Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Jak rozwijać kształcenie zawodowe

w rzemiośle?

Także w Wielkiej Brytanii jest wiele kampanii społecznych promujących wartość rzemiosła i podkreślających, jak ważne jest ono dla brytyjskiego społeczeństwa i gospodarki. Bardzo dużą popularnością cieszy się seria BBC "Handmade revolution" której każdy odcinek poświęcony jest spotkaniom z rzemieślnikami w ich zakładach pracy. Kampania reklamująca ten dokument jest skierowana do młodego odbiorcy, a jej celem jest przywrócenie dumy z brytyjskiego rzemiosła.

Gra słów: rzemiosło jest wspaniałe, wielkie (great) jak…

Wielka Brytania.

Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz: Praca czeka w rzemiośle!

Marlena Szymaś – cukiernik: "Osoby, które pokochały ten zawód i traktują go jako pasję, mogą znaleźć pracę w renomowanych cukierniach, a co się z tym łączy, mogą bardzo dobrze zarabiać".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przemawia 29 stycznia 2014 r. w berlińskim Domu Rzemiosła z okazji przejścia na emeryturę prezesa Związku Rzemiosła Niemieckiego.

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik i Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Tomasz Wika wręczają prezent ustępującemu prezesowi.

W państwach Unii Europejskiej kształcenie w systemie dualnym jest wysoko cenione, ponieważ przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności młodych ludzi na rynku pracy.

W lipcu 2013 r., podczas konkursu WorldSkills ("Olimpiady Zawodowej"), został zainaugurowany Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego. Niestety bez udziału Polski.

Dziękuję za uwagę!

Krzysztof Bondyra

bondyra@dsig.pl

Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka

Instytut Socjologii UAM

dr Krzysztof Bondyra

Współautorstwo prezentacji: dr Anna Świdurska

Czym jest rzemiosło?

Na to pytanie odpowiada m.in. film "Czym byłby świat bez rzemiosła?", stanowiący jeden z elementów kampanii wizerunkowej rzemiosła w Niemczech.

Czym jest rzemiosło w naszym życiu pokazuje kolejny film wyprodukowany w ramach kampanii wizerunkowej Centralnego Związku Rzemiosła Niemieckiego.

Z rzemiosła wywodzą się także duże, działające globalnie przedsiębiorstwa.

Znakomitym przykładem kariery rzemieślniczej jest Piotr Kler, tapicer.

Krzysztof Olszewski, założyciel podpoznańskiej firmy SOLARIS sprzedającej m.in. autobusy na całym świecie, zaczynał od uzyskania uprawnień rzemieślniczych i prowadzenia warsztatu samochodowego.

Wiele z najbardziej rozpoznawalnych marek świata to po prostu nazwiska bardzo zdolnych rzemieślników, którzy na przykład dyktują kanony mody, jak Coco Chanel (krawcowa), Christian Louboutin (szewc) czy wyznaczają kierunki dla całego przemysłu, jak Enzo Ferrari (technik mechanik), Feruccio Lamborghini (technik mechanik maszyn rolniczych), Gottlieb Daimler

(z wykształcenia rusznikarz), Wilhelm Maybach (ślusarz).

Ferrari

Coco Chanel

Rzemiosło to praca i dobre zarobki

Rzemiosło to jakość!

Rzemiosło to pasja i dobre zarobki

Przykładem jest sukces Rogala Świętomarcińskiego. Rzemieślnicy zrzeszeni

w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają w dniu św. Marcina średnio 250 ton tego wyrobu, natomiast w skali rocznej sprzedaż wynosi 500 ton, co stanowi 2 500 000 sztuk rogali.

Rzemiosło ambasadorem Polski

w Unii Europejskiej?

W 2013 roku, już po raz czwarty, w Biurze Wielkopolski w Brukseli odbył się Dzień św. Marcina. Rogal świętomarciński cieszył szczególną popularnością wśród ponad 400 zaproszonych gości, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli instytucji unijnych, korpusu dyplomatycznego oraz europejskich regionów.

„W Polsce kilkadziesiąt tysięcy rzemieślników zatrudnia w celu przygotowania zawodowego ponad 80 tysięcy uczniów. To ogromne wsparcie dla państwa, tak w wymiarze organizacyjnym jak i finansowym". Takie m. in. stwierdzenie zostało przyjęte jako podsumowanie konferencji z okazji 80-lecia Związku Rzemiosła Polskiego, która odbyła się w listopadzie 2013 r. w Sejmie

Zasadniczym czynnikiem wyróżniającym rzemiosło są ustawowo określone uprawnienia do kształcenia uczniów w ramach praktycznej nauki zawodu w celu zapewnienia wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.

Rekomendacje dotyczące wydatkowania środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 na dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb gospodarki

WorldSkills jako czynnik promocji kształcenia zawodowego

Liczba członków WorldSkills International

w latach 1950-2013

Polska niestety nie korzysta z narzędzi promocji i rozwoju kształcenia zawodowego jakim jest "Olimpiada Zawodowa".

WorldSkills po raz 42. I tylko nas tam nie było...

Lipsk 2 - 7 lipca 2013.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie: www.worldskills.org.

Cele polityczne rzemiosła

Wartości rzemieślnicze w polityce

Cele polityczne zarówno rzemiosła polskiego, jak i na przykład niemieckiego, dotyczą rozwoju klasy średniej oraz zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw. Związek Rzemiosła Niemieckiego podkreśla, że edukacja zawodowa powinna być prowadzona w systemie dualnym, składającym się z nauki teorii w szkole oraz kształcenia praktycznego w miejscu pracy.

Kształcenie w systemie dualnym priorytetem

Unii Europejskiej

Cele polityczne rzemiosła

Jednakże różnica między Niemcami a Polską jest taka, że w Niemczech kształcenie dualne jest narodowym priorytetem.

Motywy kampanii wizerunkowej rzemiosła w Niemczech

"Bez nas Niemcy byłyby gigantycznym biurkiem zasypanym wspaniałymi projektami".

Motywy kampanii wizerunkowej rzemiosła w Niemczech

"Żeby człowiek mógł nawiązać kontakt z istotami pozaziemskimi, potrzebuje rzemieślników. I oczywiście istoty pozaziemskiej".

Kampania "Craft is Great Britain"

Wielka Brytania: duma z rzemiosła

Rzemiosło to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa rodzinne

8) Promocja kształcenia zawodowego począwszy od najwcześniejszych etapów edukacji. Przykładem takich inicjatyw są konkursy o zawodach czy tworzenie „parków edukacji zawodowej” lub „miasteczek zawodów”.

9) Finansowanie zróżnicowanych programów doradztwa zawodowego.

10) Upowszechnianie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w edukacji.

11) Realizacja misji organizacji WorldSkills International (Olimpiada Zawodowa) oraz włączenie rywalizacji zawodowej do systemu praktyk zawodowych.

5) Wsparcie dla działalności ośrodków dokształcania i doskonalenia zawodowego jako ośrodków kursowych w ramach danego województwa.

6) Wsparcie finansowe dla edukacji nauczycieli kształcenia zawodowego.

7) Wykorzystanie technologii informatycznych - „Cyfrowa szkoła zawodowa”.

1) Tworzenie Rad Pracodawców przy szkołach.

2) Monitoring losów absolwentów szkolnictwa zawodowego.

3) Rekomendowanie miejsc odbywania praktycznej nauki zawodu/ praktyk zawodowych w oparciu o system informacji o jakości kształcenia w zakładach pracy.

4) Dofinasowanie kosztów ponoszonych przez pracodawców w ramach prowadzenia praktycznej nauki zawodu.

"Olimpiada Zawodowa"

EuroSkills Lille 2014

WorldSkills Lipsk 2013

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi