Dziękuje za uwagę
Sposób przygotowania:
Do szklanki wlać ok 100 ml wody. Dodać 3 płaskie łyżeczki soli kuchennej, 1 łyżkę płynu do mycia naczyń oraz 5-10 kropli wywabiacza plam lub soku z ananasa. Całość dokładnie wymieszać, ale ostrożnie aby płyn do mycia naczyń się nie spienił. Około 20ml tak przygotowanego roztworu przelać do kieliszka.
Wybrany owoc lub warzywo rozetrzeć w mikserze. 2 łyżeczki musu dodać do kieliszka z wcześniej przygotowanym roztworem i bardzo dokładnie wymieszać. Całość wstawić do wody o temperaturze 60 stopni Celcjusza. Po upływie 15 min przełóż kieliszek do naczynia z lodem na następne 10 min.
Schłodzoną mieszaninę musisz przefiltrować używając filtra do kawy i lejka. Umieść lejek w czystym kieliszku a następnie przelej wszystko przez lejek.
Teraz najtrudniejszy etap. Ostrożnie, po ściance kieliszka do przefiltrowanej mikstury dodaj drugie tyle zimnego denaturatu lub spirytusu. DNA będzie powoli wytrącało się do warstwy utworzonej przez alkohol. Po kilku minutach będziesz mógł je bez problemu wyciągnąć np. mieszadełkiem do kawy. Wyizolowane DNA powinno wyglądać mniej więcej jak zelowa substancja.
Czego potrzebujesz?
Odczynniki:
– wybrane warzywo lub owoc
– woda
– sól kuchenna
– płyn do mycia naczyń
– enzymatyczny wywabiacz plam (ewentualnie sok ze świeżego ananasa)
– zimny denaturat lub spirytus
– lód
Sprzęt:
– szklanka
– kieliszki 50ml
– garnek
– kuchenka
– termometr
– filtr do kawy
– lejek
izolacja DNA
zdjęcia z doświadczenia
Kwasy nukleinowe są polimerami to
znaczy, że zbudowane są z mniejszych
podjednostek zwanych nukleotydami.
W skład takiego nukleotydu wchodzi;
P- reszta kwasu fosforowego
C- cukier (pentoaz, 5 atomów węgla),
Z- zasada azotowa.
Budowa DNA – jest ono zbudowane
z dwóch nici spiralnie
wokół siebie skręconych ( - helisa). Zasady azotowe biorą udział w
budowie DNA; Adenina (A), Guanina (G), tymina (T), cytozyna (C).
Zasadą komplementarności - określone zasady zawsze będą tworzył
określone pary; A i T (2 wiązanie), G i C (3 wiązanie).
Kwas deoksyrybonukleinowy, DNA (z ang. deoxyribonucleic acid), dezoksyrybonukleinowy, wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny z grupy kwasów nukleinowych. U eukariotów zlokalizowany jest przede wszystkim w jądrach komórek, u prokariotów bezpośrednio w cytoplazmie, natomiast u wirusów w kapsydach. Pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych.