만나보세요
새로운 프레젠테이션 도우미가 기다리고 있어요.
뎌욱 빠르게 컨텐츠를 다듬고, 보강하고, 편집하고, 원하는 이미지를 찾고, 시각자료를 편집하세요.
트렌드 검색
Biotop ili životno stanište je prostorno ograničena jedinica, koja se odlikuje specifičnim kompleksom ekoloških faktora
Biocenoza predstavlja skup istovrsnih ili različitih vrsta organizama na određenom prostoru (biotopu) u određenom vremenu.
Biocenoza (životna zajednica, biološka zajednica, ekološka zajednica) je termin koji je skovao Karl Möbius (1877.) opisujući interaktivnost organizama koji žive zajedno na istom staništu (biotopu).
Karl Möbius
Životna zajednica ili BIOCENOZA je skup organizama različitih vrsta u istom staništu
Kao što jedinke jedne vrste ne žive izolovano, već u populacijama, tako i populacije različitih vrsta na istom staništu ne žive izolovano već u zajednicama. Između članova životne zajednice uspostavlja se čitav splet različitih odnosa.
Kopnena (suvozemna) životna sredina čini trećinu Zemljine površine. Kako samo ime kaže, život se odvija na kopnu mada postoji i manji proj organizama koji žive pod zemljom odnosno u samom zemljištu.
Životno stanište ili biotop predstavlja manji, ograničeni deo životne sredine u kojoj se odvijaju sve aktivnosti organizama. U svakom biotopu živa bića imaju određene potrebe u odnosu na okruženje (potreba za hranom, skloništem, mestom za podizanje mladih itd.). Svaki biotop karakterišu određenim fizičko-hemijskim sastavom i različitim uslovima za život.
Vodenu životnu sredinu naseljava ogroman broj organizama budući da je 2/3 planete zemlje prekriveno vodom. Pošto postoji razlika u hemijskom sastavu vode između mora i okeana i kopnenih voda, logično je da ih naseljavaju različiti organizmi.
Vodena i kopnena sredina razlikuju se po:
temperaturi
koncentraciji gasova (O2,CO)
kolicini svetlosti
pritisku
gustini