Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
✳✱*
Jest to korozja metali spowodowana procesami elektrochemicznymi, zachodząca wskutek występowania różnych potencjałów na powierzchni korodującego obiektu znajdującego się w środowisku elektrolitu.
Jak wiadomo, wzrost temperatury zwiększa szybkość reakcji. Nie inaczej jest w przypadku korozji. Szybkość korozji zależy jednak od tego, czy korozja zachodzi w układzie otwartym czy zamkniętym. Z jednej strony temperatura powoduje wzrost szybkości reakcji, z drugiej jednak rozpuszczalność tlenu w wodzie silnie maleje ze wzrostem temperatury, co ogranicza jej szybkość.
Poszczególne rodzaje stali korodują z różną szybkością, zależnie od ich składu. Niektóre są praktycznie odporne na korozję, zawierają dodatki stopowe podnoszące odporność, np. w stalach nierdzewnych, odpornych na korozję atmosferyczną, czy stale kwasoodporne które są odporne na trawienie przez silne kwasy.
Szybkość zależy od stężenia elektrolitu.
Szybkość korozji zależy od stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie i docierającego do powierzchni stali.
Szybkość korozji zależy od stężenia jonów wodorowych w elektrolicie.
Pojęcie korozja (łac. corrosio – zżeranie) oznacza niszczenie materiałów spowodowane oddziaływaniem otaczającego środowiska.
Jest to bezpośrednia reakcja metalu ze środowiskiem bez wymiany ładunku elektrycznego. Zachodzi w środowisku suchych gazów (przede wszystkim z udziałem tlenu, ale też chlorowców, siarkowodoru oraz par siarki, bromu, jodu) oraz w cieczach nie przewodzących prądu elektrycznego (np. tłuszczach).
reakcja chemiczna/
elektroochemiczna
proces mikrobiologiczny
proces fizyczny
1. Adsorbcja tlenu.
2. Dysocjacja na atomy i jony.
3. Reakcja chemiczna tlenu atomowego z metalem.
Ciemny nalot siarczku srebra Ag2S na powierzchni przedmiotów wykonanych z tego metalu.
Zielonkawa patyna (uwodnione tlenki i węglany) na powierzchni miedzi i jej stopów jest często
wytwarzana w celach zdobniczych.