Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Bieszczady

Góry Sowie

Góry Izerskie

– zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:

  • Bieszczady Zachodnie (na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy)
  • Bieszczady Wschodnie (na terenie Ukrainy)

– pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich.

Karkonosze

– góry na terenie Czech i Polski, część Sudetów Zachodnich. Od zachodu zamknięte Bramą Żytawską, od Karkonoszy oddzielone Przełęczą Szklarską. Tworzy je szereg grzbietów górskich o przebiegu północny zachód – południowy wschód; najważniejsze z nich to: w części polskiej: Grzbiet Kamienicki (Kamienica – 974 m n.p.m.), Wysoki Grzbiet (Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Gór Izerskich)

Tatry

– najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Czech.

Ciekawostki Sudet

– najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat.

Tatry leżą w Łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich.

Powierzchnia Tatr wynosi 785 km², z tego około 175 km² (22,3%) leży w granicach Polski, a ok. 610 km² (77,7%) na terytorium Słowacji.

Długość Tatr, mierzona od wschodnich podnóży Kobylego Wierchu (1109 m) do południowo-zachodnich podnóży Ostrego Wierchu Kwaczańskiego (1128 m), wynosi w linii prostej 57 km, a ściśle wzdłuż grani głównej 80 km. Grań główna Tatr przebiega od Huciańskiej Przełęczy (905 m) na zachodzie do Zdziarskiej Przełęczy (1081 m) na wschodzie.

Tatry są objęte ochroną przez ustanowienie na ich obszarze polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego i słowackiego TANAP-u oraz przynależności do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Sudety

Karpaty

1. Nazwa Sudety pierwszy raz była użyta w II w. n.e. przez astronoma Klaudiusza Ptolemeusza.

2. W regionie Skałek Stoleckich odnaleziono najdalej na północ wysunięte gatunki owadów Śródziemnomorskich.

3. W kopalni w Złotym Stoku w dawnych szybach wydobywczych mieszkają nietoperze.

4. Ostoja Panieńsjie Skały są jednym z dwóch polskich obszarów , gdzie ochroną ścisłą objęta jest paproć (Włosocień Cienisty).

5. W XVIII w. na terenie Sudetów miało miejsce trzęsienie ziemii, które wywołało ogromne szkody.

6. Góry Sowie zostały utworzone podczas oroganezy herzińskiej.

7. Góry Sowie są najstarszą ze względów geologicznych częścią Sudet.

Sudety są grupą górską położona na terytorium trzech krajów: Czech, Niemiec i Polski. Pod względem wysokości zaliczane są do gór średnich. Są pn-wsch granicą Masywu Czeskiego. Obszarem tych gór biegnie europejski dział wodny Morza Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Długość Sudetów osiąga ok. 320 km, a szerokość ok. 80 km. Obok Gór Świętokrzyskich, są to najstarsze góry w Polsce. Proces ich powstawania został zapoczątkowany ponad 600 mln lat temu. Jednak z czasem ulegały one pod wpływem różnych czynników i kolejno następujących po sobie orogenez (ruchów górotwórczych) przekształceniom.

Karpaty dzielą się na trzy części: Karpaty Zachodnie, Wschodnie i Środkowe. Na obszarze Polski występują Karpaty Zachodnie, które rozciągają się od Beskidu Śląskiego po wschodni kraniec Beskidu Niskiego oraz niewielki fragment Karpat Wschodnich - Bieszczady. Są one częścią wielkiego łuku Karpat ciągnącego się na przestrzeni 1300 km od Bratysławy do Żelaznej Bramy nad Dunajem. Geneza Karpat związana jest z ostatnimi ruchami górotwórczymi - orogenezą alpejską. Góry powstałe podczas tej orogenezy nazywane są alpidami.

Ciekawostki Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzskie

Łysogóry

Ciekawostki Karpat

1.Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Polsce, stanowią najwyżej wzniesioną część Wyżyny Kielecko – Sandomierskiej.

2.Najwyższe szczyty osiągają wysokość 612 m n.p.m., budują pasmo Łysica rozciągające się na długości 15 km.

3.Najcenniejszym walorem tych gór są gołoborza występujące w szczytowych partiach. Są to rumowiska skalne nie porośnięte roślinnością, powstałe w wyniku wietrzenia.

4.Niższe stoki górskie porośnięte są lasem jodłowo – bukowym.

5.Praktycznie całość Gór Świętokrzyskich objęta jest ochroną w formie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

– masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów, są jednym z najstarszych pasm górskich w Polsce. Wypiętrzyły się w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu. Następnie zostały odmłodzone w czasie orogenezy hercyńskiej (dolny karbon) i ponownie podczas orogenezy alpejskiej.

Pasmo Klonowskie

– najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich o długości ok. 25 km. Jedno z nielicznych w Górach Świętokrzyskich pasm, których wysokości względem otaczających je dolin są większe niż 300 m. Rozpoczyna się na północnym zachodzie od przełomu rzeki Lubrzanki, a kończy się na południowym wschodzie w okolicach Nowej Słupi.

– pasmo Gór Świętokrzyskich. Rozciąga się od Zagnańska w dolinie Bobrzy na zachodzie, po okolice Bodzentyna na wschodzie. Zbudowane głównie z piaskowców i kwarcytów dewońskich. Niemal w całości porośnięte lasem jodłowo-bukowym.

Przez pasmo przebiega żółty szlak turystyczny z Barczy na Bukową Górę oraz zielony szlak turystyczny ze Starachowic do Łącznej.

1.Nazwa Podkarpacia pochodzi od Karpat

2. Karpaty zajmują 61% powierzchni Słowacji

3. Karpaty są drugim, co do wielkości łańcuchem górskim w Europie

-4.Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) jest najniżej położoną przełęczą w głównym grzbiecie Karpat.

5. Gerlach (2655 m n.p.m.) jest najwyższą góra Karpat

6.ciągnie się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii

Gorce

Pasmo Bolechowickie

– pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która mogłaby oznaczać niskie góry.

– pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane z wapieni dewońskich, częściowo przykrytych utworami permskimi. Znajdują się tu liczne marmurołomy, w tym m.in. "Bolechowice" (na Berberysówce), "Zygmuntówka" (na Czerwonej Górze) oraz "Szewce" na Okrąglicy, który istniał już w 1.poł. XVII wieku.

Przez pasmo przebiegają m.in. czerwony szlak turystyczny z Kielc do Chęcin oraz niebieski szlak turystyczny z Chęcin do Łagowa.

PASMA GÓRSKIE W POLSCE

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi