Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Kwaśne deszcze powodują obumieranie dużej ilości drzew, a także niszczenie runa leśnego. Drzewa mają uszkodzone liście, co powoduje nadmierne parowanie wody i zakłócenia w procesie fotosyntezy. Żółknięcie i utrata igieł u świerka w Europie środkowej.dostają się do jezior, rzek i tym podobnych zbiorników, powodując ich zakwaszenie i czyniąc je nienadającymi się dla ludzi i zwierząt.
Opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.
Glin, który zostaje wymyty z gleby jest szczególnie niebezpieczny dla ryb, gdyż kumuluje się on w ich skrzelach uniemożliwiając oddychanie. W ekosystemach słodkowodnych podłoże tworzą skały granitowe, które są wysoce odporne na wietrzenie, to też kwaśny deszcz nie jest neutralizowany w glebie, co powoduje wysokie zakwaszenie jezior oraz cieków. Ryby - zwłaszcza pstrągi i łososie - przestają się rozmnażać i stopniowo giną w kwaśnej wodzie.
W przeszłości opady atmosferyczne w Europie nie były zanieczyszczone. W dzisiejszych czasach przez rozwój przemysłu pojawiły się kwaśne deszcze. Przez ogromne ilości spalanego przez nas węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego emitowanego do atmosfery zanieczyszcza się woda deszczowa. Naturalnymi źródłami zanieczyszczeń są czynne wulkany, które wybuchając dwutlenek siarki i tlenek azotu. Dwutlenek siarki jest bardzo groźny, bo gdy rozpuszcza się w wodzie tworzy kwas siarkowy, który niszczy białko i wywołuje oparzenia na skórze. A tlenek azotu w atmosferze ulega złożonym przemianom chemicznym. Poziom kwaśności mierzy się w skali, pH. Im większe stężenie kwasu tym niższe pH. Opad mający niższą wartość od 5,6 pH jest kwaśny. Rzadko w Polsce spotykane deszcze o wartości poniżej 3,0 pH.
Kwaśne opady - szczególnie depozycja siarki - przyspieszają wietrzenie budowli zbudowanych z piaskowca czy wapienia. Poza tym zanieczyszczenia oddziałują szkodliwie na tworzywa sztuczne, witraże, a nawet na metale, powodując ich korozję.
Smogi powstające przy dużym stężeniu SO2(dwutlenek siarki), CO2(dwutlenek węgla) i pyłu węglowego w wilgotnym powietrzu przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego i układu krążenia, a nawet mogą prowadzić do śmierci. Kwaśne deszcze zakwaszają również wodę pitną, co powoduje wzrost w niej różnych metali ciężkich prowadzących do wielu chorób.
Kwaśne opady powstają w wyniku spalania paliw zanieczyszczonych związkami siarki takich jak: ropa naftowa, węgiel kamienny, gaz ziemny.
Zapobieganie kwaśnych deszczy, liczy się z wieloma rozwiązaniami. Najlepiej trzeba zacząć od budowania instalacji wyłapujących tlenki siarki i azot ze spalin, poprzez odsiarczanie gazu (usuwanie związków siarkowych z gazów przemysłowych), które są emitowane do atmosfery ziemskiej. Dobrze jest też wznoszenie dużo wyższych kominów, za pomocą, których opary są wyniesione wyżej w atmosferę, a co zmniejsza stężenie ich w emisji. Przez stosowanie specjalnych dopalaczy, zakładanych na rurę wydechową, dochodzi do dopalania spalin samochodów, które w mniejszym stopniu dostają się do powietrza.
Ludzie również mogą zacząć oszczędzać na energii przez izolację cieplną domów i budynków różnej użyteczności, a w zamian korzystać z źródeł trwałej energii, jak choćby wiatr lub energia słoneczna, czy też biogaz tzw. alternatywy źródeł energii. Do wód można stosować wapno, jako środka niszczącego kwas zawarty z zbiornikach wodnych (takie zastosowanie jest w innych krajach europejskich).
Przeciwdziałanie kwaśnym deszczom powinno mieć charakter międzynarodowy, gdyż kwaśne opady trafiają na obszary położone dalej niż od źródeł zanieczyszczeń powietrza.
Największe znaczenie ma:
• dwutlenek siarki (szacuje się, że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych opadów),
• tlenek azotu,
• siarkowodór,
• tlenek węgla (IV),
• chlorowodór.