Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Zabytki baroku w Warszawie

Pałac Wilanowski

Bibliografia

Zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego, został wybudowany na nabytej w 1677 roku przez Króla Jana III działce. Początkowo jednak była to niewielka rezydencja, a budowlę, którą znamy dzisiaj, zaczęto w latach 80-tych VII wieku.

Elżbieta Sieniawska, Izabela Lubomirska oraz Aleksandra Augustowa Potocka rozbudowywały i wyposażały pałac, dbały o zachowanie charakteru tego miejsca, a później o jego udostępnianie publiczności. Obecnie jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i cennym zabytkiem, a od kilku lat na jego terenie znjaduje się Ogród Światła.

http://www.wilanow-palac.art.pl/

http://dawnawarszawa.blogspot.com/

fotografie:

http://www.swkrzyz.pl/

http://bn.org.pl/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Warszawy

http://www.gazetakaszubska.pl/40185/wilanow-rezydencja-krola-zwyciezcy

http://klimatwarszawy.pl/palac-krasinskich-rzeczpospolitej/

https://www.warszawa.wikia.pl

http://dawnawarszawa.blogspot.com/

http://www.wikipedia.pl

Kościół św.Antoniego Padwy

Pałac Krasińskich (Pałac RP)

Powstały na początku VII wieku, podczas starania się reformatorów na ich osiedlenie w Polsce. Z pomocą papieża dostali do wyboru dwie ziemie - na Krakowskim Przedmieściu i ten, na ulicy Senatorskiej, w którym zdecydowali się osiedlić.

Budowa pierwszego kościoła w tym miejscu została ufundowana przez króla Zygmunta III Wazę. Miała charakter dziękczynny za zdobycie Smoleńska (13 czerwca 1611 roku). Data tego wydarzenia w kościele katolickim jest obchodzona jako święto Antoniego z Padwy, więc kościół otrzymał jego wezwanie.

Na budowę Pałacu miały wpływ wielkie ambicje polityczne Jana Dobrogosta Krasińskiego, mające na celu wznieść rezydencję, która byłaby potwierdzeniem prestiżu rodu Krasińskich i mogłaby pięknem dorównać, a nawet przewyższać, wznoszony w tym samym czasie pałac dla króla Jana Sobieskiego w Wilanowie.

Wystrój pałacowych wnętrz i elementy elewacji miały nawiązywać do mitycznego pochodzenia rodu Krasińskich.

Podczas II wojny światowej pałac uległ całkowitemu zniszczeniu, jednak odbudowano go.

Barokowa Warszawa

Żyjąc w Warszawie nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile spotykamy budynków związanych z piękną, ozdobną architekturą baroku. Zazwyczaj są to zabytki, które raczej są nam znane - choćby z codziennych wydarzeń (Pałac Krasińskich), czy nawet związanych z wiarą chrześcijańską.

Bez problemu można zwiedzić chociaż część z nich podczas krótkiego pobytu w Warszawie, a warto - jest co podziwiać - architektura baroku jest dostojna, elegancka i po prostu... piękna i co najważniejsze - bogata w historię.

Kościół św.Krzyża

Budynek był świadkiem wielkich wydarzeń historycznych w życiu stolicy i kraju. W tym kościele spoczywają prochy nie tylko zasłużonych misjonarzy, ale i wielu ważnych dla kraju postaci, takich jak Fryderyk Chopin i Władysław Reymont. W kościele Świętego Krzyża modlili się królowie, prezydenci, kardynałowie i dowódcy. Od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół ten stał się świątynią o charakterze ogólnopolskim ze względu na odbywające się w nim uroczyste nabożeństwa i manifestacje patriotyczne, zarówno za czasów rosyjskiej, carskiej niewoli, jak i podczas pięćdziesięciolecia po II wojnie światowej. Był też oazą patriotyzmu i oparciem dla wielu prześladowanych w okresie powstań narodowych i tworzenia się ruchu solidarnościowego.

Wykonała

Anastazja Muciek kl. IId

,,Są rzeczy, w które trzeba wierzyć, żeby je zobaczyć."

Miguel de Cervantes

(hiszpański pisarz baroku)

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi