Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Aleksandar Andrijević

Andrija Đorđević

Zorana Živković

VIII-2

Rimski forum, današnji izgled.

Herakles i Telefos

Freska iz Pompeja s najstarijim, tzv. Arhitektonskim stilom, 2. vek p. n. e.

Friz sa Konstantinovog slavoluka, 313.-315. godine u Rimu. Primer kasno-antičke umetnosti.

U rimskoj umetnosti postoje dve faze:

klasična rimska umetnost (1. vek p. n. e. - 2. veka)

kasno-antička umetnost (3. - 5. veka)

U prvoj fazi vrede sva pravila koja su utvrdili još Grci.

Kada su pravili statue, oni su se trudili da što vernije prikažu osobu po čijem liku ih prave, a naročito ako je to bila neka poznata ličnost. U tome su se Rimljani i Grci suštinski razlikovali - Grci su uvek težili tome da statua bude što lepša, što savršenija. Rimljani su se takođe trudili da naprave lepe statue, ali im je ipak najvažnije bilo da ona što vernije prikaže određenu osobu, kako je posle smrti ne bi proganjali nezadovoljni duhovi (toga su se Rimljani izuzetno plašili).

Freska iz kuće tajni, Pompeji, 80. p. n. e.

Rimska pozorišta bila su vrlo slična grčkim. Pozorište (na grčkom - TEATRO-teatar) obično je polukružni prostor gde u sredini postoji scena, a publika sedi naspram scene. Da bi posetioci mogli ne samo da vide već i da čuju umetnike koji nastupaju, teatri su bili relativno male građevine: u to vreme nije bilo struje, niti bilo kakvog veštačkog ozvučenja koje danas možete videti u bioskopima, na koncertima, na svim onim mestima gde mnogo ljudi treba da čuje šta se dešava na pozornici. Pravi primer genijalnosti rimskih graditelja upravo su pozorišta u kojima je bez obzira na njihovu veličinu, svaki gledalac mogao da čuje sve što se dešava na sceni, čak i šapat.

Koloseum u Rimu iz 1. veka

Svečani ophod, detalj sa Ara Pacis, 22.-43. godine, Villa Mediči, Rim

Karakteristike rimske umetnosti

O rimskoj umetnosti se obično govori kao o umetnosti jednog naroda, ali u toku proširenja teritorija pod rimskom vlašću u redove Rimskih građana primani su i pripadnici drugih naroda. Tako su u rimskim kolonijama živeli mnogi rimski građani koji su taj naslov stekli služeći u rimskoj vojsci. Svoj najveći sjaj, rimska umetnost, je dosegla u doba Carstva. Bila je to aristokratska i oficialna umetnost; luksuz za bogataše, ili oznaka rimske dominacije.

Rimska umetnost se u mnogo čemu ugledala na umetnost starih Grka i zato mnogo na nju i podseća. Osvajajući Grčku, Rimljani su u svoju umetnost počeli da unose mnoga obeležja grčke umetnosti. Rimski vojnici su kupovali, otimali, a ponekad možda i dobijali na poklon razna umetnička dela starih Grka koja su nosili u svoju domovinu. Često su u Rim odvodili i same grčke vajare (ponekad kao robove) da bi tamo radili za vladara. Rimljani su voleli da slikaju, pa su tu svoju sklonost i umeće koristili na razne načine. Na primer, tokom povorki u čast vojnih pobeda po ulicama su nošene slike na kojima su bile prikazane scene ratovanja rimskih legija. Voleli su da oslikavaju zidove svojih domova - najbolje su očuvane zidne slike iz Pompeje koje ilustruju prizore iz svakodnevnog života, iz priča o bogovima...

”Rekonstrukcija centra starog Rima”. Na ovoj slici se vide sve vrste građevinskih poduhvata starih Rimljana. Najočitije su monumentalne građevine Koloseuma i Cirkusa Maksimusa, ali nije za zanemariti i fortifikacioni akvedukt, i brojne palate, insule, kenakule i domuse. Naravno sve ih spajaju brojne ulice i široki Forumi. U sredini se vidi i kompleks Rimski forum levo od Koloseuma, a sastoji se od niza trgova spojenih u jedinstven kompleks. Forum, Koloseum i Cirkus Maksimus činili su najveličanstveniju arhitektonsku panoramu rimskog sveta, a i šire.

Pogled na freske u Vili misterija blizu Pompeja, oko 65.-50. p. n. e.

Detalj sa Trajanovog stuba

Konstantinov slavoluk u Rimu iz 312. godine je najveći rimski slavoluk: 21 x 25.7 x 7,4 m.

UMETNOST STAROG RIMA

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi