Państw w Azji mamy łącznie 50, najbardziej znane to:
Arabia Saudyjska 2 149 700 km²
Chiny 9 566 400 km²
Indie 3 166 700 km²
Indonezja 1 904 400 km²
Iran 1 663 200 km²
Kazachstan 2 745 400 km²
Mongolia 1 564 100 km²
Rosja 17 075 400 km²
Japonia 378 000 km²
Dziękujemy za uwagę
Które zdania są prawdziwe?
a) W Azji znajduje się najwyższy szczyt świata- Mount Blanck.
b) Azja leży na wszystkich półkulach.
c) W Azji nie ma pustyń.
d) Wysokie góry i pustynie to najgęściej zaludnione obszary Azji.
e) Azjaci mają bardzo jasne oczy.
1. Azja z Europą tworzą:
a) Euroazję b) Eurazję
c) Stary Kontynent d) Żadna odpowiedź nie jest prawidłowa
2. Ile państw mamy w Azji?
a) 49 b) 50
c) 52 d) 47
3. Jakie państwo ma flagę w kolorach flagi polski?
a) Indonezja b) Iran
c) Japonia d) Odpowiedzi a) i c) są prawidłowe
Przedstawiciele rasy żółtej charakteryzują się następującymi cechami:
Azję zamieszkuje 4,4 mld ludzi, co stanowi 60,3% ludności świata. Rozmieszczenie ludności jest bardzo nierównomierne. Obszary Niziny Hindustańskiej, Jawy i Niziny Południowochińskiej stanowią najgęściej zaludnione obszary świata. Inne tereny, m.in. wysokie góry, pustynie Azji Środkowej, daleka Północ, są praktycznie niezaludnione.
Największymi miastami Azji są: Tokio, Mumbaj, Karaczi, Delhi, Seul, Stambuł, Szanghaj, Dżakarta, Pekin, Teheran i Bangkok.
Azja jest najbardziej zróżnicowanym kontynentem pod względem ukształtowania pionowego. Znajduje się tutaj zarówno najwyższy szczyt (Mount Everest, 8848 m n.p.m.), jak i najniższy punkt na Ziemi (depresja Morza Martwego; 422 m p.p.m.). Znaczne obszary Azji zajmują pustynie, występujące zarówno w strefie zwrotnikowej, podzwrotnikowej jak i umiarkowanej, kontynentalnej.
Azja położona jest niemal w całości na półkuli wschodniej i północnej. Jedynie niewielkie obszary leżą na półkuli zachodniej i południowej . Między półwyspami i wyspami Azji znajduje się wiele głęboko wciętych zatok i przybrzeżnych – otwartych, półzamkniętych lub zamkniętych – basenów morskich. Najważniejsze z nich znajdują się na Oceanie Atlantyckim i są to Morza: Śródziemne, Czarne, Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie, Beringa, Ochockie, Japońskie, Żółte, Wschodniochińskie, Południowochińskie, Arabskie, Czerwone, tzw. Indonezyjskie Morze Śródziemne oraz Zatoki: Bengalska i Perska.