Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W atomach o dużej liczbie elektronów zajmują one dalsze powłoki elektronowe (N, O, P i Q). Elektrony najbardziej oddalone od jądra atomowego, mieszczące się na powłoce walencyjnej (czyli ostatniej powłoce elektronowej) to elektrony walencyjne. Biorą one udział w tworzeniu wiązań chemicznych. Pozostałe elektrony (czyli znajdujące się na innych powłokach) oraz jądro atomowe stanowią rdzeń atomowy i są niewalencyjne.
W przypadkach izotopów innych pierwiastków chemicznych ich nazwy powstają z uwzględnienia liczby masowej (liczby protonów i neutronów)
Izotopy możemy podzielić ze względu na ich pochodzenie. Są dwa rodzaje:
- izotopy naturalne, czyli występujące w przyrodzie
- izotopy sztuczne, to znaczy otrzymane przez człowieka
Izotopy to odmiany tego samego pierwiastka chemicznego o takiej samej liczbie atomowej (Z) i różnej liczbie masowej (A). Mają więc taką samą liczbę protonów ale różną liczbę neutronów.
Teraz powiemy o wodorze, który
ma trzy izotopy
W sferze elektronowej znajdują się elektrony. Poruszają się one w różnych odległościach od jądra atomowego. Są naładowane ujemnie (-). Oprócz elektronów występują tu też powłoki elektronowe: K, L, M, N, O, P, Q. Poniżej przedstawiony jest schemat rozmieszczenia elektronów na pierwszych trzech powłokach elektronowych.
Izotopy mają wiele ważnych zastosowań, gdyż są źródłem promieniowania.
Jak wiadomo, jednostka masy atomowej, czyli 1u to jedna dwunasta masy atomu węgla. Ale węgiel jest mieszaniną dwóch izotopów: 12C i 13C. Dlatego należy uściślić, że jednostka masy atomowej (u) to jedna dwunasta masy atomu izotopu węgla C12.
Masa atomowa pierwiastka chemicznego jest średnią masą atomową wynikającą z zawartości
procentowej izotopów.
W atomie liczba protonów jest równa liczbie elektronów. Liczba protonów wchodzących w skład jądra atomowego to liczba atomowa. Oznacza się ją symbolem Z.
Liczbę nukleonów wchodzących w skład jądra atomowego nazywa się liczbą masową i oznacza symbolem A.
Aby obliczyć liczbę neutronów wystarczy wykonać działanie:
A-Z= n
Każdy atom pierwiastka chemicznego składa się z
- jądra atomowego (które jest dodatnie)
-sfery elektronowej (naładowanej ujemnie)
Jądra atomów mają dodatni ładunek elektryczny (+). Najmniejsze z nich nazwano protonem i oznaczono symbolem p. Masa protonu to 1u, a ładunek +1 (ładunek dodatni).
Elektrycznie obojętną cząstkę o masie około 1u (zbliżonej do protonu) nazywa się neutronem i oznacza symbolem n.
Składniki jądra atomowego, czyli protony i neutrony nazywane są nukleonami. Między nimi działają siły jądrowe, które decydują o trwałości jądra.