Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W 1940 roku grupa chłopców przypadkowo odkryła malowidła naskalne w jaskini Lascaux w Akwitanii. Przedstawiają one głównie zwierzęta roślinożerne, np. tury, jelenie, żubry. Malowidła zostały wykonane za pomocą farb: czarnej (uzyskanej z węgla drzewnego) oraz czerwonej, żółtej i purpurowej (otrzymanych ze związków żelaza). Obecnie do jaskini nie mają wstępu zwiedzający, natomiast 2 razy w miesiącu są do niej wpuszczani naukowcy. Niestety z powodu wilgoci i złej klimatyzacji na ścianach pojawił się grzyb. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz posiada status monument historique, czyli jest bardzo ważnym zabytkiem dla narodowego dziedzictwa Francji.
Od połowy I wieku p.n.e. obszar Francji był pod panowaniem rzymskim. Rzymianie budowali na jej terytorium łuki triumfalne (Orange), teatry (Arles), amfiteatry (Nîmes - pokazany na zdjęciu obok), łaźnie (Île-de-France) czy akwedukty (Nîmes).
W okresie karolińskim nastąpił wielki rozkwit sztuki, szczególnie malarstwa książkowego, przetwarzającego wzory bizantyjskie i późnoantyczne. Wysoki poziom osiągnęły też wyroby z kości słoniowej (okładziny książek) i złotnictwo. Jeżeli chodzi o architekturę, to rozpowszechnił się typ kościoła bazylikowego oraz centralnego. Najważniejszą budowlą centralną była kaplica pałacowa w Akwizgranie.
W tym okresie we Francji rozwijał się styl romański. Cechowały go prostota, grube mury, mroczne wnętrza, małe okna oraz niewielka ilość zdobień. Architektura romańska była bardzo różnorodna, dlatego można ją podzielić na poszczególne szkoły:
Najważniejszym romańskim zabytkiem dla Francji jest Kościół St Étienne du Mont w Paryżu.
W tym czasie we Francji zaczął rozwijać się nowy styl architektoniczny - gotyk. Cechowały go duże okna, zdobione, wieloskrzydłowe ołtarze, łukowate sklepienia oraz wysokie filary. Charakterystyczną dla tego stylu rodzajem budowli jest katedra, np. katedra Notre-Dame. Najstarszą budowlą gotycką jest kościół w opactwie Saint-Denis .
Renesans we Francji zaczął rozwijać się po wojnie stuletniej, kiedy to do kraju byli sprowadzani włoscy artyści, w celu przebudowy siedzib królewskich i magnackich. Renesans francuski nie był jednak idealnym odwzorowaniem renesansu włoskiego. W renesansie bardzo rozwijało się również malarstwo. Na następnych slajdach zostali przedstawieni najważniejsi malarze:
Malarz francuski pochodzenia niderlandzkiego. Malował na dworze króla Franciszka I. Głównie malował portrety, do czego używał węgiel i farby olejne. Namalował on m.in. Małgorzatę z Nawarry (po prawej), Franciszka I czy Guilllaume'a Budé. Podobno malował również obrazy religijne, natomiast nie zachowało się żadne z dzieł
Syn Jeana Couleta, po śmierci ojca objął jego stanowisko, czyli został nadwornym artystą na dworze Franciszka I. Również jest znany z tworzenia portretów: namalował m.in. Marię Stuart, Elżbietę Austriacką. Stworzył też dzieło zatutuowane "Don Juan", które znajduje się w Muzeum Czartoryskich.
Były to czasy, kiedy we Francji panował Ludwik XIV. Okres ten jest nazywany francuskim barokiem. "Król Słońce" rozwinął szczególnie architekturę pałacową oraz skupił się na dekoracji wnętrz. Przejawem tego stylu jest zespół pałacowy w Wersalu. W tym czasie tworzyło też wielu artystów, którzy zostali przedstawieni na następnych slajdach:
O życiu artysty nie można powiedzieć. Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Prawdopodobnie po ukończeniu szkoły wyruszył do Włoch, która miała mieć duży wpływ na jego twórczość. Do jego najpopularniejszych dzieł należą: "Maria Magdalena Pokutująca" (po prawej), "Oszust z asem karo" oraz "Hiob wyszydzany przez żonę".
Normandzki malarz, który w 1612 roku opuścił miasto rodzinne i wyruszył do Paryża. Uczył się tam pod kierunkiem drugorzędnych artystów, m.in. Georges’a Lallemanta. N. Poussin jest uznawany za wybitnego malarza nurtu klasycyzującego w baroku. Namalował m.in. "Natchnienie poety" (po prawej), "Królestwo Flory" i "Śmierć Germanika".
Za panowania kolejnego władca - Ludwika XV - narodził się nowy styl - rokoko. Popularne stały się wówczas gobeliny i kobierce, dlatego też powstawały manufaktury, w których się je wytwarzało. Rokoko czasem jest uznawane z końcową fazę baroku. W tym czasie we Francji również tworzyło wielu wybitnych artystów, których przedstawiłam na następnych slajdach.
Prekursor i przedstawiciel francuskiego rokoka. Był synem cieśli i miał trzech braci. Uczył się m.in. u Claude'a Adrana - kustosza Pałacu Luksemburskiego. W 1717 został członkiem Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu. Artysta namalował bardzo dużo dzieł, natomiast najważniejsze z nich to: "Nadąsana" (po prawej), "Lekcja miłości" oraz "Taniec".
Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli francuskiego rokoka. Był synem projektanta koronek (które były w tamtym okresie bardzo popularne) Nicolas Bouchera. Pracował dla króla Ludwika XV. W swojej twórczości bardzo często nawiązywał do motywów mitologicznych, m.in. w "Dianie wychodzącej z kąpieli" (po prawej) czy w "Porwaniu Europy".
W XIX wieku Francją rządził król Ludwik Filip. W tym czasie najbardziej rozwijało się malarstwo. Przechodziło ono poszczególne etapy, począwszy od romantyzmu, przez impresjonizm, aż po postmodernizm. Dla Francji był to też dość szczególny czas - w 1814 roku zakończyła się rewolucja francuska, która oddziaływała również na sztukę. Na następnych slajdach zostali przedstawieni malarze:
Oprócz tego pod koniec XIX wieku w Paryżu wybudowano słynną na całym świecie Wieżę Eiffla.
Przedstawiciel francuskiego romantyzmu. Uważa się, że to jemu zawdzięczamy narodziny impresjonizmu, ze względu na wielki wpływ na rozwój sztuki. Na jego twórczość duży wpływ miało malarstwo Rubensa. Najbardziej rozpoznawalnym dziełem artysty jest "Wolność wiodąca lud na barykady" (po prawej). Dzieło jest nawiązaniem do trwającej rewolucji francuskiej.
Jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Artysta na początku swojej drogi do sławy tworzył karykatury. Z czasem zaczął tworzyć pejzaże, które były malowane w sposób impresjonistyczny. Najbardziej znanym z dzieł Moneta jest "Impresja, wschód słońca" (po prawej).
W XX wieku we Francji nastąpił wielki rozwój architektury, m.in. powstały takie obiekty jak:
W tym czasie Paryż stał się centrum sztuki, które ściąga turystów z całego świata. Szczególną popularnością cieszy się Muzeum Luwr, gdzie można podziwiać najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieła najwybitniejszych artystów, m.in. "Mona Lisę".
1. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Francja-Sztuka;4574118.html
2. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Francja-Sztuka;4574118.html
3. http://www.zsplast.gdynia.pl/historia_sztuki/Karty_pracy_2019/22-barok-francuski-hiszpanski-angielski-niemiecki.pdf
4. Wikipedia Wolna Encyklopedia
5. Grafika Google
Dziękuję za uwagę ;)