Loading…
Transcript

DZIĘKUJE ZA UWAGĘ

Na 2,5 cm 2 gąbki jest 10 milionów bakterii

GĄBKI DO MYCIA NACZYŃ

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/kuchenne-sprzety-na-ktorych-jest-najwiecej-bakterii/mmjdg

Ważne! Jeżeli mamy zwierzęta, powinniśmy mieć oddzielną gąbkę do ich naczyń – w miskach zwierząt kryje się bardzo wiele bakterii szkodliwych dla człowieka. Ważne jest, by gąbka była przechowywana oddzielnie.

Najlepiej gdy jest z jednej strony gładka a z drugiej szorstka do szorowania mocnych zabrudzeń

Dodatkowym atutem jest specjalny kształt dzięki któremu w prosty sposób można chronić dłonie/paznokcie.(wygłebione pośrodku)

Kuchenne sprzęty, na których jest najwięcej bakterii: gąbki do mycia naczyń

Źróła:

http://www.rossmann.pl/Artykul/Gabki-i-sciereczki-kuchenne-czyli-co-powinno-byc-w-kazdej-kuchni,196075#;

Brzydki zapach gąbki do mycia naczyń informuje o tym, że należy ją jak najszybciej zastąpić nową. Przykra woń świadczy bowiem o obecności bakterii (m.in. E. coli), ale również pleśni i grzybów. Szacuje się, że na jednym centymetrze kwadratowym gąbki może bytować 40 tys. mikroorganizmów!

Aby nie dopuścić do nadmiernego namnażanie się mikrobów, wirusolodzy zalecają, by wymieniać gąbki raz w tygodniu, codziennie zaś dezynfekować. Pamiętaj również, aby po każdym użyciu gąbkę wypłukać i wycisnąć nadmiar wody.

Dobrym sposobem na dezynfekcję kuchennej gąbki jest namoczenie jej we wrzątku z dodatkiem octu lub soku z cytryny (pozostaw gąbkę w roztworze aż ten wystygnie). W tym celu można też wykorzystać… kuchenkę mikrofalową – namocz gąbkę w wodzie z octem lub sokiem cytrynowym i podgrzewaj w mikrofali ustawionej na wysoką temperaturę przez ok. dwie minuty.

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/jak-czesto-15-zdrowych-przyzwyczajen/sdlv9

Jak często?

- Co najmniej raz w tygodniu

Dlaczego? Stale wilgotne gąbki do mycia naczyń do doskonała pożywka dla bakterii. Ścierki te trzeba regularnie wymieniać, a przedłużyć ich żywotność może wygotowanie ich w kuchence mikrofalowej

Jak czyścić gąbki, które są najgroźniejszym siedliskiem bakterii?

Gąbka do zmywania może kryć w sobie groźne bakterie, np. gronkowca złocistego lub E.coli. Mogą one wywoływać trudne do wyleczenia infekcje. Często używamy bowiem gąbek i ścierek, aby wytrzeć to, co rozlaliśmy, a potem nadal je wykorzystujemy, nie piorąc ich od razu.

Nasza rada: Do wycierania doraźnego używaj kuchennych ręczników papierowych. Ścierki zachowaj wyłącznie do wycierania umytych naczyń i garnków. Często zmieniaj ścierki i gąbki lub pierz je dwa razy w tygodniu w wysokiej temperaturze (minimum 70 st. C) lub używając chlorowego wybielacza. Gąbki do naczyń włóż do mikrofali i podgrzewaj na najwyższej mocy przez minutę. Zmieniaj je często. Kuchenna gąbka to najbardziej zanieczyszczony przedmiot w domu i za jej pomocą bakterie łatwo się roznoszą. Im częściej wycierasz nią rozmaite powierzchnie, tym częściej przenoszą się drobnoustroje.

GĄBKI