Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
11.gs. uzbūvētā Klinī klostera baznīca Francijā bija viena no lielākām baznīcām visā Eiropā un kļuva pa romāņu stila klasisku paraugu, kam tiecās sekot tā laika arhitektūra. Tā bija piecjomu bazilika, ko izgaismoja sešas logu rindas. Centrālā joma velve pacēlās 30 metru augstumā. Pieci smailie akmens torņi bija redzami jau pa lielu gabalu. Sagrauta 19.gs.
Termins radās 19.gadsimtā un tika attiecināts uz laiku, kad koka arhitektūru nomainīja akmens celtnes ar romiešu būvēm līdzīgām arkām un velvēm.
ROMĀŅU STILS – pirmais vēsturiskais arhitektūras stils. Pastāvēja Rietumeiropā no 11. gs. sākuma līdz 13. gs. sākumam. Saistīts galvenokārt ar baznīcu arhitektūru (klosteriem). Tam raksturīgas smagnējas formas, biezas sienas, masīvas kolonas. Sienām un kolonām vajadzēja noturēt visu pārseguma smagumu. Romāņu stila pazīme ir arī pusloka formas arkas, velves, kuras kādreiz plaši tika pielietotas senās Romas arhitektūrā (no šejienes arī stila nosaukums, kas cēlies no latīņu vārda Romana, tas ir, Romas-. Latvijā romāņu stila celtnes nav saglabājušās tikpat kā nemaz, ja nu vienīgi atsevišķu celtņu (piem., Cēsu pils, Rīgas senākās bīskapa pils tag. Jāņa baznīcas teritorijā) pagrabos.
Apgleznoti bija arī kapiteļi, arkas, kolonnas klāja ornamenti, tomēr krāsu prieks, liekas, nodzisa masīvas arhitektūras un bargo tēlojumu ainu iedarbībā.
Romāņu dievnamu interjera sienas un velves bija viscaur apgleznotas ar Bībeles notikumu un svēto dzīves ainām. Līdz mūsdienām saglabājusies tikai neliela šo darbu daļa (visvairāk Spānijā, Francijā).
Tēlniecībai bija nozīmīga loma arhitektūras dekoru izveidē. Galvenais tēlniecības veids bija kapiteļu un portālu rotāšana ar ciļņiem. Ar ciļņiem rotāja kolonnu kapiteļus, dekorā izmantojos ģeometriskus ornamentus, augu motīvus, dzīvnieku un cilvēku figūras.
Dievnamu fasādes skulpturālajā dekorā portāla paralēlos lokus gleznoja augu un dzīvnieku attēli vai ornamenti.
Latvijā romāņu stila celtnes nav saglabājušās tikpat kā nemaz, ja nu vienīgi atsevišķu celtņu (piem., Cēsu pils, Rīgas senākās bīskapa pils tag. Jāņa baznīcas teritorijā) pagrabos.
Kā jau minējām romānika visvairāk izpaudās arhitektūrā, īpaši piļu un sakrālajā arhitektūrā. Romāņu stils kopumā noteica Rietumeiropas arhitektūras un mākslas attīstības kvalitāti.
Romāņu stila raksturīgākās pazīmes:
• praktiskas konstrukcijas;
• izturība un skarbums, pamatīgums
• ēkas – smagnējas, tumšas
• sienu, starpsienu un mūru biezums
• nelieli, šauri logi
• formu skopums
• simbolisms
• plānojuma pamatā – krusts