Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Cytaty:

,,Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie.''

,,Nie­szczęście, jak miłość, wiąże ludzi z sobą.''

,,Czas ma nadzwyczaj coś gorzkiego w sobie!''

,,Później czy wcześniej krzyw­da w los się wciela i w sieć skrzyw­dzo­nych chwy­ta krzywdziciela!''

,,Jes­tem is­totą, której przez­naczo­no: żyć sa­mej i sa­mej umierać.''

,,Ja­ko księżyc na niebie, tak dzieje na­rodów na ziemi wzras­tają, by maleć.''

Zygmunt Krasiński

Wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz i filozof. Urodził się 19 lutego 1812 w Paryżu, zmarł 23 lutego 1859 tamże.

Studiował prawo w Warszawie. W 1829 wyjechał do Genewy i od tej pory mieszkał za granicą, głównie we Włoszech i Francji. W Genewie poznał Adama Mickiewicza, który miał duży wpływ na jego dojrzewanie intelektualne.

Sytuacja życiowa Krasińskiego była odmienna od sytuacji większości pisarzy emigracyjnych. Był zamożny i niezależny.

Krasiński jako pisarz, filozof i ideolog odegrał ważną rolę w polskim życiu intelektualnym i zachowuje znaczące miejsce w historii kultury narodowej. Dziś żywe są przede wszystkim jego dramaty, szczególnie "Nie-Boska komedia". Jej bogactwo i wieloznaczność daje reżyserom wiele możliwości interpretacyjnych. Teatr współczesny posiada też dostateczne środki techniczne, aby sprostać jej wymaganiom inscenizacyjnym. Utwory Krasińskiego były tłumaczone na wiele języków obcych; najczęściej, bo na kilkanaście, właśnie "Nie-Boska komedia". Wystawiano ją m.in. w Pradze, Budapeszcie i Wiedniu.

MIłOŚCI:

Kobiety traciły dla Mickiewicza głowę, towarzyszyły poecie w każdym momencie jego życia. Adam jednak ciągle nie był gotowy do związków i szukał w damach bardziej „opieki niemalże matczynej” niż szczerego, gorącego uczucia. Wśród wielkich przyjaciółek Mickiewicza, cokolwiek by w tym przypadku mogło znaczyć to słowo, były m. in. Aniela, pani Kowalska, Maryla Wereszczakówna, Karolina Sobańska, Karolina Jaenisch, panny Bakuniówna i Ankwiczówna, Maria Szymanowska. Jedyną stałą partnerką Mickiewicza byłą Celina Szymanowska, z którą się ożenił.

CIEKAWOSTKI:

Aktorstwo

Mickiewiczowie uczyli się w sześcioklasowej szkole prowadzonej przez dominikanów. Już wtedy Adam wyróżniał się wśród rodzeństwa, widać było, że był najzdolniejszy. W szkole był teatr szkolny. Mickiewicz występował w teatrze szkolnym, w przedstawieniach grywał postacie kobiece, ze względu na drobną budowę. Podobno wcielił się w rolę Barbary Radziwiłłówny.

 POLIGLOTA 

-Adam Mickiewicz świetnie znał łacinę - w Szwajcarii na Uniwersytecie w Lozannie wykładał jako profesor łaciny. Biegle posługiwał się językiem rosyjskim, niemieckim, francuskim i angielskim.

MICKIEWICZ W REKLAMIE

W ubiegłym wieku imienia i wizerunków Mickiewicza używano w najróżniejszych i najprzedziwniejszych okolicznościach. 

DYSKGRAFIA

Podczas nauki w szkole Adam miał wstręt do kaligrafii, która była jednym z przedmiotów nauczania. Poeta wspominał: „W dzieciństwie czułem wstręt do pisania. Uczono nas wtedy kreślić litery na deszczułce, na której te arabeski robiły mi wrażenie wnętrzności zgniecionego pająka (...).

Wskutek niewyraźnego pisma oraz błędów ortograficznych profesor Ernst Groddeck nie przyjął Adamowej magisterskiej rozprawy łacińskiej.

PALACZ 

-Adam był namiętnym palaczem tytoniu. Lubił fajki (mówił na nie lulki) i cygara...

 

MUZYKA I ŚPIEW

-Mickiewicz nie tylko słuchał wspaniałych wykonawców, ale znał ich osobiście: Chopina, Szymanowską, Liszta, Lipińskiego, gitarzystę Stanisława Szczepańskiego i pianistę Apolinarego Kątskiego. Sam też próbował uprawiać muzykę - grał bez większego powodzenia (o czym sam wspomina) na flecie poprzecznym. Chyba nie znał zapisu nutowego, chociaż sam ułożył (być może z czyjąś pomocą) melodyjkę. 

W czasie filomacko - filareckim śpiew można by określić dzisiaj jako biesiadny. Wiele osób chwaliło głos Mickiewicza, zdarzyła się jednak opinia, co prawda z drugiej ręki, że był to głos piskliwy oraz że przypominał gdakanie kury.

PRZEPROWADZKI

-Mało kto wie, że Mickiewicz przeprowadzał się w swoim życiu ponad czterdzieści razy. Przyczyną tego były zapewne jego liczne romanse, które przyprawiały go o kłopoty, jak też fascynacje różnymi ruchami artystycznymi rozwijającymi się w różnych miastach

Adam Mickiewicz

Adam Mickiewicz, herbu Poraj, urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu niedaleko Nowogródka bądź, jak inne źródła podają w Nowogródku. Na chrzcie (12 II 1799) otrzymał imiona: Adam Bernard. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Jego ojciec, Mikołaj, był nowogródzkim adwokatem, matka, Barbara z domu Majewska, córką ekonoma z Czombrowa.

Słowackim wielkim...

kochasiem był

Maria Wodzińska

Eglantyna - genewska "podpórka"

7 lat starsza córka właściciela pensjonatu w Genwie; „ładna być dawniej musiała – teraz pokazują się w niej wady starej panny”, była lekiem na samotność

Podczas pobytu w Szwajcarii poznał Marię, o której pisał: „dorosła już panna, ale bardzo brzydka – gra ślicznie na fortepianie”. Jednak to nie uroda, ale „jakiś niepojęty czar” sprawił, że poeta zakochał się w niej.

Kora Pinard

Charlotta Bonaparte

- niepozorna znajomość i jej skutki; „Bywam u niej czasami z rana – wtenczas zastaję ją rysującą pejzaże i na rozmowie przepędzam z nią miłą godzinę”

„Jak Szatan obłąkiwam młodą szesnastoletnią panienkę…[…] ta co teraz w moje szpony popadła […] ma twarz hiszpanki i krew hiszpańską, i imię amerykańskie” – tak w liście do Odyńca Słowacki charakteryzuje zakochana bezopamiętania dziewczynę.

Juliusz Słowacki

Słowacki Juliusz (1809-1849), polski poeta, dramatopisarz. Jeden z najwybitniejszych twórców romantycznych, nazywany - obok A. Mickiewicza i Z. Krasińskiego - "wieszczem".

Urodził się w Krzemieńcu (Ukraina), był synem profesora literatury Euzebiusza i Salomei z Januszewskich. Po śmierci ojca przeprowadza się do Wilna, gdzie spędził lata z przybranymi siostrami i ojczymem Augustawem Bécu.

August Bécu

Był pierwowzorem postaci Doktora z III części Dziadów Adama Mickiewicza. Mickiewicz uważał go za zdrajce i współpracownika senatora Nikołaja Nowosilcowa.

Juliusz Słowacki, po lekturze utworu uważał, że takie przedstawienie jego ojczyma jest krzywdzące i zniesławia jego imię. Incydent skończył się to wzajemną niechęcią poetów

CIEKAWOSTKI

Słowacki nigdy się nie ożenił.

Utrzymywał się z inwestycji, gry na paryskiej giełdzie i procentach z wkładów bankowych. Nigdy nie pracował fizycznie.

W 1927 roku prochy Słowackiego zostały przewiezione do Polski z Paryża na polecenie samego Józefa Piłsudskiego. Trumnę przetransportowano w uroczystym rejsie z Gdańska do Krakowa.

Jednym z najsurowszych krytyków Słowackiego był inny Wieszcz, Adam Mickiewicz.

Z okazji 200 rocznicy urodzin poety Poczta Polska wprowadziła w roku 2009 do obiegu znaczek z jego podobizną o nominale 1,55 zł.

Stworzył on spójny system filozoficzny, który nazwał filozofią genezyjską.

Ostatnią osobą, która widziała Słowackiego żywego był Norwid, przyjaciel wieszcza.

Lata młodzieńcze

Studiwał na Uniwersytecie Wileńskim. Poznał tam swoja pierwsza miłość - Ludwikę Śniadecka oraz przyjaciela Ludwika Spitznagla.

Ludwika Śniadecka

Ludwik Spitznagel

Julek, kiedy ją spotyka, ma tylko 14 lat. Ludwika jest o sześć lat starsza. I uosabia wszystko, co może zafascynować nastolatka w młodej kobiecie. Jest bystra, samowolna, uparta i zbuntowana.

Poemat "Godzina myśli" Słowacki nazywa "poematem z serca, w którym jest całe moje dzieciństwo".

Ludwika i Juliusza łączyła ich niezwykła więź – rozumieli się bez słów. Spitznagel, poliglota, absolwent Instytutu Orientalnego w Petersburgu, w drodze na swoją pierwszą placówkę dyplomatyczną, popełnił samobójstwo, ale według legendy była to śmierć sfingowana.

Podróże Słowackiego:

Jego podróż rozpoczęła się w 1836r. Wiodła przez Włochy, Grecję, Egipt, Palestynę, Syrię i Liban.

Dziękujemy.

Prezentację przygotowały:

Lena Białkowska i Anna Szopieraj

Bibliografia:

http://www.edusens.pl/

http://www.historycy.org/

http://www.eioba.pl/

http://literat.ug.edu.pl/

http://wikipedia.pl/

podręcznik "Przeszłość to dziś" STENTOR

Wieszcz, czyli kto?

To poeta natchniony, poeta prorok. Słowo to istniało już w staropolszczyźnie, wiążąc się jednak nie z określoną postawą artysty, lecz z funkcją przewidywania przyszłości, czyli wieszczenia.

TWÓRCY ROMANTYZMU

wieszcze narodowi

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi