Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

* Zachowanie dogmatów wiary katolickiej, ustalonych w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

* Zachowano hierarchię Kościoła.

* Rozwiązano zakony.

* Rok kościelny rozpoczynał się adwentem.

* Nakazał uznanie przeistoczenia, komunię.

* Zachowano celibat, śluby zakonne, msze prywatne oraz spowiedzi konfesyjne.

* Mało różnił się od wiary rzymsko-katolickiej

Znaczące akty prawne uchwalone za jego panowania;

Zasady nowej wiary;

Dzieciństwo Henryka VIII

Wczesne lata panowania

Tylko troje spośród sześciorga rodzeństwa – Artur, Małgorzata i Maria – dożyło dorosłości. Jego ojciec został królem drogą podboju, ale umocnił swoją pozycję poprzez małżeństwo z Elżbietą, siostrą Edwarda V . Już we wczesnym dzieciństwie Henryk otrzymał wiele tytułów szlacheckich. W 1501 r. uczestniczył w ślubie swojego starszego brata Artura z Katarzyną Aragońską , mających wtedy odpowiednio 15 i 16 lat. Nowożeńcy wyjechali do Walii, jak było wtedy w zwyczaju dla następcy tronu i jego małżonki, ale Artur wkrótce zachorował i umarł. Wskutek tego, w wieku lat jedenastu, Henryk został prawowitym następcą tronu. Wkrótce potem ogłoszono go księciem Walii.

* kilka ustaw rozdzielających Kościół anglikański od Kościoła katolickiego oraz ustanawiających Henryka VIII głową Kościoła anglikańskiego,

* Akty Unii 1536-1543 (łączące Anglię i Walię w jeden naród),

* Dekret o Sodomii 1533 – pierwsze angielskie prawo przeciw sodomii,

* Ustawa o Czarach 1542 – karząca śmiercią za "wywoływanie lub wyczarowywanie złych duchów.

W 1509 zaślubiony z Katarzyną Aragońską, córką króla Ferdynanda II. W młodości sojusznik papieski. W 1513 wstąpił do Świętej Ligi, założonej przez papieża Juliusza II do walki z ekspansją francuską we Włoszech. Kontynuator polityki ojca w utrzymywaniu rangi Anglii w Europie poprzez małżeństwa dynastyczne. Poparł małżeństwo siostry Marii z królem Francji Ludwikiem XII. W wojnie ze Szkocją, po śmierci Jakuba IV szkockiego, zapewnił regencję siostrze Małgorzacie. W 1521 otrzymał od papieża tytuł "obrońcy wiary" za zwalczanie poglądów Lutra.

Henryk VII

Elżbieta York

Juliusz II

Henryk VIII

Za jego panowania wybudowano i uświetniono;

Wielka królewska sprawa

Sześć żon Henryka VIII

Król Anglii, lord Irlandii, a później król Irlandii, drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Doprowadził w latach 20 i 30 XVI wieku do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia Kościoła anglikańskiego, niezależnego od papieża, ale podporządkowanego królowi Anglii. Znany jest ze swoich 6 małżeństw, a także ze ścinania głów niektórych swoich małżonek.

Kiedy pierwsza żona Henryka VIII zaniemogła i wiadome było, iż nie pocznie ona już męskiego potomka, król obsesyjnie pragnąc syna, postanowił jak najszybciej unieważnić małżeństwo z Katarzyną Aragońską i ożenić się z Anną Boleyn. Jednakże rozwód nie był prostą sprawą, gdyż królowa udowodniła, iż pierwsze małżeństwo nie zostało skonsumowane. Tak więc z braku podstaw, unieważnić małżeństwo mógł tylko papież. Ten jednak udzielił dyspensy na małżeństwo z jakąkolwiek kobietą, nawet z kobietą o pierwszym stopniu pokrewieństwa, ale dopiero po śmierci Katarzyny Aragońskiej, Henryk zniecierpliwiony i oburzony decyzją Stolicy Apostolskiej obwołał się głową kościoła anglikańskiego.

Henryk zasłynął ze swojej obsesji na punkcie spłodzenia męskiego potomka i słabości do kobiet. Miał 6 żon i kilka kochanek. Po odesłaniu Katarzyny Aragońskiej związał się z Anną Boleyn. Nową królową, która urodziła Henrykowi przyszłą królową Elżbietę I, spotkał straszny los: została oskarżona o zdradę, cudzołustwo i ścięta. Trzecią żoną, która dała mu upragnionego potomka, była Jane Seymour. Matka przyszłego Edwarda VI zmarła w dwa tygodnie po porodzie. Zastąpiła ją Anna z Kleve, która chcąc uniknąć losu Anny Boleyn, sama poprosiła o unieważnienie małżeństwa po tym, jak dowiedziała się o nowej królewskiej faworycie. Była nią Katarzyna Howard. Piąta z kolei żona Henryka została oskarżona o zdradę króla i ścięta toporem. Ostatnią żoną Henryka była Katarzyna Parr, która przeżyła męża o rok. Henryk VIII zmarł bowiem w roku 27 stycznia 1547.

Katarzyna

Aragońska

Anna Boleyn

Henryk VIII Tudor - współcześnie

* Kaplica King's Collage

* Kościół Christ Church

* Oxford

* Pałac Hampton Court

* Pałac Nonsuch

* Opactwo Westminster

Dziś - Henryk VIII Tudor jest znany z dwóch rzeczy: dużej ilości żon, z których żadna nie spełniała jego oczekiwań oraz z rozłamu w Kościele i ustanowienia Kościoła anglikańskiego.

Jest jednym z nielicznych w historii królów, który w swych rządach kierował się niepochamowaną pożądliwością, wybuchowością i kaprysami.

Śmierć i sukcesja

Przewrót religijny

Henryk VIII na swego następcę mocą Aktu Sukcesji z 1544 r. wybrał Edwarda, swojego jedynego syna. Przybrał on imię Edward VI i był pierwszym protestanckim monarchą rządzącym Anglią. W momencie przejęcia władzy, Edward VI miał 9 lat, dlatego toteż pomagała mu rada regentów wybrana jeszcze przez Henryka, której przewodniczyć miał Edward Seymour, Pierwszy Hrabia Hertford nazywany Lordem Opiekunem Królestwa.

W wieku 56 lat Henryk VIII zmarł, 28.01.1547 roku w pałacu Whitehall. Przyczyną była prawdopodobnie:

* nadwaga

* podagra

* syfilis

Henryk został pochowany w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor.

Papież odpowiedział na powyższe wydarzenia ekskomunikując Henryka w lipcu 1533 r. Wynikł z tego poważny przewrót religijny. Ponaglony przez Tomasza Cromwella, parlament uchwalił wiosną 1534 r. kilka ustaw, które przypieczętowały rozłam z Rzymem. Ustawa o Zakazie Apelacji nie pozwalała angielskim sądom kościelnym na zwracanie się do papieża. Uniemożliwiała również Kościołowi uchwalanie jakichkolwiek przepisów bez zgody króla. Ustawa o Stanowiskach Kościelnych z roku 1534 wymagała, aby kler mianował biskupów wskazanych przez monarchę. Ustawa o Zwierzchnictwie (Akt Supremacji) z roku 1534 głosiła, że król jest "jedyną, najwyższą na ziemi głową Kościoła anglikańskiego"; Ustawa o Zdradzie z tego samego roku uznawała za najwyższą zdradę, karaną śmiercią, odmowę uznania króla za takowego. Papież został pozbawiony źródeł dochodu, takich jak świętopietrze.

Edward Seymour

Edward VI

Tomasz

Cromwell

Klemens VII

Zamek Windsor

Henryk VIII Tudor

Ewelina Kozioł kl. 2aG

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi