Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego, został wybudowany na nabytej w 1677 roku przez Króla Jana III działce. Początkowo jednak była to niewielka rezydencja, a budowlę, którą znamy dzisiaj, zaczęto w latach 80-tych VII wieku.
Elżbieta Sieniawska, Izabela Lubomirska oraz Aleksandra Augustowa Potocka rozbudowywały i wyposażały pałac, dbały o zachowanie charakteru tego miejsca, a później o jego udostępnianie publiczności. Obecnie jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i cennym zabytkiem, a od kilku lat na jego terenie znjaduje się Ogród Światła.
http://www.wilanow-palac.art.pl/
http://dawnawarszawa.blogspot.com/
fotografie:
http://www.swkrzyz.pl/
http://bn.org.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Warszawy
http://www.gazetakaszubska.pl/40185/wilanow-rezydencja-krola-zwyciezcy
http://klimatwarszawy.pl/palac-krasinskich-rzeczpospolitej/
https://www.warszawa.wikia.pl
http://dawnawarszawa.blogspot.com/
http://www.wikipedia.pl
Powstały na początku VII wieku, podczas starania się reformatorów na ich osiedlenie w Polsce. Z pomocą papieża dostali do wyboru dwie ziemie - na Krakowskim Przedmieściu i ten, na ulicy Senatorskiej, w którym zdecydowali się osiedlić.
Budowa pierwszego kościoła w tym miejscu została ufundowana przez króla Zygmunta III Wazę. Miała charakter dziękczynny za zdobycie Smoleńska (13 czerwca 1611 roku). Data tego wydarzenia w kościele katolickim jest obchodzona jako święto Antoniego z Padwy, więc kościół otrzymał jego wezwanie.
Na budowę Pałacu miały wpływ wielkie ambicje polityczne Jana Dobrogosta Krasińskiego, mające na celu wznieść rezydencję, która byłaby potwierdzeniem prestiżu rodu Krasińskich i mogłaby pięknem dorównać, a nawet przewyższać, wznoszony w tym samym czasie pałac dla króla Jana Sobieskiego w Wilanowie.
Wystrój pałacowych wnętrz i elementy elewacji miały nawiązywać do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich.
Podczas II wojny światowej pałac uległ całkowitemu zniszczeniu, jednak odbudowano go.
Żyjąc w Warszawie nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile spotykamy budynków związanych z piękną, ozdobną architekturą baroku. Zazwyczaj są to zabytki, które raczej są nam znane - choćby z codziennych wydarzeń (Pałac Krasińskich), czy nawet związanych z wiarą chrześcijańską.
Bez problemu można zwiedzić chociaż część z nich podczas krótkiego pobytu w Warszawie, a warto - jest co podziwiać - architektura baroku jest dostojna, elegancka i po prostu... piękna i co najważniejsze - bogata w historię.
Budynek był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych w życiu stolicy i kraju. W tym kościele spoczywają prochy nie tylko zasłużonych misjonarzy, ale i wielu ważnych dla kraju postaci, takich jak Fryderyk Chopin i Władysław Reymont. W kościele Świętego Krzyża modlili się królowie, prezydenci, kardynałowie i dowódcy. Od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół ten stał się świątynią o charakterze ogólnopolskim ze względu na odbywające się w nim uroczyste nabożeństwa i manifestacje patriotyczne, zarówno za czasów rosyjskiej, carskiej niewoli, jak i podczas pięćdziesięciolecia po II wojnie światowej. Był też oazą patriotyzmu i oparciem dla wielu prześladowanych w okresie powstań narodowych i tworzenia się ruchu solidarnościowego.
Wykonała
Anastazja Muciek kl. IId
,,Są rzeczy, w które trzeba wierzyć, żeby je zobaczyć."
Miguel de Cervantes
(hiszpański pisarz baroku)