Georgs Vilhelms Frīdrihs Hēgelis
Biogrāfija
- Dzimis 1770. gada 17. augustā Virtembergā bagātajā ģimenē.
- Viņš absolvējis vidusskolu 1788. gada oktobrī.
- No 1788. līdz 1793. gadam viņš studēja Tībingenes Teoloģijas institūtā (teoloģiskajā seminārijā) Tībingenes universitātē, kur noklausījās filozofiskos un teoloģiskos kursus un aizstāvēja maģistra darbu.
- 20 gadu vecumā Hēgels kļuva par filozofijas meistaru.
- 1793. gada oktobrī tika nosūtīts uz Bernu,kur viņš kļūst par Patrikas bērnu audzinātāju.
- 1798. gadā publicē pirmos drukātos darbus.
- 1816-1818 - Heidelbergas Universitātes filozofijas profesors
- Kopš 1818. gada - Berlīnes Universitātes filozofijas profesors
- 1831. gada augustā Berlīnē sākās holēras epidēmija, Hegels pameta pilsētu, uzturas Kreuzbergā. Oktobrī ar jaunā semestra sākumu Hegels atgriezās Berlīnē, kļūdaini nolēmis, ka epidēmija ir beigusies.
- Miris 1831. gada 14. novembrī (61 gads) Berlīnē, Prūsijas karalistē.
Kas sekmēja filozofijas attīstību?
Šīs Hēgeļa filozofijas pamatdomas lielā mērā savaldzināja viņa laikabiedrus un aizraušanās ar viņa filozofiju bija liela. Viņa imponēja it sevišķi arī tā laika revolucionāri noskaņotai sabiedrības daļai. Tiešām, ja no vienas puses, Hēgeļa filozofija šķita attaisnojam visu pastāvošo kārtību, tā ka tā varēja tapt par īstu prūšu valsts filozofiju, tad no otras puses, rādīdama, ka viss nepieciešamā kārtā vienmēr pārgrozās, pārmainās uz augšu, uz kaut ko pilnīgāku, tā ar to deva pieturas punktu un attaisnojumu revolucionāriem centieniem, un tā radās tā saucamais kreisais hēgelisma novirziens.
Hēgeļa filozofijas raksturojums
Populārākie filozofijas darbi
Filozofa idejas
- Hēgeļa filozofijas absolūtā ideja nozīmē beznosacījuma un konkrētas universāluma idealitāti, kura sākuma punkts un zināšanu galīgais mērķis sakrīt.
- Subjektīvo garu raksturo kā absolūto ideju atsvešināšanās sākumu saistībā ar dvēseles individualizāciju.
- Objektīvo garu raksturo kā absolūtās idejas atsvešināšanās turpinājumu objektīvā pasaulē(to papildina jēdzienu rašanās:likums un morāle).
- Absolūtais gars ir pēdējais absolūtās idejas noraidīšanas posms, kurā absolūtais gars pārņem reliģijas, mākslas un filozofijas formas kā pilnīgu zināšanu iemeslu.
- Atsacīšanās (veids, kā atspoguļot absolūto garu vēsturē un dabā, attiecības starp cilvēku un viņa izveidoto realitāti).
- Izcelsme tiek raksturota kā nepārtrauktība jaunā attīstībā no vecās, kā noliegšanas process.
- Triāde tiek parādīta kā universāls jebkura attīstības procesa atspoguļojums.
5 interesanti dzīves fakti
- Parādījās 18.-19.gs.Vācijā
- Hēgelis savā filozofiskajā sistēmā izmantoja trīs attīstības posmus,uzskatot visu par nepieciešamu kustības procesu no vienas attīstības stadijas uz otru - no sevis paša, ārpus sev, un sevī (ideja, daba, gars).
- Rrāts (domāšana) ir vienīgais un patiešām viss, kas ir reāls, ir vajadzīgs.
- Visas pasaules notikumu gaita ir stingri padota prāta likumībai, ka īstenībā šī gaita pat nav nekas cits, kā prāta likumības izpaušanās.
- Dialektiskā metode dibinās uz tā, ka nevienu atsevišķu pasaules momentu mēs nespējam domāt kā pilnīgi patstāvīgu, neatkarīgu ne no kā cita.
Virzienam raksturīgākās idejas
Georgs Vilhelms Frīdrihs Hēgelis
- Vācu filozofs,
- Pirmais sistemātiski fundamentālais domātājs
- Iezīmēja jaunu pieeju sociālajai filozofijai.
- Hēgelis bija viens no pirmajiem dižajiem filozofiem, kas bija universitātes profesors.
- Hēgelis savu sistēmu mācīja studentiem, no tā izriet Hēgeļa darbu atšķirības.
- Hegela filozofijas pamatprincipi ir sistemātiska pāreja no abstrakcijas uz konkrētu, vēsturisku, sistēmisku un pretrunīgu.
- Galvenā dialektiskās sistēmas metode ir pacelšanās princips no abstrakta uz konkrēto.
- Jebkurš zināšanu objekts ir rezultāts, kas veidojas attīstības procesā.Jāņem vērā objekta vēsturiskie objekta mērījumi. Tiek pieņemts, ka loģiskie un vēsturiskie aspekti sakrīt.
- Sistēmas princips ietver visu reālo pasauli, kurā visi elementi ir savstarpēji saistīti. Sistēma attīstās pilībā, nevis daži elementi atsevišķi.
- Pretrunu princips tiek uztverts nevis kā loģiska kļūda, bet kā jebkuras attīstības pamatcēlonis un cēlonis. Pretruna var iznīcināt veco sistēmu un izveidot jaunu.
- Pēc tēva nāves 1799. gadā Hegels saņēma nelielu mantojumu, kas kopā ar saviem uzkrājumiem ļāva viņam pamest mācīšanu un iekļūt akadēmiskās darbības jomā.
- Studenti steidzās uz Berlīni,lai noklausītos Hēgeļa lekciju no dažādiem Vācijas reģioniem,kā arī no Polijas, Grieķijas, Skandināvijas un citām Eiropas valstīm.
- Šekspīrs bija Hēgeļa mīļākais autors,tāpēc filozofs izlasījagandrīz visas viņa grāmatas.
- 1811.gadā aprecējās,kaut arī viņš uzskatīja,ka cilvēks nevar būt laimīgs dzīves garumā.
- Hegels labi mācījās un par sasniegumiem studijās viņš saņēma balvas, pārejot no klases uz klasi . Kabatas naudu viņš tērēja grāmatām.
J.Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija
Autors:Marta Dobkeviča