Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Celuloza
Glikogen
U prirodnoj celulozi se veliki broj celuloznih vlakana međusobno vežu vodikovim vezama. Tako nastaje fibrilarna struktura koja celulozi daje veliku čvrstoću pa se koristi u tekstilnoj i građevinskoj industriji
Budući da ljudski organizam ne sadrži enzim za razgradnju celuloze koji imaju životinje (biljojedi) ona je neprobavljiva i nije izvor energije. Ipak potiče peristaltiku crijeva pa je potrebno unositi u organizam.
Strukturni polisaharid biljnog podrijetla. Izgrađuje stijenke biljnih stanica i daje im čvrstoću.
Od prirodnih celuloznih vlakana proizvodi se tkanina (pamuk) , papir , vata i drugi proizvodi. Postoje i polusintetska vlakna koja nastaju kemijskom preradom celuloze kao što su viskozna i acetatna svila i ester acetilirana celuloza.
Pamučna vlakna w ( celuloza ) > 90 %
Drvo w( celuloza ) = 40 -50 %
Linearni polimer glukoze , u kojem se molekule glukoze vežu (1,4) glikozidnom vezom.
U nerazgranate lance može se vezati od nekoliko stotina do nekoliko tisuća jedinica glukoze.
Ljudski i životinjski polisaharid , koji se nalazi u mišićima i jetri. Pričuvni ili rezervni polisaharid koji ima istu ulogu kao i škrob kod biljaka. Enzimatskom razgradnjom glikogena nastaje glukoza koja je glavni izvor energije organizma. Struktura je slična amilopektinu, samo nešto razgranatija
Dekstrini
Smjesa u vodi topljivih međuprodukata koji nastaju djelomičnom hidrolizom škroba. Lako su probavljivi pa se dodaju dječjoj hrani. Potpunom hidrolizom škroba kiselinama ili enzimima nastaje D- glukoza
Enzim koji u organizmu razgrađuje škrob je glukozidaza. Mikroskopom se može vidjeti da se oblik škrobnih zrnaca razlikuje, ovisno o tome u kojoj se biljci nalazi.
Škrob je bijeli prah koji s jodom u otopini kalijeva - jodida daje intezivno plavu boju. Škrob se u vodi koloidno otapa a pri zagrijavanju prelazi u ljepljivu masu
Kiselinska hidroliza škroba je postupna a kao krajnji produkt nastaju molekule D - glukoze. Nakon hidrolize škroba reakcija s jodom je negativna.
4 / 5 prirodnog škroba čini amilopektin i netopljiv je u vodi. To je razgranati polimer , čija relativana molekulska masa može biti do milijun.
Prirodne su polimerne molekule koje su građene od velikog broja molekula glukoze međusobno povezane glikozidnom vezom
Molekule glukoze su povezana ( 1,4 ) glikozidnom vezom a na mjestima grananja ( 1,6 ) glikozidnom vezom. Lanac se grana nakon 25 glukoznih jdinica
Opća formula polisaharida : (C 6 H 10 O 5)n
Međusobno se razlikuju po relativnoj molekulskoj masi koja može biti od nekoliko tisuća do nekoliko milijuna. Zatim po strukturi tj. po načinu povezivanja molekula glukoze.
Biljnog je podrijetla i spada u rezervne polisaharide . U obliku zrnaca skladišti se u sjemenkama žitarica , graha , graška , u gomoljima krumpira i korjenju mrkve.
Riža w( škrob ) = 65 -72 %
Pšenica w (škrob ) = 57 - 75 %
Krumpir w ( škrob ) = 12 - 24 %
Škrob koji koristimo u prehrani smjesa je dvaju različitih polimera AMILOZE i AMILOPEKTINA
1/ 5 škrobne mase otpada na amilozu koja je topljiva u vodi. Njezine su polimerne molekule linearne i sastavljene od 200 -2000 glukoznih jedinica. Molekule glukoze su u nerazgranatim lancima amiloze povezane ( 1,4 ) glikozidnom vezom. Lanci amiloze spiralno se uvijaju u uzvojnice sa 6 glukoznih jedinica u jednom uzvoju.