Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

NAŠE MIŠLJENJE

PITANJA

Knjiga je bila veoma zanimljiva naročito zbog njihove družine i njihovih pustolovina. Svaka stranica nas je vodila dublje u priču i njihove živote.

"Pravi se prijatelj poznaje u nevolji.”

“Ništa zemlju ne čini tako prostranom kao prijatelji u daljini; oni stvaraju geografske širine i geografske dužine.”

  • Koji od ucenika je plaćao polovinu školarine?

  • Objasni životnu pricu Džonija Troca.

  • Ucenik koji je uvijek bio gladan narucito nakon jela je...

  • Kako se zove direktor gimnazije?

  • Kako glasi poznata dosjetka profesora Grinkerna?

  • Na koji nacin su gimnazijalci oslobodili Rudija Krojckama?

IDEJA

STILSKE FIGURE

LETEĆI RAZRED

  • Pravi prijatelji su uvijek tu kada ih zatrebaš.

  • Jedini način da imaš prijatelje je biti prijatelj.

  • Koliko god je rijetka istinska ljubav još je rjeđe istinsko prijateljstvo.

  • "Samo onaj ko odraste i ostane dijete jeste čovjek."

EPITETI-malim,školska,najbolji,vražji,uske,niske...

PERSONIFIKACIJA-"Kuvati se od vrućine"

"Alpska rumen bila se već ugasila"

POREĐENJE- "...noseći u njušcu nekoliko žutih margarita,kao da ih je ubrao baš za mene..."

-"Neiskreni gospodin pisao je tako kao da je djetinjstvo sam med i mlijeko."

-"Oh kakvu ti sreću imaš da već kao malo dijete možeš putovati preko velikog mora."

KOMPOZICIJA

TEMA

UVOD- Majka daje naređenje autoru da sastavi božićnu priču,ukoliko je ne sastavi do Božića zabranila mu je da se vrati kući. Autor pronalazi svoju inspiraciju u podnožju Cugšpica koji ga podsjeća na zimu.

ZAPLET-Autor počinje svoju knjigu pričom o Džoniju-dječaku kojeg su roditelji napustili.Neki ljudi su ga udomili ali se nisu mogli brinuti o njemu pa su ga poslali u internat.Tamo nalazi prijatelje koje ga vode u mnoge pustolovine.

VRHUNAC-Džoni napiše Božićni igrokaz kojeg su dječaci pripremali za Božić.U međuvremenu realci otmu dječaka koji je čuvao diktate što gimnazijalce dovodi u nezgodan položaj i moraju da bježe iz škole da bi ga spasili.

RASPLET-Doktor Bek ne kažnjava dječake nego im ispriča priču u kojoj je on u svom djetinjstvu bio isti kao i ovi dječaci.To daje ideju dječacima da njihovom prijatelju Nepušaču za poklon dovedu njegovog prijatelja iz djetinjstva.

KRAJ-Igrokaz je prošao veoma dobro,nastavnici su bili jako ponosni, a doktor Bek je svom prijatelju Nepušaču našao posao ljekara.Pošto Martin nije imao novaca za put,Bek mu daje 20 maraka da posjeti roditelje.Svi sretni odu kući za Božić dok Uli ostane u krevetu zbog svoje vratolomije.Nakon što je završio Božićnu priču autor sreće Džonija u Berlinu i priča mu o svojoj Božićnoj priči o njegovoj družini i njihovim nestašlucima.

Erich Kastner

  • Doživljaji i sudbina nestašnih gimnazijalaca.

  • Božićna priča u kojoj se govori o jednoj družini iz internata koja se bori i čini razne stvari da bi se izborili protiv nepravde i raznih udaraca koje im život zadaje.Priča na kraju završava proslavom Božića u svojim domovima sa svojim najmilijima.

MJESTO RADNJE

LIKOVI

Citati:

-"Ručak u Kirhberškom internatu je bio završen."

-" Nekoliko učenika viših razreda šetalo je važno prema Olimpu sa cigaretama u ustima i zadignutim kragnama na kaputima. Olimpom je već decenijama nazivan jedan udaljeni tajanstveni brežuljak na koji su se smjeli..."

- Zugspitz u Gornjoj Bavarskoj gdje autor piše ovaj roman i internat u Kirchbergu.

"I tako sad već četrnaest dana boravim u podnožju Cugšpica,ana obali velikog tamnog jezera ..."

DŽONI TROC-Polu amerikanac kojeg je otac poslao u Njemačku,pod izgovorom da će ga dočekati nana i djed. Jedna obitelj ga je udomila ali se nije mogla brinuti o njemu pa su ga poslali u internat.Tamo je napisao Božićni igrokaz "Leteći razred",kojeg su dječaci pripremali za Božić.

MARTIN TALER-"Martin je bez dvojbe najneobičniji prvak razreda u Evropi.Užasno je marljiv,a ipak nije štreber.Otkad je u ovoj školi,najbolji je u razredu,pa ipak sudjeluje s nama u svakoj ozbiljnoj tuči."

Pred Božić su mu roditelji poslali pismo u kojem su mu opisali situaciju kod kuće i kako nemaju novaca da mu obezbijede put.Ne trpi nepravdu i nikome ne dopušta da mu naređuje,ako je on u pravu bori se kao lav.

ULI-je dječak koji želi da pobijedi svoj strah i izbori se za svoje mjesto u društvu,koje ustvari već ima. On hrabro i korisno savjetuje učenika prvog razreda kada se susreću sa maskiranim maturantima.Njegova vratolomija mogla se tragično završiti,ali je i drugim pružila mogućnost da otvoreno govore o sebi.

MATIJAS-ne baš pametan,ali jak.Želi postati profesionalni bokser.

"Matijas Selbman,koji je uvijek bio gladan, naročito nakon jela,i koji je poslije htio postati bokser."

Ostali gimnazijalci računaju na njega u obračunu sa realcima.

Uli i Matijas su dvije osobe suprotnih osobina i razmišljanja koji se veoma dobro dopunjuju ,ali i pomažu jedan drugom na putu razvoja ličnosti.

Gornja Bavarska (njem. Oberbayern) je jedan od sedam administrativnih regiona nemačke države Bavarska. Nalazi se u južnom delu Bavarske oko grada Minhena. Gornja Bavarska je podeljena na četiri regiona -{Planungsverband}-): Ingolštat, Minhen, Oberland i Sidoštoberbajern.

Kirchberg je mjesto koje se nalazi u njemačkom kotaru Rhein-Hunsrück-Kreis, unutar savezne pokrajine Falačko Porajnje. Mjesto je poznato po tome što je 10 km istočno od njega smještena međunarodna zračna luka Frankfurt-Hahn

gimnazija Johana Zigismunda

Dresden

SEBASTIJAN-pametan dječak,uvijek spreman svojom dosjetkom ublažiti situaciju,govori drugovima:"Ja sam neobično plašljiv.Ali ja sam pametan čovjek i ne dopuštam da se to na meni primijeti.Meni moj nedostatak hrabrosti ne smeta osobito.Niti se zbog toga stidim...Znam da svaki čovjek ima svoje mane i slabosti."

JOHANN BOCH-JASTUS-vaspitač u internatu,predaje geografiju.Ne kažnjava dječake kada pobjegnu iz internata jer se sjeća kako je on isto tako radio u svom djetinjstvu sa svojim najboljim prijateljem.Za Božićni poklon dječaci su ga ponovno spojili sa njegovim prijeteljem koji je davno nestao.Daje Martinu 20 maraka kako bi posjetio roditelje za Božić.

Krichberg

NEPUŠAČ-Robert Uthoft-ljekar

"Nepušačem su nazvali jednog čovjeka čije pravo ime nisu ni znali.Nisu ga nazvali Nepušačem zato što nije pušio ,štaviše, pušio je vrlo mnogo."Nazvali su ga nepušačem jer je živio u željezničkom vagonu ispisanom natpisima "nepušač".On je davno nestali prijatelj doktora Beka,koji mu je u djetinjstvu pomogao da pobjegne iz internata kako bi posjetio bolesnu majku.Nakon smrti žene i djeteta,za koju se on osjećao krivim jer je bio ljekar,napustio je posao ljekara i nestao.

Erich Kastner

VRIJEME RADNJE

citati: -"Napolju je padao snijeg.Nova godina je bila na pragu i osjećala se prosto u vazduhu."

-"Bilo je već kasno popodne;malo poslije pet sati.Već nije sniježilo.Zimska večer spuštala se na grad."

"Vani je sniježilo.Božić se osjećao u zraku."

Erich Kästner (Dresden, 23. februar 1899. - München, 29. juli 1974.), njemački književnik

Godine 1933. njegove knjige su zabranjene i spaljivane. Autor je niza knjiga za djecu i omladinu poput romana "Emil i detektivi", "Blizanke", "Tonček i Točkica", "Leteći razred", Emil i detektivi, Emil i tri blizanca...Jedan je od najboljih i najcjenjenijih njemačkih pisaca za djecu. Pisao je i epigrame i drame.

Pohađao je njemačka sveučilišta u Berlinu i Leipzigu gdje je studirao germanistiku i romanske jezike, a također je i doktorirao iz filozofije.

Velika želja mu je bila da postane učitelj, no bavio se književnošću i novinarstvom. Bio je romanopisac, filmski scenarist, kazališni dramatičar te pjesnik liričar.

Proslavio se diljem svijeta tek kada je počeo pisati knjige za djecu. Knjiga "Emil i detektivi" bila je njegova prva napisana knjiga i to u dobi kada je imao samo 29 godina. Prevedena je i čitana na mnogim jezicima, a po njoj su snimljeni i filmovi.

Od drugih romana poznati su još "Leteći razred", "Tonček i Točkica", "Emil i tri blizanca" i "Blizanke".

Dobitnik je velikih međunarodnih književnih nagrada. Umro je 29. jula 1974. godine.

BOŽIĆ

Badnji dan-najavljuje dolazak velikog kršćanskog praznika Božića.

Mnogi običaji vezani za Badnji dan su sasvim paganski,a crkva im je kasnije dala kršćanske običaje.

Božić je kršćanski praznik kojim se slavi rođenje Isusa Krista.

Većina kršćanskih crkvi slavi ga 25. decembra . Međutim, neke istočne crkve slave ga 7. januara, jer po Julijanskom kalendaru 25. decembar pada na taj dan. Božić je u mnogim državama svijeta državni praznik.

Božić spada, zajedno s Uskrsom i Duhovima, među tri najveća kršćanska praznika. Božićno vrijeme traje od Božića pa do praznika Krštenja Gospodinova, a to je uvijek nedjelja iza Svetih triju kraljeva.

Budući da u Novom zavjetu ne stoji kada se točno rodio Isus, prvi kršćani nisu slavili Božić, nego samo Uskrs. Božić se počeo slaviti u Rimu u 4. stoljeću (u izvorima dokazana godina 336.). Do danas nije jasno zašto se Božić slavi baš 25. decembra. Prevladavajuće je mišljenje da se Božić počeo slaviti toga datuma zato što se toga datuma u tada još uvijek većinski poganskom Rimu slavilo rođenje boga Sunca (Nativitas Solis Invicti - Rođenje nepobjedivoga Sunca) pa je Crkva željeći potisnuti taj poganski blagdan tada počela slaviti rođenje Isusa Krista koji je Božansko Sunce s visine.

NACIZAM

Nacizam ili nacional-socijalizam je politička ideologija nastala u njemačkoj političkoj partiji NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) i njenom partijskom programu iz 24. februara 1920. Nacizam je bio državna ideologija u Njemačkoj od dolaska NSDAP-a na vlast 1933 do vojnog poraza njemačke vojske 1945 godine, kada je zabranjen u zemlji svog nastanka.

Nacizam je blizak fašizmu i često se poredi sa njim, djelomično i zbog vojno-političke alijanse između fašističke Italije (1923-1943.) i nacističke Njemačke prije i tokom Drugog svjetskog rata. Međutim, te dvije ideologije se razlikuju i trebale bi se posmatrati kao srodne, ali sa dovoljno razlika da bi bile posebni faktori. Jedna od najvažnijih razlika između te dvije ideologije je ta da je italijanski fašizam kao osnovu imao državu na prvom mjestu, dok je kod nacista to bio njemački narod, definiran svojom rasnom dimenzijom. Njemačka, germanska rasa je po njihovom ubjeđenju superiorna drugim rasama i kao takva bi se trebala širiti na štetu ostalih!

SPALJIVANJE KNJIGA

Spaljivanje knjiga, odnosno biblioklazam ili libricid je naziv za namjernu aktivnost, često ceremonijalne prirode, koja za svrhu ima uništavanje knjiga. Može podrazumijevati i uništavanje drugih medija za prijenos informacija kao što su gramofonske ploče, filmovi, magnetoskopske vrpce i CD-ovi. Razlozi za takvu aktivnost su obično religijske, političke ili ideološke prirode i njima se obično nastoje trajno ukloniti sadržaji koji se smatraju uvredljivima ili neprihvatljivima, odnosno na spektakularni način izraziti neslaganje s u njima prezentiranim idejama.

Spaljivanje knjiga je kroz povijest predstavljalo najekstremniji oblik cenzure i u modernom svijetu se obično vezuje uz autoritarne režime i institucije, pri čemu se kao jedan od najstarijih primjera navodi Kina pod vlašću prvog cara Qi Shi Huanga, koji je u 3. st. pr. Kr. naredio spaljivanje knjiga i pokapanje učenjaka. Zahvaljujući spaljivanju knjiga brojna književna djela i neprocjenjivi izvori povijestnih podataka trajno su izgubljena. U 20. st. postala su poznata nacistička spaljivanja knjiga te javna spaljivanja Beatlesovih ploča u SAD 1960-ih nakon što je dio tamošnjih kršćana njihovu izjavu "da su popularniji od Krista" shvatio kao blasfemiju

10.maj.1933

10. maja 1933., prije 80 godina u Njemačkoj je spaljen veliki broj knjiga. Pred očima razjarene mase nacionalsocijalisti su zapalili desetine hiljada djela „nepodobnih“ autora.

Samo u Berlinu, na Trgu opere, okupilo se oko 70.000 ljudi. Studenti su kamionima i kolicima prebacili više od 20.000 knjiga – među njima i djela poznatih njemačkih pisaca kao što su Heinrich Mann, Erich Maria Remarque ili Joachim Ringelnatz. Studentski vođa Herbert Gutjahr održao je govor pun mržnje:

„Sve ono što nije njemačko predajem vatri!

Jedan od njih je poručio:

„Predajem vatri spise škole Sigmunda Freuda. Protiv krivotvorenja njemačke istorije i omalovažavanja njenih velikana, iz strahopštovanja pred našom prošlošću. Predajem vatri spise Emila-Ludwiga Cohna.“

Oko ponoći je stigao i Joseph Goebbels koji je održao govor pred oduševljenom masom

Onima koji su ostali u Njemačkoj često je zabranjivano objavljivanje njihovih djela. Bolno je bilo saznanje da su upravo studenti bili ti koji su pomogli u paljenju knjiga tog maja 1933.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi