Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Kwaśne deszcze

Wpływ na roślinność

Czym są kwaśne opady?

Kwaśne deszcze powodują obumieranie dużej ilości drzew, a także niszczenie runa leśnego. Drzewa mają uszkodzone liście, co powoduje nadmierne parowanie wody i zakłócenia w procesie fotosyntezy. Żółknięcie i utrata igieł u świerka w Europie środkowej.dostają się do jezior, rzek i tym podobnych zbiorników, powodując ich zakwaszenie i czyniąc je nienadającymi się dla ludzi i zwierząt.

Skutki występowania kwaśnych opadów

Opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6 czyli kwaśnym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak dwutlenek siarki, trójtlenek siarki, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla, chlorowodór, wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych.

Wytwarzanie glinu

Glin, który zostaje wymyty z gleby jest szczególnie niebezpieczny dla ryb, gdyż kumuluje się on w ich skrzelach uniemożliwiając oddychanie. W ekosystemach słodkowodnych podłoże tworzą skały granitowe, które są wysoce odporne na wietrzenie, to też kwaśny deszcz nie jest neutralizowany w glebie, co powoduje wysokie zakwaszenie jezior oraz cieków. Ryby - zwłaszcza pstrągi i łososie - przestają się rozmnażać i stopniowo giną w kwaśnej wodzie.

Historia kwaśnych opadów

Wpływ na budowle i rożne materiały

W przeszłości opady atmosferyczne w Europie nie były zanieczyszczone. W dzisiejszych czasach przez rozwój przemysłu pojawiły się kwaśne deszcze. Przez ogromne ilości spalanego przez nas węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego emitowanego do atmosfery zanieczyszcza się woda deszczowa. Naturalnymi źródłami zanieczyszczeń są czynne wulkany, które wybuchając dwutlenek siarki i tlenek azotu. Dwutlenek siarki jest bardzo groźny, bo gdy rozpuszcza się w wodzie tworzy kwas siarkowy, który niszczy białko i wywołuje oparzenia na skórze. A tlenek azotu w atmosferze ulega złożonym przemianom chemicznym. Poziom kwaśności mierzy się w skali, pH. Im większe stężenie kwasu tym niższe pH. Opad mający niższą wartość od 5,6 pH jest kwaśny. Rzadko w Polsce spotykane deszcze o wartości poniżej 3,0 pH.

Powstawanie kwaśnych opadów

Kwaśne opady - szczególnie depozycja siarki - przyspieszają wietrzenie budowli zbudowanych z piaskowca czy wapienia. Poza tym zanieczyszczenia oddziałują szkodliwie na tworzywa sztuczne, witraże, a nawet na metale, powodując ich korozję.

Wpływ zakwaszenia środowiska na zdrowie ludzi

Smogi powstające przy dużym stężeniu SO2(dwutlenek siarki), CO2(dwutlenek węgla) i pyłu węglowego w wilgotnym powietrzu przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego i układu krążenia, a nawet mogą prowadzić do śmierci. Kwaśne deszcze zakwaszają również wodę pitną, co powoduje wzrost w niej różnych metali ciężkich prowadzących do wielu chorób.

Kwaśne opady powstają w wyniku spalania paliw zanieczyszczonych związkami siarki takich jak: ropa naftowa, węgiel kamienny, gaz ziemny.

Zapobieganie kwaśnym opadom

Zapobieganie kwaśnych deszczy, liczy się z wieloma rozwiązaniami. Najlepiej trzeba zacząć od budowania instalacji wyłapujących tlenki siarki i azot ze spalin, poprzez odsiarczanie gazu (usuwanie związków siarkowych z gazów przemysłowych), które są emitowane do atmosfery ziemskiej. Dobrze jest też wznoszenie dużo wyższych kominów, za pomocą, których opary są wyniesione wyżej w atmosferę, a co zmniejsza stężenie ich w emisji. Przez stosowanie specjalnych dopalaczy, zakładanych na rurę wydechową, dochodzi do dopalania spalin samochodów, które w mniejszym stopniu dostają się do powietrza.

Ludzie również mogą zacząć oszczędzać na energii przez izolację cieplną domów i budynków różnej użyteczności, a w zamian korzystać z źródeł trwałej energii, jak choćby wiatr lub energia słoneczna, czy też biogaz tzw. alternatywy źródeł energii. Do wód można stosować wapno, jako środka niszczącego kwas zawarty z zbiornikach wodnych (takie zastosowanie jest w innych krajach europejskich).

Przeciwdziałanie kwaśnym deszczom powinno mieć charakter międzynarodowy, gdyż kwaśne opady trafiają na obszary położone dalej niż od źródeł zanieczyszczeń powietrza.

Największe znaczenie ma:

• dwutlenek siarki (szacuje się, że w Europie jest on w 60% sprawcą kwaśnych opadów),

• tlenek azotu,

• siarkowodór,

• tlenek węgla (IV),

• chlorowodór.

prezentację wykonała:

Weronika Sieradzka kl. IIB

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi