Loading…
Transcript

Wygląd

Większe naturalne skupienia limby z domieszką świerka określane są mianem reliktowych borów limbowo-świerkowych (Cembro-Piceetum). Występują one w strefie górnej granicy lasu i w piętrze kosodrzewiny, na wysokości od około 1400 do 1670 m n.p.m. Najlepiej wykształcone ich płaty znajdują się we wschodniej części Tatr. W polskiej części Tatr Zachodnich większe skupienia limb występują jedynie w Dolinie Suchej Kasprowej i na Zameczkach w Dolinie Białego. Pojedyncze limby i ich nieliczne grupki spotkać można niemal w każdej większej dolinie. Tylko w Dolinie Chochołowskiej brak naturalnych stanowisk tego gatunku, jednak na stokach Krytej Czuby i Bobrowca rosną limby pochodzące ze sztucznych nasadzeń. Sztucznie powstałe laski i młodniki oraz pojedynczo sadzone limby spotkać można w wielu innych miejscach, między innymi na Kopkach Kościeliskich, zwłaszcza na zboczu nad kapliczką „zbójnicką”, w Dolinie Strążyskiej, na Krokwi i na Hali Gąsienicowej.

Drzewo- Osiąga średnio 20 m wysokości, dorastając do 25m.

Kora- U młodych drzew kora jest gładka, szarozielona, z wiekiem ciemnieje i pęka.

Igły- Sztywne igły ciemnozielone lub sinozielone. Długość igieł 6–8 cm, gęsto osadzone na gałązkach.

Szyszka -Szyszki początkowo sinozielone osadzone pionowo. Dojrzałe szyszki brązowe, jajowate, o długości 5–8 cm.

Występowanie

Ciekawostki

W Polsce w stanie dzikim występuje tylko w Tatrach i jest gatunkiem chronionym.

Nasiona limby mają okolo 1 cm. długości i są jadlane a na dodatek smaczne. Kiedyś były stosowane w kuchni ludowej.

Drzewo limby jest miękkie i łatwe w obróbce i dlatego często stosuje się je w stolarce lub rzeźbiarstwie.

Limba posiada bardzo charakterystyczne kulistojajowate szyszki, w których znajdują się duże, nieoskrzydlone nasiona. Drzewa obradzają obficie co 9 lub 10 lat, ale szyszki w mniejszej liczbie można obserwować każdego roku. W przeciwieństwie do pozostałych krajowych gatunków sosen, szyszki limby nie otwierają się nawet po pełnym dojrzeniu nasion. Rozsiewanie nasion dokonuje się dzięki udziałowi zwierząt, dla których są one wysokokalorycznym źródłem pokarmu. W latach urodzaju ptaki i drobne ssaki (głównie gryzonie) mają zwyczaj gromadzenia zapasów nasion. Schowki z nasionami często znajdują się w miejscach, które ze względu na swoje właściwości (niedostępność, grubość pokrywy glebowej) sprzyjają kiełkowaniu nasion i rozwojowi siewek limbowych.

Sosna limba – gatunek drzewa iglastego Występuje w piętrze subalpejskim kontynentalnych Alp (Francja, Włochy, Szwajcaria, Austria, Niemcy) oraz na izolowanych stanowiskach w wyższych położeniach górskich od Tatr (Polska, Słowacja) po Karpaty Wschodnie (Ukraina, Rumunia).

dorosle drzewo

Igły i młode szyszki

szyszka

Wykonała:

Pień

Natalia Wolska

kl.Vb

SOSNA

LIMBA