Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

Žalingi paauglių įpročiai

Tikslas

Pateikti informaciją apie labiausiai paplitusius paauglių

žalingus įpročius, jų daromą žalą ir galimus prevencijos būdus.

Turinys

Alkoholis

Tikslas

Alkoholio vartojimas

1994 m. 1998 m. 2002 m. 2006 m.

82 proc. Europos jaunimo gali lengvai įsigyti alkoholinių gėrimų. 76 proc. Lietuvos jaunuolių tvirtina, kad per 24 valandas gali labai lengvai gauti tiek alkoholinių gėrimų, tiek tabako gaminių. Tik 9 proc. 15–24 metų Lietuvos jaunuolių norėtų, kad alkoholis būtų visiškai draudžiamas, o 16 proc. pasisako už tai, kad jam apskritai nebūtų taikomi jokie apribojimai.

Narkotikai

  • Informacija
  • Vartojimo statistika
  • Poveikis
  • Prevencija

Tabakas

  • Informacija
  • Vartojimo statistika
  • Poveikis
  • Prevencija

Alkoholis

  • Informacija
  • Vartojimo statistika
  • Poveikis
  • Prevencija

Pirmą kartą apsvaigus:

Berniukai 14,97 14,07 12,96 13,00

Mergaitės Virš 15 Virš 15 13,85 13,62

Šaltiniai

  • Aura Mažuolytė: Apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda rūkyti iki 18 m. (publikuota 2012m.)
  • Apolinaras Zaborskis: Rūkymo, alkoholinų gėrimų ir narkotikų vartojimas tarp Lietuvos paauglių 1994 - 2010 metais (2012m.)
  • Kauko 6 klinikos straipsnis: Paauglių alkoholizmas: dažniausiai alkoholio pirmą kartą paragaujama šeimoje, dar nesulaukus 10 metų (2012m.)
  • http://kanapes.ravendev.lt korespondencija (nežinoma publikacijos data)
  • http://www.ligos.lt/lt/ligos/tabako-rukymo-poveikis-sveikatai/72902/
  • http://pubs.niaaa.nih.gov/ straipsnis parengtas Kelli A. Komro ir Traci L. Toomey (2002m.)

A. Zaborskio atlikto tyrimo rezultatai

A.Mažuolytė, 2012m.

Alkoholio poveikis

Paauglius alkoholis veikia daug stipriau negu suaugusiuosius, kadangi jų organizmas nėra visiškai susiformavęs, daug funkcijų dar nepakankamos. Alkoholis JAV laikomas pirmaujančia paauglių mirties priežastimi, jis prisidedantis prie mirčių dėl motorinių transporto priemonių įvykių, savižudybių, šeimos ir socialinių problemų.

Paaugliams tolerancija alkoholiui, ypač kai šis vartojamas sistemingai (2–3 kartus per mėnesį), auga sparčiai. Kuo anksčiau jaunas žmogus pradeda vartoti svaigalus, tuo didesnė rizika jam tapti priklausomam, greičiau išryškėja alkoholizmo požymiai: paauglys negali suvokti, kiek išgėrė, neprisimena, kas atsitiko išgertuvių metu, nesivaržo pasigerti su svetimais žmonėmis, turi stiprų potraukį alkoholiui, ignoruoja savo ligą.

Narkotikai

Tabakas

Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos valstybių, populiariausiais nelegaliais narkotikais išlieka kanapių produktai. Tarp 2010 m. apklausoje dalyvavusių devintokų šios rūšies narkotikų prisipažino nors kartą gyvenime vartoję 28,6 proc. berniukų ir 13,4 proc. mergaičių. Iš jų, 19,4 proc. berniukų ir 8,6 proc. mergaičių nurodė, kad narkotikus vartojo per pastaruosius 12 mėn. Kiti paaugliai, galbūt neturėdami galimybės įsigyti tikrų narkotikų, yra pabandė uostyti įvairias lakiąsias medžiagas (klijus, tirpiklius).

Prevencija

Kauko 6 klinikos straipsnyje pateikti duomenys

A. Zaborskis, 2012m.

Alkoholio vartojimas tarp nepilnamečių yra išliekanti problema, taip pat alkoholis yra dažniausiai vartojama svaiginanti medžiaga tarp nepilnamečių.

Dėl to daug būdų sustabdyti tai buvo kurta ir studijuota. Kai kurie iš šių būdų yra pagrysti mokyklos įtaka, įskaitant pamokinę veiklą bandančią

sustabdyti alkoholio, tabako ar narkotikų vartojimą. Kiti būdai buvo popamokinės veiklos, suteikiančios socialinių ar gyvenimo įgūdžių ar alternatyvių užsiėmimų. Kitos strategijos siekia įtraukti paauglių šeimas į prevencijos programas. Viena iš strategijų yra įvesti minimalų gėrimo amžių, sumažinti komercinį ir socialinį paauglių priėjimą prie alkoholio, sumažinti jo ekonominį prieinamumą.

Prevencija

Narkotikų poveikis

Prevencija

Kažin ar paaugliui pakanka pamoralizuoti apie narkotikų žalą – plačiai paplitę ir giliai įsišakniję mitai dažnai gali paversti tokias kalbas bevertėmis.

Prevencijos priemonės kurios yra nors kiek efektyvios yra veikla rodanti narkotikų sukeliamą žalą ne skaidrėmis ar pasakojimais o gyvais pavyzdžiais, nes jie labiausiai tampa įsimenami.

Skirtingų narkotikų vartojimas gali turėti šiek tiek skirtingą poveikį ir pasekmes. Narkotikai turi tiek mikro (psichologinių ir fizinių), tiek ir makro (socialinių) pasekmių.

Mikro pasekmės priklauso nuo nakrotinių medžiagų, tačiau dažniausi efektai yra tokie:

  • dėmesio, koncentracijos praradimas
  • depresija ir nuovargis
  • pažeista psichika ir pažeistos smegenys bei kepenys

Narkotikų vartojimas

2002 m. 2006 m. 2010 m.

http://kanapes.ravendev.lt/narkomanija-narkotikai-blogis-2.htm

Berniukai 14,6 % 22,1 % 33,5%

Mergaitės 6,7% 12,0% 18,4%

Devintokai nors kartą vartoję narkotikus:

A. Zaborskio atlikto tyrimo rezultatai

National Institute on alcohol abuse and alcoholism

K. Komro ir T. Toomey 2002m.

Paauglystės metais bandžiusių rūkyti mokinių skaičius sparčiai auga: būdami vienuolikos metų kas trečias berniukas ir kas penkta šešta mergaitė, o sulaukus penkiolikos metų – daugiau nei trys ketvirtadaliai abiejų lyčių paauglių prisipažįsta, kad jau yra bandę rūkyti. Amžius, kada buvo surūkyta „pirmoji cigaretė“, nuo 1994 m. sumažėjo vieneriais metais, o tarp mergaičių – dar daugiau.

Anot psichologės Ž. Žaikauskaitės, paauglystė yra labai imlus amžius, šiame gyvenimo tarpsnyje priklausomybė išsivysto daug greičiau, dėl to svarbu, kad tėvai kuo anksčiau pradėtų vykdyti prevenciją prieš rūkymą, o ne imtųsi veiksmų jau esant problemai – vaikui jau rūkant.

Apsaugoti vaiką nuo rūkymo tėvai gali kalbėdami apie rūkymo žalą, drausdami vaikui tai daryti. Tėvai privalo turėti tvirtą poziciją šiuo klausimu ir ją išlaikyti. Ž. Žalkauskaitė pateikia prastą problemos sprendimo būdą – tai, kada tėvai leidžia vaikams rūkyti šalia jų, jeigu vaikas neklauso draudimų. Bet kokiu atveju tėvai privalo išlaikyti tvirtą poziciją ir nepasiduoti vaiko manipuliacijoms, jeigu nori apsaugoti savo vaiką nuo žalingo įpročio.

A.Mažuolytė, 2012m.

A. Zaborskis, 2012m.

26/11/2014

Tabako poveikis

Tabako vartojimas

1994 m. 1998 m. 2002 m. 2006 m. 2010 m.

Kiekvienoje cigaretėje yra daugiau kaip 4000 įvairių medžiagų, iš kurių mažiausiai 400 yra kenksmingos sveikatai. Degant cigaretei išsiskiria daugybė įvairių medžiagų, iš kurių kenksmingiausios yra šios:

Dervos (aromatiniai angliavandeniliai, metalų jonai ir kt.) – medžiagos, sukeliančios vėžį.

Nikotinas – skatina priklausomybę ir didina cholesterolio kiekį kraujyje.

Anglies monoksidas – sumažina deguonies koncentraciją organizme.

Įvairios kitos dūmų sudėtyje esančios medžiagos, skatinančios lėtinių kvėpavimo sistemos ligų vystymąsi.

Rūkymas yra pats didžiausias rizikos veiksnys daugeliui organizmo ligų. Svarbiausia tai, kad jis yra keičiamas, t.y., jo galima išvengti ir taip apsaugoti save nuo įvairiausių susirgimų.

Surūkyta pirmoji cigaretė:

Berniukai 13,42 11,36 11,50 12,15 12,47

Mergaitės Virš 15 14,28 12,98 13,46 13,26

A. Zaborskio atlikto tyrimo rezultatai

Lukas Kostiugovas

Viktorija Ivanauskaitė

Samanta Miežlaiškytė

http://www.ligos.lt/lt/ligos/tabako-rukymo-poveikis-sveikatai/72902/

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi