Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Secinājumi

Es uzzinaju, ka Sengrieķu mitoloģiju var lasīt kā pasaku par dievu varoņdarbiem un to piedzīvojumiem. Uzzināju daudz ko jaunu par dieviem, kāda bija to nozīme. Daudz sīkāk un labāk arī uzzināju par Hērakla mītiem.

Hērakls

Ievads

Sengrieķu mitoloģija

Hērakls (romiešiem Herkuless) bija dižākais grieķu varonis, Zeva un mirstīgās sievietes Alkmēnes dēls. Apveltīts ar pārcilvēcisku spēku, viņš iemantoja nemirstību, kad pēc Mikēnu valdnieka Eiristeja pavēles bija paveicis šķietami neiespējamos 12 varoņdarbus. Izpildot pirmo pavēli, viņš nožņaudza Nēmejas lauvu, un tā ādu viņš turpmāk valkāja bruņu vietā.

Lernes hidras nogalināšana bija Hērakla otrais varoņdarbs. Šim indīgajam briesmonim, ko bija uzaudzējusi Hēra, daudzās galvas atauga, tiklīdz tās tika nocirstas. Šo varoņdarbu Hēraklam palīdzēja paveikt viņa draugs Iolājs.

Milzu kuiļa Erimanta kalna postītāja, sagūstīšana bija nākamais varoņdarbs. Hērakls kuili dzīvu aizgādāja valdniekam Eiristejam, bet viņš pārbijies paslēpās milzīgā krūkā.

Sengrieķu mitoloģīja ir mitu un leģendu kopums, kas izveidojās Senajā Grieķijā, un tajā tiek stāstīts par dieviem un varoņiem, par dabu, par pasauli, tāš izveidošanos, kā arī viņu kultu un rituālu nozīmīgumu. Tā bija daļa no Senās Grieķijas reliģijas. Mūsdienās zinātnieki, pētot mītus, ne tikai mēģina noskaidrot kaut ko vairāk par Senās Grieķijas civilizāciju, bet arī to, kā šie mīti veidojušies. Tāpat kā leilākā saļa seno civilizāciju pārstāvju, arī grieķi ticēja, ka pasauli pārvalda dievi. Olimpa kalna galotni vieži ietina balti, kustīgi mākoņi, tāpēc grieķiem likās, ka tur kāds staigā , dejo, sarunājas un priecājas. Tā, iespējams, radās priekšstats, ka dievi dzīvo Olimpa kalnā.

Elza Jānaite

Grieķijas nozīmīgākie dievi

Dievu dzīve

Vēstures avotos visi grieķu dievi aprakstīti kā izskatās līdzīgi cilvēkiem; retās himēriskās butnes (piemēŗam, sfinksa) pēc izcelsmes ir no Tuvajiem Austrumiem vai Anatolijas. Par grieķu dieviem ir dzimšanas mīti, taču tie nenoveco. Dievus ir gandrīz neiespējami ievainot, un tie ir imūni pret slimībam, spējīgi kļūt neredzami, vienā mirklī pārvarēt milzīgus attālumus, kā arī runāt caur cilvēkiem ar vai bez viņu ziņas. Katram dievam ir atšķirīgs izskats, ģenealoģija, intereses, personība, un pārraudzības joma, taču tie visi sakņojas atsevišķos lokāos mītu variantos, kas dažkārt ir pretrunīgi. Grieķu dievi pieder pie lielas daudzu paaudžu ģimenes, kuras vecākie locekļi radīja pasauli. Divpadsmit vispazīstamākie (Olimpa) dievi ir tie, kuri (pēc episkām poēmām) grieķiem parādijušies personiski „varoņu laikmetā”. Šie dievi veica brīnumus, iemācija gireķiem atsevišķas noderīgas prasmes, parādija, kā dievi pielūdzami, stājās auglīgās dzimumattiecībāš ar cilvēkiem utt. Grieķiem bija vesels dievu panteons, un katrs dievs tika saistīts ar noteiktiem dzīves aspektiem – piemēram, Afrodīte bija mīlestības dieviete. Daži dievi bija lokāli vai tika pielūgti tikai atsevišķu svētku laikā (piemēram, Adonīss). Lielas rituālu vietas un lielākie tempļi bija veltīti tikai nelielam dievu lokam – pamatā Olimpa dieviem. Daudzos reģionos vai ciematos pastāvēja specifiski kulti, kuru centrā bija nimfas, mazāk svarīgas dievības vai citur mazpazīstami varoņi.

Zevs – visnozīmīgakais dievs un Olimpa valdnieks. Poseidons – valdīja pār okeāniem.

Aīds – valdīja pār pazemi un mirušajiem.

Atēna – gudrības, mākslas, iekšējā skaistuma, izglītības un kara sieviete.

Arejs – kara vadoņu dievs. Artemīda – medību, dzīvnieku, mēness, auglības un šķirstības dieviete. Hēfaists – uguns, amatnieku un ieroču dievs.

Apollons – dejas, mūzikas, dziedināšanas, loka šāušanas un saprāta dievs.

Hermejs – ceļotāju, zagļu, ganu, mierinājuma dievs, kā arī dievu vēstnesis.

Afrodīte – mīlestības, ārējā skaistuma un pievilcības dieviete.

Hēra – laulības, ziedojumu un uzticības dieviete. Hestija – māju, ģimenes un pavarda dieviete.

Dēmetra – zemes, ziedu un augu, pārtikas, laulības saglabāšanas un zemkopības dieviete.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi