Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wstrząs pourazowy

EDB
by

Natala Muta

on 15 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wstrząs pourazowy

Wstrząs Pourazowy Wstrząs: jest nagłym stanem bezpośredniego zagrożenia życia na skutek niedostatecznego zaopatrzenia w krew utleniana ważnych dla życia narzadów i tkanek. Wwyniku odniesionych ciężkich obrażeń, takich jak krwotok, poparzenie, złamania, gdy dojdzie do utraty dużej ilości krwi i płynów ustrojowych, może wystapić nadmierne podrażnienie układu nerwowego, prowadzace do jego wyczerpania. Powoduje to obniżenie czynności życiowych wszystkich komórek i układów organizmu. Stan ten nazywamy WSTRZASEM POURAZOWYM. Objawy wstrząsu:
W przebiegu wstrzasu pourazowego wyróżniamy okresy:
-pobudzenia (faza kompensacji)
-apatii (faza dekompensacji)

Okres pobudzenia (faza kompensacji) jest typowy dla poczatkowej fazy wstrzasu. Rozpoczyna się natychmiast po zdarzeniu (urazie, stresie). Występuje krótkotrwale i niekiedy osoba ratujaca może go nie zauważyć. Tętno jest prawidłowe i dobrze wyczówalne, natomiast oddech-spokojny i głęboki. Poszkodowany dużo mówi, chętnie opowiada o zdarzeniu. Wydaje się, że stan jego jest dobry- nie chce leżeć, jest pobudzony ruchowo, staje się aktywny, a niekiedy nawet agresywny. OKRES APATII(faza dekompensacji)-charakteryzuje depresja psychiczna, obniżenie i zahamowanie podstawowych czynności organizmu: krażenia i przemiany materii. Spadek ciśnienia krwi uruchamia mechanizmy obronne, przemieszczajac prew ze skóry i mieśni do życiowo niezbędnych narzadów: SERCA, PŁUC I MÓZGU. Skóra jest blada, zimna i lepka od potu, a poszkodowany czuje sie bardzo słabo, leży nieruchomo, niechętnie odpowiada na pytania, często jeczy i skarży sie na ból. Serce i płuca z trudem zachowuja swe życiowe czynnosci. Tętno staje sie bardzo szybkie i słabe, oddech znacznie przyspiesza. Występuje duszność i brak tchu. Poszkodowany zaczyna być niespokojny i czuje się zagrozony, gdy wstrzas się pogłebia, moga sie pojawić :
-silne pragnienie
-wymioty
-plamy na skórze
-rozszezrenie źrenic
-zaburzenia orientacji
-zaburzenia przytomności
Zbyt późne podjęcie działań przeciwwstrzasowych może spowodować trwałe uszkodzenie nerek, jelit i innych życiowo ważnych narzadów.Także nieumiejętne postępowanie(np. oziębienie poszkodowanego, ocieranie się odłamków źle unieruchomionej złamanej kości, wywołanie bólu) może znacznie pogłębić wstrzas i doprowadzić do zgonu. ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZY WSTRZASIE.
AAby zapobiec wystapieniu wstrzasu pourazowego u poszkodowanego, jak najszybciej po urazie(zdarzeniu) nalezy wezwać fachowa pomoc (lekarza, ratownika) i wykonać kilka prostych czynności, wchodzacych w zakres pierwszej pomocy. Sa to m.in:
-zatamowanie krwotowków
-wczesne opatrzenie ran
-prawidłowe unieruchomienie złamań
-ostrożne obchodzenie sie z poszkodowanym w czasie udzielania pierwszej pomocy
-ochrona przed wyziębieniem
-ochrona przed przegrzaniem
-ochrona wzroku przed promieniami słonecznymi Czynności zwalczajace wstrzas:
-ułożyc poszkodowanego w pozycji przeciwwstrzasowej, czyli z nogami ułożonymi ok 30-40 cm wyżej, opartymi np. o plecak, poduszkę lub złożony koc
-zabezpieczyć go przed utrata
-kontrolować parametry życiowe. ZAPAMIĘTAJ!!!
nieprzytomnym nie wolno podawać płynów ani środków przeciwbólowych. Bardzo istotnym elementem, pomagajacym zwalczać wstrzas, jest wsparcie psychiczne poszkodowanego, czyli troskliwa opieka, gesty bliskości, np. trzymanie za rękę, pogładzenie po policzku. Sprawia to, że poszkodowany czuje się bezpiecznie. Rodzaje wstrzasów:
oprócz wstrzasu pourazowego wyróżniamy również wstrzasy spowodowane innymi czynnikami niż uraz.
Zaliczamy do nich:
-wstrzas anafilaktyczny
-wstrzas kardiogenny
-wstrzas septyczny WSTRZAS ANAFILAKTYCZNY wywołany jest przez nagła i gwałtowna reakcję alergiczna. Może być skutkiem uczulenia na leki, środki chemiczne(środki czystości,np.domestos) jady owadów (np. osy czy szerszenia). Ciężkośc wstrzasu jest różna. Od pokrzywki czy obrzęku, aż do niewydolności krażenia i oddychania, co może prowadzić do śmierci. WSTRZĄS KARDIOGENNY-przyczyna wstrzasu jest spadek wydolności serca, np. w wyniku zawału mięśnia sercowego, zwłaszcza rozległego zawału ściany przedniej. Serce nie jest w stanie zapewnić przypływu krwi odpowiadajacego potrzebom metabolicznym tkanek.Objawami wstrzasu sa zlewne poty, zimne kończyny, niepokój,lek, przyśpieszone słabe tętno, spadek skurczowego ciśnienia tętniczego, zabóżenia świadomości aż do jej utraty. WSTRZĄS SEPTYCZNY rozwija się w wyniku zakażenia krwi znacznymi ilościami bakterii, grzybów, wirusów i pasożytów u chorych, którzy w wyniku zmniejszonej odporności stali się podatni na powstawanie osocznicy(zakażenia krwi). W pierwszej fazie objawami sa:
-przyśpieszenie oddechu
-wysoka goraczka
-pobudzenie psychiczne
-otępienie
-obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
-przyśpieszone tętno z czasem niewyczuwalne
-blada i chłodna skóra
-zaburzenia w wydalaniu moczu
-problem z krzepnięciem krwi
W pozycji przeciwwstrzasowej nie wolno układać poszkodowanych, u których stwierdzono wstrzas:
-kardiogenny
-wywołany obrażeniami czaszkowo-mózgowymi (urazami głowy)
-spowodowany urazami brzucha, klatki piersiowej lub złamaniem kończyn dolnych. Dziękujemy za uwagę!!! ;)

Full transcript