POLSKA PIERWSZYCH PIASTÓW
Kto sprawował władzę w kraju?
Najważniejsze daty
Mieszko I przyjął chrzest w obrządku łacińskimi. W ten sposób jego władza jest uświęcona przez Kościół. Polska poprzez chrzest nawiązała kontakty z Zachodem, a także zaczęła przyjmować zachodnie wzorce w prawie, filozofii, sztuce i architekturze.
W poznaniu utworzono pierwsze w Polsce biskupstwo, które podlegało papieżowi.
Bolesław Chrobry sprowadza do Polski czeskiego biskupa Wojciecha, który miał przeprowadzić chrystianizację wśród pogańskiej ludności w Prusach. Zginął on jednak z ich rąk, ponieważ złamał ich obyczaje. Bolesław wykupił jego ciało jako relikwię. Wojciecha uznano za męczennika i kanonizowano go.
Do Polski przyjeżdża cesarz niemiecki Otton III prosząc Bolesława aby zgodził się, żeby Słowiańszczyzna weszła w skład uniwersalnego cesarstwa – tak zwany zjazd gnieźnieński.
Koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku, na króla Polski koronuje się jego syn Mieszko II. Postanowił on kontynuować politykę zagraniczną swego ojca. Kilka razy wyprawiał się zbrojnie na Saksonię. W 1031 roku cesarz niemiecki Konrad II wraz z władcą Rusi Jarosławem Mądrym, najechali na Polskę. Do ataku przyłączył się też czeski władca. W wyniku tego najazdu Mieszko II zmuszony był uciec z kraju.
Koronacja Bolesława Śmiałego, który popadł w konflikt z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który stanął na czele buntujących się przeciwko władcy, możnowładców. Bolesław Śmiały stłumił jednak bunt, a buntowników, w tym także Stanisława ze Szczepanowa, skazał na śmierć. Jednakże możnowładcy nie przestraszyli się i wkrótce zmusili Bolesława do ucieczki z kraju. Po ucieczce Bolesława Śmiałego władzę obejmuje jego brat Władysław Herman. Był on jednak nieudolnym władcą, bez ambicji politycznych. W rzeczywistości władzę sprawował Sieciech – sędzia i najwyższy dowódca wojskowy.
Władysław Herman podzielił kraj między swoich dwóch synów: starszy z nich Zbigniew dostał Wielkopolskę i Kujawy, młodszy Bolesław Krzywousty Małopolskę i Śląsk. Sobie zostawił Mazowsze. W 1102 roku Władysław Herman umarł. Niedługo potem jedynym władcą został Bolesław Krzywousty, który doprowadził do rozbicia dzielnicowego.
Mieszko I (945 – 992 r.) – pierwszy historyczny władca Polski. Za jego panowania granice Polski powiększyło się do 250 000 km2. W 966 roku przyjął chrzest.
Jaskinia nietoperzowa i ciemna- to tu odnaleziono najstarsze ślady człowieka na ziemiach polskich.
Osada w Biskupinie – jest to największe odkrycie pochodzące z epoki żelaza. Ma ona 2,5 tysiąca lat. Zbudowana została przez plemiona kultury łużyckiej.
Bolesław Chrobry (967 – 1025 r.) – syn Mieszka I. Miał dwie koronacje: jedną symboliczną w roku 1000, z rąk Ottona III. Drugą w 1025 roku z rąk papieża. Akt ten umocnił jego władzę w Europie. Kilka miesięcy później Bolesław niestety umarł.
Mieszko II (990 – 1034 r.) – syn Bolesława Chrobrego, koronował się na króla Polski po śmierci ojca w 1025 roku.
Kazimierz Odnowiciel ( 1016 – 1058 r.) – syn Mieszka II. Objął władzę po śmierci ojca. Już wtedy w państwie nie działo się dobrze. Mimo wielu prób zapanowania nad chaosem panującym w kraju nie udało mu się to. Książę został wygnany z kraju przez możnowładców. Uciekł na Węgry. Dopiero w 1039 roku, przy pomocy cesarza niemieckiego, udało mu się na nowo zjednoczyć Polskę.
Bolesław Śmiały (1042 – 1082 r. ) – syn Kazimierza Odnowiciela. W sporze o Inwestyturę poparł ówczesnego papieża Grzegorza VII.
Władysław Herman ( 1043 – 1102 r.) – syn Kazimierza Odnowiciela. Był władcą nieudolnym. Nie miał ambicji politycznych. Faktyczną władzę w kraju sprawował Sieciech. Władysław podzielił państwo między swoich dwóch synów Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego.
Zbigniew był uznawany za pochodzącego z nieprawego łoża potomka Hermana
Bolesław Krzywousty (1086 – 1138 r.) – władca Polski. Obalił władzę swojego brata Zbigniewa, ponieważ chciał ponownego połączenia państwa. W 1108 roku wygnał brata z kraju. Stworzył statut, w którym dzielił Polskę między swoich czterech synów. W ten sposób doszło do rozbicia dzielnicowego Polski.
Henryk Sandomierski – książę sandomierski w latach 1146-1166.
Mieszko Stary (1122 - 1202) trzeci syn Bolesława Krzywoustego. Władał Wielkopolską i Poznaniem.
Bolesław Kędzierzawy (1121 - 1173)drugi pod względem starszeństwa syn Bolesława Krzywoustego. Otrzymał we władanie Mazowsze i część kujaw.
Władysław II Wygnaniec (1105-1159), najstarszy syn Bolesława III Krzywoustego. Po śmierci ojca w 1138, objął w dziedziczne posiadanie Śląsk, nie podlegającą dziedziczeniu dzielnicę senioralną z Krakowem oraz przejął prerogatywy władzy księcia zwierzchniego, m.in.: zwierzchnictwo nad lennikami, książętami pomorskimi, nad młodszymi braćmi, prawo mianowania urzędników państwowych i kościelnych.