KONIE MITYCZNE
CENTAURY
JEDNOROŻCE
PEGAZY
HIPOGRYF
JAZDA KONNA WYMAGA WIELU TRENINGÓW
DZIĘKUJĘ ZA WYSŁUCHANIE MOJEJ PREZENTACJI !!!
QUIZ!
KOŃSKIE REKORDY GUINESSA
WYMIEŃ 4 NAJWAŻNIEJSZE CHODY KONIA
WYMIEŃ 3 KONIE MITYCZNE
WYMIEŃ OPISZ JEDEN KONSKI REKORD GUINESSA
ILE OKOŁO LAT TEMU KONIE ZOSTAŁY OSWOJONE PRZEZ LUDZI
Niedawno jednak do jurorów Rekordów Guinnessa zgłosiła się właścicielka, rzekomo najmniejszego źrebaka na świecie. Posłuchajcie historii o Einsteinie. Kiedy przyszedł na świat w kwietniu zeszłego roku, w Barnstead w New Hampshire, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, ważył zaledwie 2,7 kg i mierzył 35,5 cm wysokości.
Shayne rasy Irish Draught miał 51 lat.
Poznajcie jego historię.
Długowieczność Shayne’a tłumaczy fakt, że kasztanowaty koń całe życie spędził w prywatnych, dobrze utrzymanych stajniach, a dosiadano go naprawdę sporadycznie.
Dzięki temu mógł wesoło galopować po wybiegu, a jego forma wpędzała w kompleksy osobniki młodsze od niego nawet o 20-30 lat.
koń rasy belgijskiej mierzy dokładnie 210,2 cm wysokości.
Rekord świata na najwyższy skok konia wynosi 2,47 m. Przeszkodę taką pokonał kapitan Alberto Larraguibel Morales na koniu Huaso 5 lutego 1949 r. w Santiago w Chile.
CHODY
KONIE
stęp –
chód czterotaktowy; koń stawia nogi w kolejności: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia. Rodzaje stępa: swobodny, pośredni, wyciągnięty.
galop –
trzytaktowy chód konia (źle ułożone konie czasem galopują czterotaktem), koń stawia najpierw nogę tylną, potem dwie nogi po przekątnej, a następnie przednią prowadzącą – w zależności więc od tego, która noga stawiana jest jako ostatnia, rozróżnia się galop na lewą i prawą nogę. Rodzaje galopu: roboczy, pośredni, zebrany i wyciągnięty. Można galopować w półsiadzie lub w pełnym siadzie. Koń powinien galopować na tę samą nogę, w którym kierunku idzie (w lewo – na lewą, w prawo – na prawą). Jeśli tak nie jest, a jest to zamierzone, mówi się, że jeździec prowadzi konia kontrgalopem. Jazda kontrgalopem jest trudnym technicznie elementem, bowiem utrudnia koniowi zachowanie równowagi. Jeśli kontrgalop nie był zamierzony to nazywamy go galopem fałszywym.
kłus –
chód dwutaktowy, koń stawia dwie nogi po przekątnej (prawa przednia i lewa tylna, lewa przednia i prawa tylna). Rodzaje kłusa: roboczy, pośredni, zebrany, wyciągnięty. Z punktu widzenia jeźdźca w rekreacji wyróżniamy: kłus anglezowany, ćwiczebny (pełny siad) lub w półsiadzie.
W pewnym sensie koń jest dla człowieka towarzyszem podróży przez całe życie i taką funkcję spełniał przez tysiące lat z dużym wdziękiem. Koń, bardziej niż jakiekolwiek inne zwierzę, jest związany z historia ludzkości, a jego wpływ na nasza kulturę jest ogromny. Zanim nastała epoka motoryzacji, koń był niezbędny : był zwierzęciem pociągowym oraz środkiem transportu. Niegdyś brał udział w bitwach, niosąc na swym grzbiecie rycerzy, obecnie bywa często koniem sportowym, osiągającym wspaniałe wyniki w zawodach sportowych i konkursach.
Historia
Dzikie konie zostały po raz pierwszy oswojone około 5000 lat temu w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. W roku 1000 p.n.e. występowały już powszechnie w całej Europie, Azji i Afryce Północnej. Wszystkie pochodzą od trzech pierwotnych gatunków koni : Equus caballus silvaticus (konia leśnego), Equus caballus przewalskii (konia azjatyckiego) oraz Equus caballus gmelini (tarpana), który występuje do dziś jako gatunek chroniony.