Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Cartagena jest stolicą departamentu Bolivar. Miasto jest głównym portem Kolumbii. Liczy około 1 milion mieszkańców. Do Cartageny przyciąga jednak głównie jej piękno - jest to jedno z najokazalszych miast kolonialnych na kontynencie południowoamerykańskim.
Caracas to miasto w Wenezueli. Miasto zostało założone w 1567 przez odkrywcę hiszpańskiego, Diego de Losadę. Początkowo nosiło nazwę Santiago de León de Caracas. W 1810 Caracas stanowiło pierwotny ośrodek buntowników Simóna Bolívara przeciw władzy hiszpańskiej. W 1821 stolicą wyzwolonej spod hiszpańskiej jurysdykcji Wenezueli stało się Caracas.
Coro, właściwie Santa Ana de Coro to miasto w północno-zachodniej Wenezueli, u nasady półwyspu Paraguaná, stolica stanu Falcón.
Miasto zostało założone 26 lipca 1527 roku przez Hiszpana Juana de Ampíes. Była siedzibą pierwszego biskupstwa oraz najstarszym i najważniejszym miastem w zachodniej Wenezueli.
W 1993 roku miasto Coro wraz z portem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Paramaribo nazywane także Parbo to stolica Surinamu, położona nad rzeką Surinam, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. W 2002 roku zabytkowe centrum Paramaribo zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
San Agustín to miejscowość i park archeologiczny w południowej Kolumbii w departamencie Huila, a także nazwa kultury indiańskiej z okresu przedklasycznego, rozwijającej się od około 500 p.n.e. do 500 n.e.
W 1995 roku stanowisko archeologiczne w San Agustín wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Caral to duże stanowisko archeologiczne na pustyni w Dolinie Supe, w pobliżu miasta Supe w prowincji Barranca w północnym Peru, odkryte w 1905 roku. W 2009 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Caral było zamieszkane w okresie 3000 p.n.e. - 1600 p.n.e. i jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów
Chavín de Huántar to miejscowość istniejąca w epoce Wczesnego Horyzontu (1400-400 p.n.e.), położona na północy górskich obszarów dzisiejszego Peru, założona przez przedstawicieli Kultury Chavín. W 1985 roku stanowisko archeologiczne zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Misje Jezuickie w Chiquitos to redukcje misyjne założone przez jezuitów na terenie obecnego departamentu Santa Cruz w wschodniej Boliwii. W latach 1696 - 1760 jezuici założyli tu 10 osiedli do których władze kolonii hiszpańskiej przesiedlały przymusowo indian, tutaj plemienia Chiquitos. Centralnym punktem każdej osady był kościół, którego architektura w przypadku tych redukcji stanowiła połączenie katolickich i lokalnych tradycji.Najlepiej zachowane misje to: San Francisco Javier, Concepción, Santa Ana, San Miguel, San Rafael i San José.
W 1990 roku misje zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Fort Samaipata to stanowisko archeologiczne w centralnej części Boliwii położone na skalnym wzgórzu na wysokości około 2 000 m n.p.m. Założony w III wieku. W XIV wieku po zdobyciu przez Inków zostało przekształcone w centrum religijne. Centralną część stanowi czerwonawy masyw piaskowca.
Sanktuarium Bom Jesus w Congonhas to rokokowy kościół z drugiej połowy XVIII wieku wraz z Drogą Krzyżową i rzeźbami proroków dłuta Aleijadinho w Congonhas w stanie Minas Gerais w Brazylii.Fasada kościoła utrzymana jest w stylu baroku brazylijskiego a wnętrza w stylu rokoko. Do kościoła prowadzą schody, wzdłuż których ustawiono dwanaście, większej niż naturalnej wielkości rzeźb proroków starotestamentowych. W roku 1985 sanktuarium zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Tiwanaku to największy ośrodek kultury andyjskiej z okresu regionalnego, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Położony jest w pobliżu jeziora Titicaca w departamencie La Paz w Boliwii na wysokości 3800 m n.p.m. Najokazalszą budowlą jest Akapana. Jest to piętnastometrowej wysokości platforma o powierzchni 180 × 140 m. Boki jej pokryte są murami, a wnętrze to skupisko budowli wzniesionych wokół dużego zbiornika wody
Na koniec zapraszam na krótki filmik z Michałem Sitek
La Santísima Trinidad de Paraná to dawna redukcja jezuicka w południowo-wschodnim Paragwaju, ok. 10 km na północny zachód od Jesús de Tavarangue, w departamencie Itapúa.W 1993 roku ruiny redukcji La Santísima Trinidad de Paraná i Jesús de Tavarangue zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Córdoba to miasto w środkowej Argentynie, położone u podnóża gór Sierra de Córdoba. To drugie co do wielkości miasto Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires. Najbardziej interesującą częścią miasta jest tzw. Manzana Jesuítica, w której znajduje się wiele XVII-wiecznych budynków związanych z działalnością zakonu jezuitów, m.in. budynki uniwersyteckie, szkoła Montserrat, kościół Towarzystwa Jezusowego oraz pięć pojezuickich gospodarstw rolnych. Dzielnica ta została w 2000 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wyspa Wielkanocna to wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. Zamieszkuje ją 3791 mieszkańców. Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai. Znajdujący się na niej Park utworzono w 1935 roku, a w 1996 roku został on wraz ze znajdującymi się na jego terenie moai wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Colonia del Sacramento to miasto w południowym Urugwaju, położone około 175 km na zachód od stolicy kraju Montevideo, nad Rio de la Plata. Miasto zachowało swoje historyczne centrum wraz z siatką ulic, która dostosowała się do układu terenu. Centrum historyczne, zbudowane przez Portugalczyków, a później rozbudowane przez Hiszpanów, zostało wpisane w 1995 jako jedyny obiekt z Urugwaju na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Fray Bentos to miasto w zachodnim Urugwaju, na lewym brzegu rzeki Urugwaj, powyżej ujścia rzeki Río Negro. Miasto zostało założone w 1853 jako port rzeczny, który mógł przyjmować większe statki niż już istniejący port w Gualeguaychú. Oficjalnie miasto zostało założone 16 kwietnia 1859 jako Independencia.
Na wyspie Chiloé i sąsiednich wysepkach zachował się szereg jezuickich kościołów, wznoszonych z drewna w XVII i XVIII wieku, tj. w czasach izolacji wyspy po buncie Mapuczów. W 2000 roku szesnaście z istniejących tu kościołów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jaskinie leżą w dolinie rzeki Pinturas w prowincji Santa Cruz w Argentynie. Na ścianach znajdują się malowidła ludzkich dłoni, postaci, zwierząt, scen polowań. Po raz ostatni użytkowane były prawdopodobnie przez Indian około 1300 lat temu. askinie zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.