Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

ESTONIA

Ziemie Estonii

religia

Atrakcje

Religie/Kościoły Procent ludności

Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański 13,2%

Estoński Kościół Prawosławny 11,8%

Estoński Apostolski Kościół Prawosławny 1,64%

Staroobrzędowcy 1,23%

Kościół katolicki 0,38%

Chrześcijański Kościół Zielonoświątkowy 0,34%

Świadkowie Jehowy 0,32%

Islam 0,20%

Charyzmatyczne Zbory Ewangeliczne 0,18%

Judaizm 0,15%

Zjednoczony Kościół Metodystyczny 0,13%

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego 0,13%

Mormoni 0,09%

Wzgórze Toompea

Rynek Ratuszowy

Kuchnia Estońska

Tradycja

Kuchnia estońska, z uwagi na położenie kraju w północno-wschodnim rejonie Europy, nad Morzem Bałtyckim, charakteryzuje się pewną skromnością, nie pozbawioną jednak regionalnych specjałów. Wśród używanych produktów dominują dania mięsne, rybne (śledź, okoń, flądra, szprot) oraz mączne, w tym bardzo często spożywany chleb (przede wszystkim żytni oraz gruboziarnisty - pszenny). Warzywa i owoce spożywane są rzadziej, a jeśli już to najczęściej kapusta (zwłaszcza kiszona) i rzepa (od XIX wieku także ziemniaki). Kuchnia Estonii zbliżona jest do kuchni fińskiej ze znacznymi wpływami kuchni niemieckiej, rosyjskiej i szwedzkiej. Ta ostatnia odcisnęła swe piętno w wiekach XVII i XVIII, kiedy to Estonia była częścią Szwecji, a rosyjska w czasach imperialnych i radzieckich. W kuchni estońskiej bardzo ostrożnie używa się wszelkich ziół i przypraw, a jeśli już to koperku (do śledzi), majeranku (do kaszanki), kminku (do sera białego), a pietruszki i selera do niektórych zup na bazie mięsnej. Z uwagi na rozwiniętą hodowlę krów popularne jest mleko oraz śmietana, w tym śmietanowe sosy – kastmed

  • Język

Język Estoński

Waluta Estonii

HERB ESTONII

Waluta Estonii to euro

Herb Estonii występuje w dwóch wersjach: w postaci małej i w postaci wielkiej. Zasadniczym elementem jest złota tarcza heraldyczna, a na niej trzy stylizowane lwy. Herb w postaci wielkiej od dołu otoczony jest dodatkowo przez dwa wieńce z liści dębowych, także koloru złotego. Symbolizują one siłę i trwałość państwa.

Flaga Estonii

Kod statystyczny FIPS: 12-21250

GNIS ID: 0282263

Powierzchnia 6,1 km²

Wysokość 71 m n.p.m.

Populacja (2000)

• liczba ludności 356

• gęstość

58,4 os./km²

Nr kierunkowy 239

Strefa czasowa UTC-05:00

UTC-04:00

Tarvas Sculpture

Flaga Estonii jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: niebieski, czarny i biały. Kolor niebieski to symbol wiary i wierności, czarny oznacza dawne ziemie estońskie lub cierpienia narodu, biały – dążenia do oświecenia i cnoty. Nie jest to jedyna przyjęta symbolika. Kolorystykę flagi estońskiej wiąże się też z naturą i pięknem krajobrazu: w niebieskim odbijają się wody Bałtyku oraz niezliczonych jezior Estonii, czarny to barwa ziemi lub tradycyjnego kaftana estońskich chłopów, a biel kojarzy się z charakterystycznymi dla pory letniej białymi nocami lub też zimowym śniegiem.

The Lords Resurrection Cathedral

Hymn Estonii

Mu isamaa, mu õnn ja rõõm (Moja rodzinna ziemia, moje szczęście i radość) – hymn państwowy Estonii. Słowa pieśni napisał Johann Voldemar Jannsen, popularny estoński działacz narodowy. Muzyka została zapożyczona z hymnu fińskiego, skomponowanego przez Friedricha Paciusa. Prawykonanie pieśni miało miejsce podczas Pierwszego Powszechnego Święta Pieśni w 1869 roku, na które przyjechało ponad 20 tys. Estończyków. Święto stało się pierwszą manifestacją estońskiej jedności. Wykonywano utwory niemieckie i dwa estońskie: Mu Isamaa i Moja ojczyzna, moja miłość do słów Lidii Koiduli z melodią Aleksandra Kunileida. Obie zyskały wielką popularność. Pierwsza z nich od 1896 roku stała się hymnem Estonii, druga – pieśnią narodową, bardzo popularną w latach okupacji radzieckiej, kiedy oficjalny hymn estoński był zakazany.

Prezydent Estonii

i wybory

Kersti Kaljulaid ur. 30 grudnia 1969 w Tartu – estońska urzędniczka państwowa, członkini Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Od 2016 prezydent Estonii.

3 października 2016 Zgromadzenie Państwowe wybrało ją na prezydenta, otrzymała 81 głosów za przy 17 głosach wstrzymujących się. Urząd ten objęła 10 października 2016. W 2018 w związku z remontem siedziby prezydenta w Tallinie na miesiąc przeprowadziła się do Narwy. Jak stwierdziła, tym gestem chciała podkreślić, że miasto to, będące największym skupiskiem mniejszości rosyjskojęzycznej w Estonii, jest integralną częścią państwa[.

Na kandydata na urząd Prezydenta Republiki może być zgłoszona osoba, która uzyskała prawa obywatelskie Estonii z mocy urodzenia i ukończyła 40 lat. Prezydenta Republiki wybiera się w głosowaniu tajnym. Każdy członek Riigikogu ma jeden głos. Za wybranego uważa się kandydata, za którym głosowała większość dwóch trzecich członków Riigikogu. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, to następnego dnia przeprowadza się nową turę głosowania. Przed drugą turą głosowania dokonuje się ponownego zgłaszania kandydatów. Jeżeli w drugiej turze głosowania żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości głosów, to tego samego dnia przeprowadza się trzecią turę głosowania, w której występują dwaj kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę głosów

Company Logo

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi