Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Fryderyk Chopin

Majorka

George Sand

Kochanka Chopina

George Sand, urodzona jako Amantine Aurore Lucile Dupin, primo voto Dudevant (ur. 1 lipca 1804 w Paryżu, zm. 8 czerwca 1876 w Nohant) – francuska pisarka epoki romantyzmu.

Fryderyk Chopin - Nokturn cis - moll

Majorka, (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 846 000 mieszkańców. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośla, oliwki, truskawki, figi, cytrusy i warzywa. W górach prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne (biżuteria, ceramika), nastawione na obsługę licznych turystów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich.

W 1838 zaprzyjaźniła się z Chopinem, który wkrótce został jej kochankiem. Przez długi czas była dlań oparciem i inspiracją, jednakże zerwała z nim w 1847, co prawdopodobnie przyspieszyło śmierć kompozytora (1849). Jednym z pierwszych wspólnych wyjazdów George Sand i Chopina była podróż dla poprawy zdrowia Chopina na Majorkę, do miejscowości Valldemossa w 1838. Dwa lata po powrocie z Majorki George Sand opublikowała wspomnienia z pobytu na wyspie zatytułowane Zima na Majorce (wydane w języku polskim po prawie 167 latach).Od 1839 do 1846 każde lato Chopin spędzał w posiadłości George Sand w Nohant, tam napisał swoje najwybitniejsze dzieła.

Valldemossa

Klasztor Kartuzów w Valldemossie

Fryderyk Chopin

28 grudnia 1838 roku Fryderyk Chopin, George Sand i jej dwójka dzieci (Solange i Maurycy) przyjechali do Valldemossy, nająwszy wcześniej celę w opuszczonym Real Cartuja de Valldemossa (Królewskim Klasztorze Kartuzów). Chopin i Sand zamierzali kontynuować swój romans z dala od plotek Paryża. Liczyli też, że klimat Majorki korzystnie wpłynie na stan zdrowia Chopina. Nic jednak nie ułożyło się zgodnie z planem. Zima tego roku była mokra i wietrzna, tubylcy okazywali parze wyraźną niechęć, pianino Pleyel Chopina nie dotarło na czas, a związek George Sand i Chopina coraz bardziej podupadał. Sand całą swą zółć przelała na karty książki pt. "Zima na Majorce", w której tubylców określa mianem "barbarzyńców i małp", a którą to tubylcy do dziś dnia z radością sprzedają turystom.

Jeden z najsławniejszych pianistów.

Pobyt Chopina na Majorce

Choć nie ma żadnych dokumentów stwierdzających z całą pewnością, które cele zajmowali Chopin i Sand, przyjmuje się, że były to cele numer 2 i 4. Spośród osobistych rzeczy i mebli sławnej pary w Valldemossie nie pozostało niemal nic. Po wyjeździe Fryderyka Chopina i George Sand 11 lutego 1839 roku mieszkańcy Valldemossy, obawiając się zarażenia gruźlicą, spalili lub zniszczyli prawie wszystko, co zostało po Sand i Chopinie.

Dziś w celach dawniej zajmowanych przez Sand i Chopina można obejrzeć maskę pośmiertną Chopina i odcisk jego dłoni, fortepian, na którym stworzył większość utworów tamtego okresu (między innymi preludium "deszczowe"). Ponadto w celi numer 4 zobaczyć można fortepian Pleyel, sprowadzony z Paryża na Majorkę. Fortepian ten dojechał na miejsce dopiero 20 stycznia 1839 roku, czyli na niespełna dwadzieścia dni przed wyjazdem Chopina z wyspy.

W Klasztorze odbywa się coroczny Festiwal Chopinowski.

Valldemossa (kastyl. Valldemosa) – niewielka hiszpańska miejscowość wśród gór Sierra de Tramuntana na Majorce, 17 km od stolicy wyspy, Palma de Mallorca, znana z udostępnionego do zwiedzania dawnego klasztoru kartuzów. Zwiedzić można tu sam klasztor (stara apteka, eksponaty klasztorne, ekspozycja poświęcona Chopinowi), jak również pałac króla Sancha, przypałacowy ogród, gminne muzeum historyczne oraz galerię sztuki współczesnej m.in. z dziełami Joana Miró i Pabla Picassa.Początki Valldemossy sięgają XIV wieku, kiedy to król Sancho I nakazał wybudować pałac w górach. Cierpiał na astmę, a w górach czuł się lepiej. Sancho I spędzał w pałacu większość swojego czasu aż do śmierci w 1324 roku. W 1399 roku budowla została przekazana kartuzom z Tarragony, którzy przemienili pałac w klasztor

Stan zdrowia Chopina pogarszał się z każdym dniem i trzeba było wzywać lekarzy. Chopin napisał w liście do Juliana Fontany z 3 XII 1838: „Chorowałem przez te ostatnie dwa tygodnie jak pies: zaziębiłem się mimo 18 stopni ciepła, róż, pomarańcz, palm i fig" (Sydow 1955, t. 1, s. 330). Tymczasem Gómez, właściciel „Son Vent", podburzany przez okolicznych mieszkańców obawiających się choroby zakaźnej, zmusił Chopina i jego towarzyszkę do opuszczenia willi. Tak więc 9 grudnia 1838 roku artyści udali się z powrotem do Palmy.

Początek podróży odbyli oddzielnie. George Sand opuściła Paryż 18 października. Jechała z dziećmi oraz pokojówką Amelią przez Melun, Chalon-sur-Saône, Lyon, Avignon i Nîmes. Z kompozytorem, który wyjechał z Paryża 27 października w towarzystwie ministra hiszpańskiego Juana Mendizábala udającego się do Madrytu, spotkali się 31 października 1838 roku w Perpignan, w pobliżu granicy francusko-hiszpańskiej. Następnego dnia po przyjeździe do Perpignan para artystów udała się statkiem „Le Phénicien" z Port-Vendres do Barcelony. W Barcelonie zatrzymali się na pięć dni w hotelu „Cuatro Naciones". Czas wypełniali zwiedzaniem miasta, min. katedry Santa Maria del Mar, jak również ruin domu Inkwizycji. 7 listopada wyruszyli z Barcelony statkiem „El Mallorquin" w dalszą podróż do Palma de Mallorca, dokąd dopłynęli 8 listopada o godzinie 11.30.

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Od roku 1830 zamieszkały we Francji.

Chopin jest uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementem charakterystycznym dla utworów Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej.

Żródła

- www.chopin.pl

- pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin‎

- grafika google

- youtbe.com

DZIĘKUJĘ !

MARTA KUREK

KLASA ID

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi