Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Stanisław Piotr Filipiak urodził się 24.10.1954r. w Buku. Jest jednym z niewielu już mieszkańców naszego miasta, których narodziny odbyły się w nieistniejącej dziś "porodówce", która znajdowała się w budynku ufundowanym przez Stanisława Reszkę, znajdującym się na placu jego imienia.
Swoją edukację rozpoczął w bukowskiej Szkole Podstawowej. Był dobrym i pilnym uczniem. Do dziś wspomina swoje ukochane nauczycielki: Bernardynę Kijewską, Marię Rurę i Zofię Krówczyńską.
Po ukończeniu podstawówki kontynuował naukę w słynnym poznańskim VI Liceum Ogólnokształcącym, zwanym "Paderkiem". Uwielbiał wychowanie fizyczne z profesorem Andrzejem Ptasińskim oraz lekcje z profesor Barbarą Materny, jednak najbardziej lubił historię.
Przełomowy moment
Wielu bukowian pamięta Stanisława Filipiaka z sali ślubów w bukowskim magistracie, gdzie jako kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udzielał ślubów młodym parom. Sala ślubów została zaprojektowana przez znanego bukowskiego artystę, Romana Czeskiego.
Stanisław Filipiak razem z bratem Zbyszkiem i kolegami z miasta stworzyli zaczątki piłki ręcznej w Buku na przygotowanym przez siebie ceglanym korcie. Grali oni z drużynami z Poznania, z przyszłymi mistrzami Polski w piłce ręcznej: Januszem Gorzeniakiem, legendarnym szczypiornistą WKS Grunwald Poznań - Zbigniewem Kuleczką i przyszłym trenerem reprezentacji Polski - Bogdanem Wentą.
Od 1993 Stanisław Filipiak pełni nieprzerwanie funkcję burmistrza Miasta i Gminy Buk. Wygrywał bezpośrednie wybory wójtów i burmistrzów w roku 2002, 2006 i 2010. Jako ciekawostkę warto dodać, że w 2002 roku zwyciężył z poparciem 83,04%. Wśród siedemnastu wójtów i burmistrzów powiatu poznańskiego jest jednym z najdłużej nieprzerwanie urzędujących burmistrzów. Stażem przewyższają go tylko burmistrzowie Czerwonaka i Kleszczewa.
Stanisław Filipiak na pytanie, czy jest dumny ze swoich dokonań, odpowiada, że jest zadowolony z rozwoju miasta. Uważa, że praca urzędnika wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ zawsze za każdą podejmowaną w urzędzie decyzją stoi konkretny człowiek, który oczekuje, że jego sprawa zostanie załatwiona szybko, sprawnie i pomyślnie. Za swój największy sukces uznaje stworzenie parku przemysłowego przy węźle autostrady A2.