Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Głównym ośrodkiem sztuki była Florencja , a następnie Rzym (od ok 1500 roku). Nastąpiła zmiana statusu artystów, z anonimowych rzemieślników , stali się twórcami cenionymi za indywidualizm.
Pojawiła się koncepcja artystycznego geniuszu, czyli tzw. Boskiego daru, który stawiał twórców ponad innych ludzi.
W sztuce nawiązywano do mitologii i historii starożytnej.
Dzieła plastyczne cechowały piękno i harmonia.W malarstwie pojawiały się pejzaże , dominowała tematyka sakralna.
Dążenie do realizmu doprowadziło do opracowania przez Fillpa Brunelleschiego perspektywy linearnej, która umożliwiła uzyskanie głębi w obrazach .
Rzeźbiarze naśladowali klasyczny kanon piękna, dbali o szczegóły anatomiczne i idealne proporcje ludzkich postaci. Koncentrowali się na przedstawieniach całych postaci.
W literaturze dominowała poezja, sięgano po antyczne gatunki literackie czyli: pieśń, tren, fraszka i tragedia. Literaturę piękną tworzono w językach narodowych, a nie tak jak teksty naukowe (prawnicze, filozoficzne) po łacinie.
Wynalezienie ruchomej czcionki przez Jana Gutenberga stanowiło przełom w historii Europy. W drukarniach produkowano tysiące egzemplarzy książek, co spowodowało ,że stały się tańsze i łatwiej dostępne. Początkowo były to głównie utwory o tematyce religijnej m.in przekłady Biblii w językach narodowych. Wydawano także dzieła pisarzy antycznych oraz druki ulotne. Nastąpił szybszy przepływ informacji.
Przełomem w rozwoju teatru było ukształtowanie się teatru elżbietańskiego w Anglii w drugiej połowie XVI w. Wydarzenie to było ściśle związane z twórczością Wiliama Szekspira, który zerwał z antyczną tradycją dramatu. Pisał sztuki które cechowały się dynamiczną akcją, wyrazistymi postaciami i głęboką refleksją na temat ludzkiego życia.
W tym samym czasie rozwijał się teatr ludowy tzw. "commedia dell arte"
który narodził się we Włoszech. Występowały w nim postacie noszące maski: tragiczną i komiczną. Szczególnei popularne stały się pantonimy i odgrywane z okazji waznych wydarzeń tzw: żywe obrazy.