Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Dwudziestolecie międzywojenne jest epoką, która przypada na czas pomiędzy dwiema wojnami światowymi. Okres początkowy określa się po zakończeniu pierwszej wojny światowej 1918, natomiast końcem jest rok wybuchu II wojny światowej 1939.

Rok 1918 ma dla Polski szczególne znaczenie, gdyż jest to data odzyskania niepodległości. Euforia z tym związana, zmiana sytuacji politycznej w kraju wpłynęły na niezwykły rozwój kultury i literatury.

Dwudziestolecie międzywojenne

Rozwój nauki i techniki

Rozwój wynikły w XIX-wiecznej rewolucji naukowo-technicznej spowodował, że wiele państw zaczęło na początku XX wieku osiągać status wielkich mocarstw. Następowało to głównie za sprawą coraz powszechnej elektryfikacji krajów i eksplotacji różnych zródeł energii. Dzięki temu były możliwe dalsze badania i tworzenie nowych wynalazków.

Ludzie uzyskali nowe źródła dochodów takie jak: produkcja samochodów, praca w radiu, specjalista do spraw reklamy, handlowiec, agent ubezpieczeniowy.

Literatura

BIOLOGIA:

~ odruch Pawłowa - rosyjski badacz Iwan Pawłow odróżnił odruchy bezwarunkowe (wrodzone), od warunkowych (nabytych);

~ terapię psychoanalityczną Freuda - Zygmunt Freud głosił, że głównym popędem człowieka jest instynkt seksualny i na tym oparł swoją terapię;

MEDYCYNA:

~ antybiotyki - pierwszy z nich, penicylinę, wynalazł Aleksander Fleming;

~ witaminę B1 - wyodrębniona przez Bernarda Jansona i Willema Donatha w 1926 roku;

~ witaminę C - wyodrębniona przez Alberta Szent-Gyorgyia w 1928 roku;

CHEMIA/FIZYKA:

~ fizyka kwantowa - za sprawą badań Maxa Plancka, niemieckiego fizyka;

~ neutron - odkryty przez Jamesa Chadwicka;

~ budowa atomu wodoru - za co duński fizyk Niels Bohr został nagrodzony Nagrodą Nobla w 1922 roku;

~ Pluton - uznano go za ostatnią planetę Układu Słonecznego

Lata trzydzieste – okres tzw. ciemny

Lata dwudzieste – okres tzw. jasny

W okresie tym dominuje optymizm, radość, wiara w przyszłość, które spowodowane były przede wszystkim szczęściem z odzyskanej niepodległości.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych dochodzi do kryzysu cywilizacji i kultury w całej Europie. Ów niepokój spowodowany był właściwie kryzysem ekonomicznym (1928-1932) oraz narodzinami i rozwojem państw totalitarnych. Polska stała się państwem szczególnie narażonym, ponieważ otoczona została przez dwa systemy: faszyzm i komunizm. Dlatego też w ciemnym okresie dwudziestolecia pojawiają się tendencje katastroficzne, poczucie kryzysu wartości.

Szkolnictwo

Reforma była efektem dążeń władz Polski po uzyskaniu niepodległości w 1918 r. do opanowania programowego i organizacyjnego chaosu w szkolnictwie polskim będącego pozostałością po czasach zaborów. Przygotowana reforma została uchwalona przez

Sejm 11 marca 1932 roku.

Dwudziestolecie było okresem rozkwitu twórczości poetyckiej. Tworzyli, debiutujący w okresie Młodej Polski: Bolesław Leśmian i Leopold Staff.

Powstały liczne grupy literackie, między innymi:

Skamander - najbardziej popularna grupa tego okresu. Przedstawicielami tej grupy byli * Julian Tuwim, * Jan Lechoń, * Kazimierz Wierzyński, * Jarosław Iwaszkiewicz, * Antoni Słonimski;

Awangarda Krakowska: * Tadeusz Peiper, * Jalu Kurek, * Julian Przyboś, * Jan Brzękowski, * Adam Ważyk.

Jędrzejewiczowska reforma szkolnictwa – reforma polskiego systemu szkolnictwa opracowana przez ministra Janusza Jędrzejewicza, wdrażana od lipca 1932, której zasady obowiązywały do 1948.

Sztuka

Kubizm - kierunek w malarstwie i rzeźbie, który trwał od 1907 do 1916 roku. Pojawienie się go było rewolucją w sztukach plastycznych. Malarze kubistyczni sprowadzali wszystkie obiekty do elementarnych form geometrycznych. Malarze próbują oddać całkowity widok przestrzenny obiektu na płaskim płótnie. Główni przedstawiciele to: Pablo Picasso, w Polsce m.in. Leon Chwistek.

Abstrakcjonizm - obejmuje wiele różnych nurtów i tendencji w sztuce XX w. Najogólniej można powiedzieć, że twórczość ta odrzuca jakiekolwiek naśladownictwo natury. Główni twórcy to Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Jonasz Stern, Maria Jarema.

Futuryzm - ruch artystyczny w latach 1909- 1919. Głównymi problemami w twórczości plastycznej futuryzmu były: wizualizacja ruchu, nowa koncepcja czasu i przestrzeni (np. odrzucenie perspektywy) oraz zanik materialności ciała pod wpływem światła i ruchu. W obrazach i rzeźbach studiowane są różne fazy ruchu obiektu i jego tła, przenikające się nawzajem. Tematami oprócz przedstawiania ruchu, jest także fascynacja współczesną cywilizacją, cywilizacją przemysłową, tempem i rytmem życia w mieście. Główni twórcy to między innymi: Umberto Boccioni, a w Polsce Tytus Czyżewski.

Dadaizm - ruch artystyczny w latach 1916-1923. Jego powstanie łączyło się z protestem przeciwko trwającej wojnie i cywilizacji mieszczańskiej, czego skutkiem była negacja dotychczasowej kultury, podważanie uznanych społecznie wartości, konwenansów i konwencji. Dadaizm zaproponował nową koncepcję sztuki, która miała oddać chaos i brak sensu współczesnego świata. W dziełach plastycznych dominuje absurdalny humor oraz łączenie ze sobą różniących się elementów na zasadzie improwizacji lub przypadku, który stał się metodą twórczą. Ulubionymi technikami były kolaż i fotomontaż. Przedmiotom codziennego użytku dadaiści nadawali status dzieła sztuki. Główni twórcy to: Marcel Duchamp, Max Ernst, Francis Picabia.

Surrealizm - kierunek w sztuce nowoczesnej, który przeniknął do malarstwa w latach 20., ale swoje apogeum osiągnął w latach 30. XX w. Malarstwo surrealistyczne miało pokazywać stany podświadomości. Aby osiągnąć ten efekt, malarze zapisywali swoje sny, urojenia i inne momenty pozbawione kontroli rozumu. W obrazach dominowały niezwykłość, fantastyka, irracjonalność, wyobcowanie. Do najwybitniejszych przedstawicieli należeli między innymi: Max Ernst, Salvador Dali, Giorgio Chirico.

TADEUSZ

PEIPER

JULIAN

PRZYBOŚ

Charakterystyczne prądy epoki to:

JULIAN

TUWIM

JAN LECHOŃ

KAZIMIERZ

WIERZYŃSKI

ANTONI

SŁONIMSKI

JALU

KUREK

JAN BRZĘKOWWSKI

ADAM

WAŻYK

JAROSŁAW IWASZKIEWICZ

- futuryzm - postulował tworzenie nowego języka,

który zerwałby z zasadami logiki, składni, ortografii, interpunkcji (dużą rolę pełniły walory brzmieniowe, rytm), dążono do przedstawiania współczesności, sięgając między innymi do tematów dotyczących przemian cywilizacyjnych, motywów urbanistycznych, techniki lub sportu,

- nadrealizm - nawiązywał do poetyki snu, wyobraźni; postulował zerwanie z konwencjami społecznymi i normami literackimi,

- neoklasycyzm - nawiązywał do tradycji, a przede wszystkim do antyku i dzieł klasycznych (klasycyzm),

- dadaizm - odrzucał rygory i normy, wprowadzał zapis dźwięków, sylab pozbawionych znaczenia.

Film

Muzyka

Okres dwudziestolecia międzywojennego to szybki rozwój tej nowej dziedziny sztuki. Już w 1922 roku opatentowano zapis dźwięku na taśmie filmowej, a w 1927 roku powstał pierwszy film dźwiękowy Śpiewak jazzbandu. Oprócz tego Stany Zjednoczone wyrosły na potęgę kinematografii światowej, a ogromną rolę zaczęło odgrywać Hollywood.

Także w muzyce możemy zaobserwować swoistą rewolucję. Muzycy zrywali z romantycznymi koncepcjami, rozbijali tradycyjne formy, wprowadzali dysonans, kontrast i ekspresję. Muzyka dwudziestolecia łączy się także z rozwojem dwóch gatunków muzycznych: bluesa i jazzu.

Blues

Jazz

Jazz również powstał na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Główną cechą jazzu jest do dziś improwizacja. Z całą pewnością muzyka ta łączy się z historią Murzynów i czasami niewolnictwa, a także z pieśniami religijnymi pisanymi na wiele głosów. Lata dwudzieste XX wieku to jazz chicagowski, a lata trzydzieste to lata swingu. Najznamienitsze nazwiska: Bessie Smith, Billie Holiday, Bix Beiderbecke, Louis Armstrong, Benny Goodman, Duke Ellington

Blues powstał w połowie XIX wieku w kręgach murzyńskich Amerykanów. Potem z terenów południa Stanów Zjednoczonych przedostał się do całej Ameryki. Tematyka piosenek bluesowych skupiała się przede wszystkim na tematach: miłość, wierność, zazdrość, samotność, podróż, wolność oraz podnosiła tematy związane z problematyką rasową. Podstawowymi instrumentami współczesnego bluesa są harmonijka ustna, gitara czy rzadziej instrumenty dęte lub fortepian - podczas gdy pierwotne odmiany tego gatunku wykorzystywały głównie prymitywne instrumenty perkusyjne (drumle, dzwonki) oraz efekt klaszczących dłoni. Odmiany bluesa, które narodziły się w dwudziestoleciu to: urban blues i rhythm and blues.

PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA

DOMINIKA

ŚWIĄTKIEWICZ

KL. IIIb

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi