки, че предприятието може да предлага един и същ асортимент от услуги, при едно и също ниво на обслужване, съществуват външни условия, които променят характеристиките на закупувания продукт. Реално гостите избират продукти с различна полезност в рамките на времевия диапазон.
На база на всяко значимо изменение в наличния персонал и/или ценовите равнища, могат да се разграничат различни субпродукти, като се приложи графичен метод- използва се времева линия и върху нея се нанасят моментите, в които е налице съществена промяна в цените и/или промяна в броя на наетия персонал. На фигура 1 е представен пример с разграничаване на 6 субпродукта при сезонен хотел (П1 – П6).
Фиг.1. Определяне на вариациите на хотелския продукт във времева перспектива
1. Пригала се анализ на разходите по данните от счетоводните сметки за общите разходи, като се определят неизбежните постоянни разходи (амортизации и заплати на ръководния персонал), релевантните постоянни разходи (заплати на сезонния персонал), променливите (разходите за хранителни продукти и напитки) и разходите от смесен тип (разходи за комунални услуги), съдържащи променлив и постоянен компонент. При анализът се вземат предвид следните специфики:
Специфика „Производство и потребление“
При оказване на основни и допълнителни туристически услуги, моментът на осъществяване на услугите съвпада с момента на тяхната консумацията от страна на госта, тоест хотелиерското обслужване е неделимо.
Посочената особеност изпълнява едно от допусканията на CVP метода, а именно че произведеното и продаденото количество продукти съвпадат - не се формира незавършено производство.
Специфика „Трудоемкост“
При основните дейности и голяма част от допълнителните услуги, наличните трудови ресурси обуславят обслужващия капацитет на дейност. Дори и да е налице необходимата хотелска суперструктура, без налична работна човешка сила, услугите не могат да бъдат оказани.
Анализът на разходите за трудови възнаграждения следва да бъде прецизен, като се вземе предвид показателите средносписъчен брой на персонала и средни нива на заплатите. Например, сезонните хотели функционират с постоянен и сезонен персонал. Анализирайки разходите в годишен план, разходите за възнаграждения имат поведение на променливи разходи, но те реално са стъпаловидни (полупостоянни), като една част от тях съществуват и при нулев обем на работа (на постоянно заетия персонал). Следва да се вземат в предвид и комисионните от продажби в полза на персонала, като същите се класифицират като променливи разходи.
Специфика „Компоненти на постоянните разходи“
Поради спецификите на потребителското търсене и от там проблемите с планирането на работната ръка и капацитета на дейност, е препоръчително постоянните разходите да се разграничават на два основни компонента - неизбежни постоянни разходи, които се извършват дори и хотелът (дейност или обект) да е затворен (напр. амортизации, заплати на административен и ръководен персонал) и релевантни постоянни разходи, които се извършват, за да функционира хотелът при съответстващ (релевантен) капацитет на дейност и качество на услугите (напр. заплати на сезонен персонал). Препоръката е свързана с възможните значителни изменения в потребителското търсене на хотелиерския продукт на дневна, седмична, сезонна или годишна база, които от своя страна поставят въпроса дали е целесъобразно хотелът (дейността, звеното) да работи при даден капацитет в периодите на силен спад в търсенето и как да се планира наличния трудов ресурс.
В краткосрочен и средносрочен план ръководството има възможност да влияе върху релевантните (съответстващите) постоянни разходи .
Специфика „Отваряне и затваряне (зазимяване)“
Следва в размера на постоянните разходи да се включат като отделни компоненти разходите, свързани с привеждане в готовност за обслужване на гости и за периодично затваряне (зазимяване) на хотела, както и разходите по провеждането на аналогични технологични операции във връзка с провеждане на мероприятия през неактивния сезон – организация на семинари, вечери, банкети, предлагане на празнични пакети за Нова Година и Великденски празници през неактивния сезон.
Специфика „Модернизация на хотелската база“
Друга характерна черта на хотелиерското предлагане е, че хотелиерската суперструктура, която е основен фактор и условие за осъществяване на дейността, се амортизира за сравнително дълъг период, но бързо остарява морално, поради динамиката на условията в международния туризъм. Налага се периодично модернизиране на хотелската база, за да е налице действено предлагане.
Разходите за модернизация следва да се отчитат като разходи за ремонт и да се отнасят към състава на текущите постоянни разходи, защото не са обвързани пряко с реализирания обем продажби. При закупуване на нови активи във връзка с модернизация на базата, те се третират като постоянни разходи (когато са под възприетия праг на същественост) или разходи за амортизации след въвеждането им в експлоатация, като дълготрайни активи.
Специфика „Комерсиализация на хотелиерския продукт“
Моментът на покупка от една страна и от друга страна моментите на „производство“ и консумация, които съвпадат, могат да бъдат отдалечени внушително във времева перспектива (дори и в период от година). Туроператорите и туристическите агенции реализират голяма част от хотелската база в рамките на предходната година при преференциални условия за клиентите, като за целта предлагат отстъпки за ранни записвания за сметка на хотелиерите. При провеждане на CVP анализ за планиран период, могат да се използват данните от потвърдените резервации, които формират заявената заетост. При авансово заплащане на хотелиерския продукт, заявената заетост се трансформира в гарантирана заетост. Тоест, разходите, приходите и обемът на дейност за целите на CVP анализ за планирания период могат да бъдат разграничени на планови, заявени и гарантирани.
Разходите за изплащане на комисионни към дистрибуционните канали са съществено перо в състава на променливите разходи, наред с хранителните продукти, артикулите и консумативите за стаите.
За идентифицираните смесени разходи първо се прилага графичен метод, за да се прецени визуално дали линейната им функция може да представи осреднено поведението на разходите и евентуално да се идентифицират екстремални или анормални наблюдения, които след допълнителен анализ може да се изключат. След това се преминава към статистически регресионен анализ.
При прогнозиране на поведението на разходите във връзка с изменението в обема на дейност на предприятието, е необходимо да се изследват факторите от вътрешната и външната среда на предприятието в рамките на следващия (прогнозен) оперативен цикъл. Освен това следва да се предвиди ефекта от управленски решения, свързани с капацитета на предприятието, технологията на обслужване (производство), разширяване или свиване на продуктовия микс и други.
Когато част от решенията са свързани с разходи, за които не са налице данни от предходни отчетни периоди и трудно може да се прогнозира техния размер (например, при промяна в технологията на обслужване и изхранване на гостите или въвеждане на нови допълнителни услуги), е уместно да се използват инженерни методи. Посредством последните се извършва оценка на разходите, съобразно изменението или увеличението на броя на операциите на технологичния процес по предоставяне на услуги, свързващи материалните и нематериални блага с обслужваните гости.
Зависимостта между пълните разходи и разходоопределящия фактор се представя с линейната функция:
TC = FC +VCq x Q,
където: TC – пълни разходи;
Q – обем на дейност;
FC – постоянни разходи;
VCq – променливи разходи за единица
Ас. Драган Красимиров Георгиев
Катедра „Счетоводна отчетност”
Икономически университет – Варна
Специфика „Измерители за обем“
Предвид характеристиките на хотелиерския продукт е необходимо да се изследва технологичния процес на осъществяване на формиращите го услуги. Именно избраната технология на обслужване предопределя избора на измерител за обем на основните и допълнителните дейности.
При дейността по настаняване на гостите са налице следните възможности – за измерител да се използва броят на реализираните помещения, броят на реализираните нощувки или и двата показателя посредством свързващия ги коефициент на натовареност на помещенията. В ресторантьорската дейност измерителят се определя в зависимост от технологията на обслужване в заведенията за хранене – брой артикули, брой куверти и хранодни . При пакетни продажби, разходите могат да се анализират и на базата на общ измерител - измерителят за обема на основната услуга по настаняване, с която са обвързани другите услуги в туристическия пакет.
.
Проблеми при набавяне на информация за изследване на динамиката на разходите
а/ липсваща информация
б/ извънредни данни
в/ нарушаване на принципа на съпоставимост между разходите и приходите
г/ проблеми при избиране на времеви период
д/ разпределение на непреки разходи и извършени дискреционни (по преценка на ръководството) разходи
е/ инфлация
Специфика „Източници на информация“
Информация за приходите, разходите и обема на дейност в предприятията от сферата на хотелиерството може да бъде набавена от следните източници:
- Счетоводна програма;
- Складова програма;
- Програма за отчитане продажбите в заведенията за хранене;
- Специализирана хотелска програма (PMS – Property Management System);
- Други.
В отделните предприятия изброените източници могат да бъдат интегрирани в единни информационни системи или да липсват. Отделните софтуерни продукти предоставят информация (донякъде и препокриваща се) с различна степен на детайлизация, своевременност и точност. По тази причина, изследването на характеристиките на наличните отчетни софтуерни продукти и възможностите, които предлагат за извличане необходимите показателите, е важен момент при провеждането на CVP анализ, в т.ч. и анализ на динамиката на разходите.