Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

РЕМЕНИЦЕ(КАИШНИЦИ) И РЕМЕНИ(КАИШНИ) ПРЕНОСНИЦИ

ФРИКЦИОНИ ТОЧКОВИ И ПРЕНОСНИЦИ

РЕМЕНИ ПРЕНОСНИЦИ СВРСТАВАЈУ СЕ У ГРУПУ ЕЛЕСТИЧНИХ ПРЕНОСНИКА КОЈИ ПРЕНОСЕ СНАГУ И КРЕТАЊЕ ИЗМЕЂУ ВРАТИЛА КОЈА МОГУ БИТИ НА ВЕЋЕМ МЕЂУСОБНОМ РАСТОЈАЊУ. НАЈЈЕДНОСТАВНИЈИ РЕМЕНИ ПРЕНОСНИК САСТОЈИ СЕ ОД ДВА ТОЧКА (РЕМЕНИЦЕ) И РЕМЕНА (КАИША) ПРЕБАЧЕНОГ ПРЕКО ЊИХ. РЕМЕН ЈЕ ЗАТЕГНУТ ОДРЕЂЕНОМ СИЛОМ. РЕМЕН СЕ МОЖЕ ПРИТЕГНУТИ ЗАТЕЗАЧЕМ. РАДНО ОПТЕРЕЋЕЊЕ СЕ ПРЕНОСИ ПОДРЕДСТВОМ СИЛЕ ТРЕЊА ИЗМЕЂУ РЕМЕНА И РЕМЕНИЦА. ДЕО РЕМЕНА ИЗМЕЂУ РЕМЕНИЦА КОЈИ ВУЧЕ НАЗИВА СЕ ВУЧНИ КРАК, А ДРГУИ, ПОВРАТНИ, СЛОБОДНИ КРАК. ПРЕМА ПОЛОЖАЈУ ОСА ГОЊЕНЕ И ПОГОНСКЕ РЕМЕНИЦЕ, РАЗЛИКУЈУ СЕ: ОТВОРЕНИ, УКРШТЕНИ, ПОЛУКРШТЕНИ И СТЕПЕНАСТИ РЕМЕНИ ПРЕНОСНИЦИ. ПРЕНОСНИ ОДНОС СЕ ИЗРАЧУНАВА ИСТО КАО И ЗА ФРИКЦИОНЕ ТОЧКОВЕ. РЕМЕНИ ПРЕНОСНИЦИ МОРАЈУ БИТИ ЗАШТИЋЕНИ ЗБОГ ЗАШТИТЕ РАДНИКА КОЈИ РАДЕ УЗ МАШИНУ.

ОНИ СУ ПОСРЕДНИ МЕХАНИЧКИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА.

ФРИКЦИОНИ ТОЧКОВИ И ПРЕНОСНИЦИ КОРИСТЕ СЕ ЗА ПРЕНОС МАЊЕ СНАГЕ ПРИ МАЊИМ РАСТОЈАЊИМА ВРАТИЛА. ПРЕНОС МОМЕНТА И СНАГЕ ОСТВАРУЈЕ СЕ ТРЕЊЕМ ИЗМЕЂУ ТОЧКОВА. ЗОБГ МАЛЕ ДОДИРНЕ ПОВРШИНЕД, ПРИ ВЕЋИМ ОПТЕРЕЋЕЊИМА ДОЛАЗИ ДО ПРОКЛИЗАВАЊА ,ЈЕР ЈЕ ТО ЕЛАСТИЧНА НЕПОСРЕДНА ВЕЗА, И ПРОМЕНЕ ПРЕНОСНОГ ОДНОСА. РЕТКО СЕ КОРИСТЕ У ПРАКСИ. ЈЕДАН ОД ФРИКЦИОНИХ ТОЧКОВА ЈЕ ГОЊЕНИ А ДРУГИ ЈЕ ПОГОНСКИ. ПОГОНСКИ ТОЧАК ОРЕНОСИ КРЕТАЊЕ И ОБРТНИ МОМЕНТ НА ГОЊЕНИ ТОЧАК. ГОЊЕНИ ТОЧАК БЛИЖИ ЈЕ РАДНОЈ, А ПОГОНСКИ ПОГОНСКОЈ МАШИНИ. ПРЕНОСНИ ОДНОС ПАРА ФРИКЦИОНИХ ТОЧКОВА, АКО ЈЕ ТРЕЊЕ ИЗМЕЂУ ФРИКЦИОНИХ ТОЧКОВА ДОВОЉНО ВЕЛИКО ДА НЕМА ПРОКЛИЗАВАЊЕ, МОЖЕ СКАЗАТИ МАЕМАТИЧКИМ ИЗРАЗОМ:

I=N1/N2=D2/D1

ОНИ СУ НЕПОСРЕДНИ МЕХАНИЧКИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА.

ЗУПЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ

ЕЛАСТИЧНИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ

ЗУПЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ ПРЕНОСЕ ОБРТНИ МОМЕНТ И КРЕТАЊЕ С ЈЕДНОГ ВРАТИЛА НА ДРУГО, А ВРАТИЛА СУ НА БЛИСКОМ ОДСТОЈАЊУ, ПОМОЋУ ВЕЗЕ КОЈУ ЧИНИ СПРЕГА ЗУБАЦА ЗУПЧАНИКА. НАЈЈЕДНОСТАВНИЈИ ЗУПЧАСТИ ПРЕНОСНИК САСТОЈИ СЕ ОД ДВА ЗУПЧАНИКА У СПРЕЗИ КОЈИ ЧИЗУПЧАСТИ ПАР. ПРЕНОСНИ ОДНОС КОД ЗУПЧАСТОГ И ЛАНЧАСТОКГ ПРЕНОСА ИЗРАЖАВА СЕ СЛИЧНО КАО И КОД ФРИКЦИОНИХ ТОЧКОВА, СТИМ ШЗО СЕ ПРЕЧНИК ЗАМЕЊУЈЕ БРОЈЕМ ЗУБАЦА ЗУПЧАНИКА, ОДНОСНО ЛАНЧАНИКА.

I=N1/N2=Z2/Z1

ПРЕМА МЕЂУСОБНОМ ПОЛОЖАЈУ ОСА ВРАТИЛА ПОГОНСКОГ И ГОЊЕНОГ ЗУПЧАНИКА, ЗУПЧАНИЦИ СЕ ДЕЛЕ НА

  • ЦИЛИНДРИЧЕ ЗУПЧАСТЕ ПАРОВЕ (ОСЕ ВРАТИЛА СУ ПАРАЛЕЛНЕ)

  • КОНИЧНИ ЗУПЧАСТИ ПАРОВИ(ОСЕ ВРАТИЛА СЕ СЕКУ)

  • ПУЖНИ ЗУПЧАСТИ ПАРОВИ(ОСЕ ВРАТИЛА СЕ МИМОИЛАЗЕ)

  • СПРЕГА ЗУПЧАСТЕ ЛЕТВЕ И ЗУПЧАНИКА

ОНИ СУ НЕПОСРЕДНИ МЕХАНИЧКИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА.

ЕЛАСТИЧНИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА СУ ФРИКЦИОНИ ПРЕНОСНИЦИ И РЕМЕНИ ПРЕНОСНИЦИ. ЛАНЧАНИЦИ И РЕМЕНИ ПРЕНОСНИЦИ ИМАЈУ ВЕЛИКА РАСТОЈАЊА ИЗМЕЂУ ЊИХОВИХ ВРАТИЛА И ОНИ ТРАНСФОРМАЦИЈУ И ПРЕНОС СНАГЕ ОБАВЉАЈУ ПОМОЋУ ПОСРЕДНИКА РЕМЕНА ИЛИ ЛАНЦА.

ПРИНУДНИ ПРЕНОСНИЦИ

ЕЛЕМЕНТИ ЗА ПРЕНОС СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА

СПЕЦИЈАЛНИ ЕЛЕМЕНТИ

ПРИНУДНИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА СУ ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ И ЗУПЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ. ЗУПЧАСТИ И ФРИКЦИОНИ ПРЕНОСНИЦИ ТРАНСФОРМАЦИЈУ И ПРЕНОС СНАГЕ ОБАВЉАЈУ НЕПОСРЕДНИМ ДОДИРОМ ФРИКЦИОНОГ, ОДНОСНО ЗУПЧАСТОГ ПАРА И МАЛА СУ РАСТОЈАЊА ИЗМЕЂУ ВРАТИЛА.

МЕХАНИЧКИ ПРЕНОСНИЦИ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА ОДНОСНО ЕЛЕМЕНТИ ЗА ПРЕНОС СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА ПРЕДСТАВЉАЈУ МАШИНСКУ ГРУПУ КОЈА НА МАШИНАМА(АУТОМОБИЛ,БАГЕР,ТРАМВАЈ И ТАКО ДАЉЕ) ОБАВЉА ФУНКЦИЈЕ ТРАНСФОРМАЦИЈЕ СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА ОД ПОГОНСКЕ ДО РАДНЕ МАШИНЕ И ПРЕНОСА.ТРАНСФОРМАЦИЈА СХАГЕ МОЖЕ СЕ ОДРАЗИТИ УЗ: СМАЊЕЊЕ ОПТЕРЕЋЕЊА, А ПОВЕЋАЊЕ БРЗИНЕ ИЛИ ОБРНУТО ПОВЕЋАЊЕ ОПТЕРЕЋЕЊА, А СМАЊЕЊЕ БРЗИНЕ.

СПЕЦИЈАЛНИМ ЕЛЕМЕНТИМА ПРИПАДАЈУ СВИ ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ МАШИНА КОЈИ НИСУ ДО САДА СПОМЕНУТИ, А ВЕОМА СУ БИТНИ ЗА ЊИХОВ РАД. ТО СУ:

  • ЕЛЕМЕНТИ КЛИПНИХ МАШИНА- КЛИП, ЦИЛИНДАР, ВЕНТИЛ, КЛИП И ДРУГО.

  • ЕЛЕМЕНТИ ЗА ВОЂЕЊЕ И РЕГУЛАЦИЈУ ТЕЧНОСТИ ГАСОВА И ПАРЕ- ВЕНТИЛИ, КОЛЕНА, НАСТАВЦИ, СЛАВИНЕ И ДРУГО.

ЛАНЧАНИЦИ И ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ

ЛЕЖАЈЕВИ

ЛЕЖАЈЕВИ СУ МАШИНСКИ ЕЛЕМЕНТИ КОЈИ СЕ НАЈЧЕШЋЕ УГРАЂУЈУ У ОСЛОНЦЕ ОСОВИНА И ВРАТИЛА. ОСНОВНА УЛОГА ЛЕЖАЈЕВА ЈЕСТЕ ОБЕЗБЕЂЕЊE УСЛОВА ЗА КРЕТАЊЕ ОБРТНИХ ДЕЛОВА И ПРЕНОШЕЊЕ ОПТЕРЕЋЕЊА СА ПОКРЕТНИХ НА НЕПОКРЕТНЕ ДЕЛОВЕ МАШИНА. ПО КОНСТРУКЦИЈИ МОГУ БИТИ:

  • КОТРЉАЈУЋИ И

  • КЛИЗНИ

ДВА ОЗУБЉЕНА ТОЧКА- ЛАНЧАНИКА СПОЈЕНА ОДГОВАРАЈУЋИМ ЛАНЦЕМ (ПОСРЕДНИК) ЧИНЕ ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИК. ЛАНЧАСТИ ПРЕНОС ЈЕ ПРИНУДНИ И СЛУЖИ ЗА ПРЕНОС СНАГЕ И ОБРТНОГ МОМЕНТА ИЗМЕЂУ ВРАТИЛА КОЈА СУ НА ВЕЋЕМ РАСТОЈАЊУ. ИАКО СЕ ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИК КОРИСТИ НА РАЗНИМ МАШИНАМА, ГАРАНТОВАНО ЈЕ СВИМА НАЈПОЗНАТИЈА ПРИМЕНА НА БИЦИКЛУ. НОВИЈЕ ВРСТЕ БИЦИКАЛА ОБИЧНО ИМАЈУ СТЕПЕНАСТИ ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИК КОЈИ СЕ МОЖЕ МЕЊАТИ ПРЕНОСНИ ОДНОС И МОМЕНТ СИЛЕ. РАДИ СМАЊЕЊА ТРЕЊА, ЛАНЧАНИЦИ И ЛАНАЦ СЕ ПОДМАЗУЈУ. ПРЕНОСНИ ОДНОС ЛАНЧАСТОГ ПРЕНОСНИКА РАЧУНА СЕ ИТО КАО И ЗА ЗУПЧАСТЕ ПРЕНОСНИКЕ. ИТО АКО И КОД РЕМЕНИХ ПРЕНОСНИКА, И ЛАНЧАСТИ ПРЕНОСНИЦИ ТРЕБА ДА БУДУ ОГРАЂЕНИ РАДИ ЗАШТИТЕ ОД ПОВРЕДА.

ЕЛЕМЕНТИ ЗА СПАЈАЊЕ И ОСЛАЊАЊЕ ОБТРНИХ ЕЛЕМЕНАТА

ЕЛЕМЕНТИ ЗА ВЕЗУ

МАШИНСКИ ЕЛЕМЕНТИ

ЕЛЕМЕНТИ ЗАС ВЕЗУ СЛУЖЕ ЗА СПАЈАЊЕ ДВА ИЛИ ВИШЕ ДЕЛОВА У ЈЕДНУ ЦЕЛИНУ. ВЕЗЕ МОГУ БИТИ РАЗДВОЈИВЕ И НЕРАЗДВОЈИВЕ. РАЗДВОЈИВИ СПОЈ СЕ МОЖЕ РАЗДВОЈИТИ БЕЗ РАЗАРАЊА ДОК НЕРАЗДВОЈИВИ СПОЈ НЕ МОЖЕ. ВЕЗЕ ТАКОЂЕ МОГУ БИТИ И ЕЛАСТИЧНЕ.

МАШИНСКИМ ЕЛЕМЕНТИМА НАЗИВАМО ОНЕ ДЕЛОВЕ МАШИНЕ И УРЕЂАЈА КОЈИ СЕ НЕ МОГУ ДАЉЕ РАСТАВЉАТИ НА ПРОСТИЈЕ ДЕЛОВЕ. ИАКО СТРОГЕ ПОДЕЛЕ НЕ ПОСТОЈЕ, МАШИНСКЕ ЕЛЕМЕНТЕ ИПАК МОЖЕМО ПОДЕЛИТИ НА ПЕТ ВРСТА МАШИНСКИХ ЕЛЕМЕНАТА.

ЕЛЕМЕНТИ ЗА СПАЈАЊЕ И ОСЛАЊАЊЕ ОБРТНИХ ЕЛЕМЕНАТА СЕ ОСЛАЊАЈУ,ОБЕЗБЕЂУЈУ УСЛОВЕ ЗА КРЕТАЊЕ ОБРТНИХ ДЕЛОВА И СЛУЖЕ ЗА СПАЈАЊЕ ДВА ВРАТИЛА ИЛИ ДЕЛОВА ЈЕДНОГ ИСТОГ ВРАТИЛА.

СПОЈНИЦЕ

ЕЛЕМЕНТИ ЗА РАЗДВОЈИВУ ВЕЗУ

ЕЛЕМЕНТИ ЗА ЕЛАСТИЧНО ВЕЗИВАЊЕ

У ЕЛЕМЕНТЕ ЗА РАЗДВОЈИВУ ВЕЗУ СПАДАЈУ:

  • ЗАВРТЊИ СА НАВРТКАМА(МОЖЕ И БЕЗ)

  • КЛИНОВИ(ЊИМА СЕ ОСТВАРУЈУ ЧВРСТЕ РАЗДВОЈИВЕ ВЕЗЕ)

ОПРУГЕ СЛУЖЕ ЗА ЕЛАСТИЧНО ВЕЗИВАЊЕ МАШИНСКИХ ЕЛЕМЕНАТА И ОНЕ МОГУ БИТИ:

  • ЗАВОЈНЕ

  • ЛИСНАТЕ

  • СПИРАЛНЕ

ЕЛЕМЕНТИ ЗА НЕРАЗДВОЈИВУ ВЕЗУ

СПОЈНИЦЕ СЕ НАЈЧЕШЋЕ КОРИСТЕ ЗА СПАЈАЊЕ ДЕЛОВА ЈЕДНОГ ИСТОГ ВРАТИЛА ИЛИ САМО ВРАТИЛА. ОСЕ ВРАТИЛА МОГУ ДА СЕ СЕКУ ПОД НЕКИМ УГЛОМ.НАЈЧЕШЋЕ СЕ СПАЈАЈУ ВРАТИЛО РАДНЕ МАШИНЕ И ВРАТИЛО ПОГОНСКЕ МАШИНЕ.ПОРЕД СВОЈЕ ОСНОВНЕ НАМЕНЕ, ИМАЈУ И РАЗНЕ УЛОГЕ КАО НА ПРИМЕР:

  • ПРИЛАГОЂАВАЊА РАЗЛИЧИТИХ ОДСТУПАЊА ОСА ВРАТИЛА,

  • УСПОСТАВЉАЊА ИЛИ ПРЕКИДАЊА ПРЕНОСА ОБРТНОГ МОМЕНТА И ТАКО ДАЉЕ.

СПОЈНИЦЕ МОГУ БИТИ КРУТЕ, ЕЛАСТИЧНЕ И УКЉУЧНО-ИСКЉУЧНЕ.

У ЕЛЕМЕНТЕ ЗА НЕРАЗДВОЈИВУ ВЕЗУ УБРАЈАЈУ СЕ:

  • ВЕЗЕ ОСТВАРЕНЕ ЗАВАРИВАЊЕМ

  • ВЕЗЕ ОСТВАРЕНЕ ЛЕМЉЕЊЕМ

  • ВЕЗЕ ОСТВАРЕНЕ ПРЕСОВАЊЕМ

  • ЗАКИВЦИ(ДАНАС ИХ ЗАМЕЊУЈЕ ЗАВАРИВАЊЕ

ЕЛЕМЕНТИ ОБРТНОГ КРЕТАЊА

ЕЛЕМЕНТИ ОБРТНОГ КРЕТАЊА СУ НОСАЧИ ДРУГИХ ОБРТНИХ МАШИНСКИХ ДЕЛОВА(ТОЧКОВА, ЗУПЧАНИКА, РЕМЕНИЦА И ДРУГО), А ПРЕКО ЛЕЖИШТА СУ ПОВЕЗАНИ СА ОСНОВОМ КОНСТРУКЦИЈЕ. РУКАВЦИ СУ ЊИХОВИ ДЕЛОВИ ПРЕКО КОЈИХ СЕ ВРШИ ОСЛАЊАЊЕ НА ЛЕЖИШТА.

ОСОВИНЕ

ВРАТИЛА

ОСОВИНЕ НОСЕ МАШИНСКЕ ДЕЛОВЕ КОЈИ СЕ ОБРЋУ ИЛИ ОСЦИЛУЈУ. НЕ ПРЕНОСЕ СНАГУ ЗАПРАВО ОБРТНИ МОМЕНТ. ИЗЛОЖЕНЕ СУ НАПОНУ НА САВИЈАЊЕ. ОНЕ МОГУ БИТИ:

  • ПОКРЕТНЕ

  • НЕПОКРЕНТЕ

ОСОВИНИЦЕ

ВРАТИЛА СУ НОСАЧИ ОБРТНИХ МАШИНСКИХ ДЕЛОВА КАО ШТО СУ: ЗУПЧАНИЦИ, ЛАНЧАНИЦИ, СПОЈНИЦЕ, КАИШНИЦИ, ФРИКЦИОНИ ТОЧКОВИ И ДРУГО. ОМОГУЋАВАЈУ ОБРТАЊА ДЕЛОВА КОЈИ СЕ НАЛАЗЕ НА ЊИМА, СПАЈАЊЕ У ФУНКЦИОНАЛНУ ЦЕЛИНУ, ПРЕМОСЕ СНАГУ ЗАПРАВО ОБРТНИ МОМЕНТ И ЗБОГ ТОГА СУ ИЗЛОЖЕНА СЛОЖЕНОМ НАПРЕЗАЊУ, НАРОЧИТО УБИЈАЊУ И САВИЈАЊУ. ВРАТИЛА ПРЕМА КОНСТРУКЦИЈИ МОГУ БИТИ САВАТЉИВА И ЧВРСТА(МОГУ БИТИ ПРАВА И КОЛЕНАСТА).

ОСОВИНИЦЕ СУ КРАТКЕ ОСОВИНЕ КОЈЕ СЕ КОРИСТЕ ЗА ОСТВАРИВАЊЕ ЗГЛОБНИХ ВЕЗА. ОНЕ ИЛИ МИРУЈУ ИЛИ ОСЦИЛУЈУ У ОСЦИЛИМА, ПА ПА ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ ОСЦИЛУЈУ ОКО ЊИХ. ПРИМЕР ЊЕНЕ ПРИМЕНЕ ЈЕ ЗГЛОБНА ВЕЗА КЛИПЊАЧЕ И КЛИПА.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi