Sivatagi róka
Sivatagi róka és sivatagi ugróegér
ország: állatok
törzs: gerincesek
osztály: emlősök
rend: ragadozók
család: kutyafélék
Testtömege 0,8-1,5 kg, testhossza 30-40 cm,farka 18-30 cm hosszú. Marmagassága alig éri el a 20 cm-t. Szőrzete sárgás-homokszínű, hasoldalát, pofáját és fülének belső oldalát azonban fehéresszürke szőrszálak fedik. A sivatagi róka a legkisebb kutyaféle, törékeny alkatához hatalmas fülek párosulnak, amelyek a hőháztartásában játszanak fontos szerepet.
Ázsiában, Üzbegisztán, Türkmenisztán, Kazahsztán, Oroszország, Mongólia és Kína területén lévő sivatagok éjjel aktív, rendkívül gyors mozgású lakója. Lakóhelyei a nyílt, száraz síkságok, homokos sztyeppék és sivatagok.
Színe alkalmazkodott a sivatag homokjához. Háta szürkés zsemleszínű, hasa fehér. Farka végén fekete-fehér bojt van. Szőre finom tapintású, selymes.
Érzékszervei az éjszakai életmódhoz alkalmazkodtak. Szemei a fejéhez képest óriásiak.
Különféle füveket, magvakat, némi gyümölcsöt, rovarokat eszik. Így elegendő a magokban található csekély mennyiségű víz a túléléséhez.
A sivatagi róka fülei sokak szerint azért nőttek nagyra, hogy az állat fülein keresztül hőt adjon le. A sivatagi róka azonban a forróság elől kotorékába húzódik, s csak éjszaka merészkedik elő. A sivatagban viszont éjszaka a forróságot metsző hideg váltja fel, hiszen a felhőtlen égbolt nem tartja vissza a légkör hőjét . A hidegben pedig még a sivatagi róka sem akarja hűteni magát. Ráadásul a sivatagi róka fülkagylóit bunda borítja, amely tovább nehezíti a hőleadást. A hatalmas fülek az irányhalláshoz kellenek, állatunk ugyanis az éj sötétjében leginkább füle segítségével kutatja fel zsákmányát.
Sivatagi ugróegér
ország: állatok
törzs: gerincesek
osztály: emlősök
rend: rágcsálók
család: ugróegérfélék
Társas állat. Akár 10 egyedből álló családokban is élhetnek. Olyan helyeken él ahol némi száraz növényzet megtalálható. Főleg rovarokra, kisebb gerincesekre vadászik.
A vemhesség 50-53 napig tart. Az alom általában 2-4 kölyökből áll. Mindössze 50 grammos újszülötteknek 2 hét elteltével nyílik ki a szemük.