Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Познатото и непознатото Габрово: на фокус

Фотографи на Маршрут 3:

Посетителски център „Интерактивен музей на индустрията Габрово“

Паметна плоча на

Тодор Каблешков

Морена на ЖБД „Майчина грижа”

Храм „Успение на Пресвета Богородица”

Местоположение: пл. „10-ти юли“ (до църквата „Св. Троица“)

Кратка информация: На морената има надпис: „Тук на 6.VIII.1869 г. беше основано първото женско дружество в Габрово „Майчина грижа“. 6.VIII.1994 г. До нея има скулптура на майка с дете.

Местоположение: ул. „Николаевска“ 3

Кратка информация: Сградата е построена през 1891 г. като семеен дом и кантора на габровския гайтанджия и търговец Цанко Добрев. В нея са се помещавали клон на Българската търговска банка и Политически клуб „Звено”. По-късно къщата е основно реновирана и е адаптирана за музейна сграда. Обявена за недвижима културна ценност от местно значение през 1986 г. До 2005 г. в нея се помещават основните експозиции на Историческия музей. През 2013 г. сградата е ремонтирана и в нея, от следващата година, започва да функционира Посетителски център „Интерактивен музей на индустрията Габрово“.

Местоположение: двора на храм “Св. Йоан Предтеча”

Кратка информация: Осветена е на 1.10.2004 г. Тя е дарение от скулптора Николай Цветанов. Надписът на плочата гласи: „В памет на революционера от Априлското въстание Тодор Каблешков, намерил смъртта си в Габровския конак на 3/16.VI.1876 и погребан в двора на храма“.

Кратки биографични бележки:Тодор Каблешков (1.01.1851 - 3.06.1876) е един от ръководителите на Априлското въстание през 1876 г. в Панагюрския революционен окръг. Самоубива се в Габровския конак (дн. хотел „Балкан”).

Местоположение: ул. „Николаевска“ 1

Кратка информация: Църквата е построена през 1865-1866 г. от тревненския майстор уста Генчо Кънев (осветена на 26 октомври 1866 година). През 1888 година Петър Генчев, с помощта на сина си Генчо П. Марангозов допълнително украсява централните четири колони с гипсови класически форми. Стенописите са дело на Рачо Тихолов (външни) и Георги Кашев (вътрешни), иконостасът е изработен от Аврам Аврамов и Никола Пенков. В храма се съхраняват мощите на Свети Онуфрий Габровски.

  • Весела Иваничкова
  • Мария Иваничкова
  • Николета Колева
  • Симона Иванова
  • Сияна Нейкова
  • Христина Христова

Паметник на ген. Радецки

Местоположение: ул. „Николаевска“, до църквата „Успение на Пресвета Богородица”.

Кратка информация: Бюст – паметник. Изработен е от авторски колектив - скулптор Петър Златарев и арх. К. Кандулков през 1961 г.

Кратки биографични данни: Ген. Фьодор Ф. Радецки (1820 - 14.01.1890) – руски военен деец и генерал от пехотата. Обявен за първи почетен гражданин на Габрово (от 1 април 1878 г.) като защитник и спасител на града по време на епичните Шипченски боеве и зимната отбрана на прохода през Руско-турската война.

Паметник на Цанко Дюстабанов

Храм „Свети Йоан Предтеча”

Карагьозовата къща

Дечкова къща

Местоположение: ул. „Св. Йоан Предтеча“, кв. Камъка

Кратка информация: Най-старият действащ храм в Габрово. През 1798 е опожарен, като на следващата година е възстановен. Разширяван и преустройван през годините. Има различни легенди за създаването му. Вероятно е дело на уста Генчо Кънев. Сградата на храма е трикорабна куполна базилика, завършваща с полукръгла абсида. Стенописите са дело на Димитър Гюдженов и Георги Манев, а иконостасът е изработен през 1814 от майстор Георги.

Местоположение: ул. „Николаевска” 4

Кратка информация: Построена през 1900 г. като жилищно – търговска сграда на Васил Караьозов, с архитект Никола Лазаров. Тя е четириетажна сключена, с асиметричен вход и вътрешно симетрични помещения. В периода 1926-1932 г. е използвана като немско консулство.

Кратки биографични данни: Васил Карагьозов (14.06.1856 - 31.03.1938) е зет на Ив. Калпазанов, директор на фабрика „Ив. К. Калпазанов“, народен представител, германски вицеконсул в Габрово, дарител. След 1934 г. се оттегля в Зографския манастир „Св. Георги“ с монашеско име схимонах Вениамин.

Местоположение: в градинката до БЧК

Кратка информация: Представлява фигура в цял ръст върху постамент. Има надпис „Цанко Дюзтабанов, 1843 – 1876“. Скулптор е П. Златарев, а арх. - К. Кандулков. Изработен е от бронз и гранит. Височината на фигурата е 4,50 м, а на постамента 1,20. Открит е на 26 май 1966 г.

Кратки биографични данни: Цанко Христов Дюстабанов - участник в Априлското въстание като войвода на габровската чета, след разбиването на която е заловен и обесен в Търново.

Местоположение: зад църквата „Св. Троица“ (пл. „10-ти юли“)

Кратка информация: Построена като жилищно-търговска сграда на габровския общественик и търговец Алтън Дечко, през първата четвърт на 19 в. След смъртта на собственика там са се помещавали: Главното мъжко училище, Девическото главно училище, болница за бежанци по време на Освободителната война. На 1 ноември 1883 г. в Дечковата къща е основан габровският клон на дружество „Червен кръст” (първият в България). От 1892 до 1928 г. е Габровска градска община, а до началото на 60-те години е градска амбулатория. Сградата е реставрирана и обявена за архитектурен паметник на културата. Сега е част от Регионален исторически музей с експозиция „Градски бит от края на 40-те години на 20 в.“, ретро дрогерия и ретро фотоателие.

Часовникова кула

Гунин кладенец

Местоположение: пл. „1 май 1876“

Кратка информация: Кулата е построена през март 1835 година, а през юни с.г. била монтирана камбаната. Часовниковият механизъм бил изкован от желязо от габровски майстори. Висока е 27,70 м. Балкончето и циферблатът са правени след Освобождението. Настоящият циферблат е изработен през 1902 г. от трима майстори. В основата на кулата е имало две чешми. Сега тя е само една (глава на лъв). Има и две плочи с надписи - на български и на арабски.

Регионален исторически музей

Местоположение: на ъгъла на ул. „Пенчо Славейков“ и ул. „Марин Дринов“

Кратка информация: От ктиторския надпис се разбира, че е построен през 1871 г. като дарение на архимандрит Силвестрий (Станю Йовчев Тодоров). Гунин кладенец се различава от чешмите с наличието на каптаж, откъдето изтича водата. Формата на изписания кръст се причислява към така наречените „йерусалимски”. Според легенда за Ковашката махала майстор Куман го изгражда за съпругата си Гуна.

Местоположение: ул. „Николаевска” 10

Кратка информация: Сградата е построена през 1902-1904 г. от архитект Никола Лазаров като дом на братя Хаджистойчеви. Била е сграда на БНБ (Старата банка). От 2005 г. там се помещава Регионален исторически музей – гр. Габрово.

Храм „Света Троица”

Априлова чешма

Местоположение: пл. „10-ти юли“ 1

Кратка информация: През 1814 година е изградена първата сграда на църквата с дарение от хаджи Христо Рачков. През 1879 година тази малка църква е разрушена и на нейно място през 1880 – 1889 година е издигнат нов храм от уста Генчо Новаков. Осветена на 5 ноември 1889 година от Търновския митрополит Климент. През 1932 година е извършен основен ремонт на църквата. Сградата на храма е трикорабна базилика с едно централно кубе и камбанария.

Местоположение: ул. „Опълченска“ 15 (кв. Шести участък)

Кратка информация: Построена е през 1762 г. като част от къща. Надпис „Тъзи : чюшма направи: хъжи: Кръстю Априлов. 1762”. Тя е най-старата запазена габровска чешма. Създадена е като ъглова чешма с един чучур на изток и два чучура на север. Заради украсата и символите се приближава до религиозни православни параклиси, които са характерни повече за гръцките и влашки традиции, отколкото за българските.

Паметна плоча на Иван Сомлев

Паметник на

Цвятко Самарджиев

Местоположение: парка до храм „Успение на Пресвета Богородица“

Кратка информация: Паметната плоча с барелефа е открита на 16 април 2004 г. Тя е дело и дарение на габровския художник Христо Цанков. Идеята за поставянето на плочата е на Милка Берберова.

Кратки биографични данни: Иван Минчев Сомлев е роден в Габрово на 1 февруари 1922 г. Завършва Априловската гимназия. Като летец-изтребител участва във въздушния бой над с. Гушанци, община Берковица. Загива на 16 април 1944 г.

Баев мост

Местоположение: градинката до църквата „Св. Троица“ (пл. „10-ти юли“)

Кратка информация: Бюст – паметникът е открит през юни 1963 г., дело на авторски колектив - скулптор Васил Гачев и арх. Карл Кандулков. Надписът на паметника гласи: „Даскал Цвятко Самарджиев 1816 – 1898 „В. Гачев, 1961“.

Кратки биографични данни: Даскал Цвятко (15.03.1816 – 1892) е габровски общественик и учител в Габровското училище (над 40 г.). Един от създателите на Девическото училище в Габрово.

Местоположение: част от улица „Априловска“ между църквата „Успение Богородично“ и Националната Априловска гимназия

Кратка информация: Старият Баев мост е построен през 1855 г. от уста Минчо Стоянов. Успоредно със стария, през 60-те години на XX век е изграден нов – т. нар. „Мост на Възраждането” с бронзови композиции - „Априлци” (1967), „Просветители”, „Габровската Райна Княгиня” и „Раненият въстаник” (1967) – дело на скулптурен колектив, начело с Илия Илиев (Б. Гондов и Д. Димитров).

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi