Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Zolnierze pod El Alamein

Bitwa o Atlantyk

Atak na Pearl Harbor

*przepraszamy za długą prezentejszyn

Kochamy was ryje !

Pozdrowionka dla Pani Marzenki P. z impreski Asii brata joł

elo życie ! buziakiiii

Wojna poza Europą

ASIA I MAJA

MY

PAKT TRZECH

Pakt trzech, pakt trójstronny, pakt berliński – porozumienie, które zostało podpisane przez rządy Niemiec, Włoch i Japonii 27 września 1940 w Berlinie, w trakcie II wojny światowej. Miał za zadanie sformalizowanie współpracy tych trzech państw, był sojuszem obronnym[

NIEMIECKIE OKRĘTY PODWODNE

Niemieckie okręty podwodne – niemiecka flota podwodna. W języku niemieckim słowo U-Boot oznacza każdy okręt podwodny, niezależnie od jego przynależności państwowej.

Bomba głębinowa – broń podwodna, przeznaczona do rażenia okrętów podwodnych znajdujących się w zanurzeniu. Do czasów II wojny światowej był to główny środek zwalczania okrętów podwodnych, później jego rola malała i obecnie ma już raczej znaczenie historyczne.

Konwoje morskie podczas II wojny światowej odgrywały duże znaczenie dla obu stron konfliktu, przede wszystkim dla strony alianckiej, stając się podstawowym środkiem ochrony jej żeglugi przed atakami okrętów i samolotów państw Osi.

Enigma – niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruwana przez Artura Scherbiusa.

Działo kalubru-88mm było uzywane do ostrzału jednostek wroga po wynurzeniu.

Napęd U-Boota-stanowiły dwa silniki spalinowe i dwa elektryczne .

Wyrzutnie torped-umieszczone zarówno jak i z przodu jak z tyłu U-Boota były jego najgroźniejszą bronia.

Zbiorniki balastowe - znajdujące sie na bokach łodzi wypełniały się wodą i pozwalały na zanurzenie okrętu

NALOT NA MALTĘ

EL ALAMEIN

LOTNISKOWCE

WALKI W AFRYCE PÓŁNOCNEJ

MOJ BRAT

TOMEK

Zołnierze brytyjscy pod El Alamein odnieśli jesienią 1942r. zwycięstwo decydujące o losach wojny w Afryce Półncnej.

Działania wojenne w Afryce w czasie II wojny światowej to walki toczone w Afryce (głównie północnej) pomiędzy Aliantami a państwami Osi. Oficjalnie rozpoczęły się 10 czerwca 1940 roku, kiedy to do wojny po stronie III Rzeszy włączyły się faszystowskie Włochy. Benito Mussoliniemu marzyło się stworzenie w basenie Morza Śródziemnego Drugiego Imperium Rzymskiego. Głównym założeniem było więc pokonanie Wielkiej Brytanii i Francji w ich koloniach w Afryce. W lutym 1941 do Włochów dołączyli Niemcy z Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla. W kampanii północnoafrykańskiej brały udział wojska wielu narodowości, w tym Polacy. Walki trwały tam do 13 maja 1943, kiedy to skapitulowały ostatnie oddziały Osi w Tunezji.

Kampania północnoafrykańska stanowi część bitwy o Morze Śródziemne.

Za najważniejszą część wojny w Afryce uważa się kampanię północnoafrykańską, jednak w Afryce wydarzyły się także inne epizody II wojny światowej, jak np. zajęcie przez Brytyjczyków Madagaskaru.

pusia

molly

Lotniskowce – klasa okrętów, której głównym zadaniem jest prowadzenie operacji bojowych za pomocą bazujących na nich samolotów i przystosowana do tego celu konstrukcyjnie.

NASZE PIESKI

Oblężenie Malty – walki o Maltę w latach 1940–1942 pomiędzy Włochami, Niemcami a Wielką Brytanią, będące częścią kampanii śródziemnomorskiej w czasie II wojny światowej. Strategicznie ważna wyspa Malta broniona przez Royal Air Force i Royal Navy była atakowana przez lotnictwo i marynarkę Włoch i Niemiec.Bombardowanie portów miast i umocnień na Malcie przez Niemców i Włochów przyniosły duze straty,ale nie skłoniły Brytyjczyków do poddania wyspy.

2000

2005

1995

2010

1990

WOJNA NA ATLANTYKU

OPERACJA TORCH

BITWA O TOBRUK

walki na PAcyfiku

PANCERNIK

Zdobyli Brytyjski Hongkong , wkroczyli na Malaje ,zatakowali holenderskie Indie wschodnie . Wojkska cesarskie wylądowały na bronionej przez Australijczyków Nowej Gwinei . W maju 1942 r . doszło do bitwy na morzu koralowym.Na początku czerwca Japończycy podjeli próbe opanowania wyspy Midwayy. Zakończyła się ona pełnym zwycięstwem floty USA .Pierwszym celem ofensywy Amerykańskiej na PAcyfiku stała się wyspa Guadalcanal w Archpelaagu wysp salomonaWalki trwały od sierpnia 1942 r. do lutego 1943 r. zakończyły się zwycięstwem amerykanów i ich sojuszników.

Pierwszym celem sił japońskich stała się najwważniejsza baza amerykańska na Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach. Ich lotniskowce podpłyneły niepostrzeżenie w pobliże tych wysp i 7 grudnia 1941 r japońskie samoloty zaatakował flotę USA stojącą w porcie.W wyniku nalotów zostało uszkodzonych lub zatopionych 21 okrętów w tym 8 pancerników .Zniszczono ponad 200 samolotów przeciwnika i tyle samo uszkodzono .Dzień po ataku prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zwrócił się do koresu , aby ten ogłosił stan wojny z Japonią . 11 grudnia po stronie Japonii staneli Hittler i Mussolini , wypowiadając wojnę USA .

Operacja „Torch” – amerykańsko-brytyjska operacja desantowa we francuskiej części Afryki Północnej, rozpoczęta nocą 7/8 listopada 1942 w trakcie II wojny światowej. Wojskami dowodził amerykański generał Dwight Eisenhower.Jego siły zajeły Algierię i Maroko i zagroziły wojskom osi w Tunezji.Walki trwały do maja 1943 r.

Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów artyleryjskich, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku do okresu II wojny światowej.

W kwietniu siły Osi rozpoczęły oblężenie utraconej przez Włochów twierdzy Tobruk. Miasta broniły głównie siły australijskie (zob. szczury Tobruku). Posiłki były dowożone nocami drogą morską. W sierpniu siły obrońców wzmocniła Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich licząca ok. 5 tys. ludzi, której aktywna i nieustępliwa obrona rozwiała nadzieje państw Osi na szybki upadek twierdzy. Ostatecznie pierwsze oblężenie (drugie nastąpiło w 1942) zakończyło się niepowodzeniem i trwało do 9 grudnia 1941 roku, kiedy to Tobruk odblokowano w wyniku operacji Crusader - alianckiej kontrofensywy w czasie której stoczono jedną z największych bitew pancernych podczas kampanii w Afryce - w rejonie Sidi Rezegh, a w jej wyniku ponownie osiągnięto El Agheila dokąd wycofały się siły Rommla.

Bitwa o Atlantyk – najdłuższa kampania II wojny światowej toczona na Oceanie Atlantyckim i tworzących go morzach; trwała od 3 września 1939 roku do kapitulacji Niemiec w maju 1945. Największe natężenie zmagań miało miejsce od wiosny 1940 do lata 1944 roku. Najważniejszymi uczestnikami tych działań morskich były: brytyjska Royal Navy i niemiecka Kriegsmarine, a od roku 1941 także flota amerykańska. Obok nich w zmaganiach uczestniczyły mniejsze floty, jak sowiecka Flota Północna, floty: Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Belgii, Holandii, Norwegii, Polski, czy Wolnej Francji, w końcowym okresie niektórych państw Ameryki Południowej, na czele z Brazylią, a po stronie Niemiec włoska Regia Marina.

Bitwa o Atlantyk miała ogromne znaczenie dla obu stron. Niemcy, próbując zniszczyć flotę handlową sprzymierzonych, chcieli doprowadzić do załamania się potencjału gospodarczego Wielkiej Brytanii, ta zaś – wraz ze swoimi sprzymierzeńcami – główny wysiłek wojenny w ramach bitwy o Atlantyk skupiała na obronie morskich linii komunikacyjnych.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi