Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Uzależnienia

Nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.
by

Kasia Aszk

on 21 October 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of UzależnieniaUZALEŻNIENIA

PROJEKT GIMNAZJALNY WYKONALI:
*Marta Gałecka
*Katarzyna Aszyk
*Agnieszka Klin
*Agata Chmielecka
*Martyna Spica
*Agata Trochowska
*Maciej Matusiak
*Rafał Szpakowski
*Michał Zabiński
*Przemysław Fierek
*Przemysław Fischer


Nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.


Uzależnienia

*fizyczne
*psychiczne
*społeczne
RODZAJE UZALEŻNIEŃ
* ALKOHOLIZM
Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm - jest to okresowe picie alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia
* NARKOMANIA
Patologiczne zjawisko społeczne, uzależnienie spowodowane krótszym lub dłuższym zażywaniem leków (głównie przeciwbólowych środków narkotycznych) albo innych środków uzależniających (narkotyki, leki uspokajające i psychotropowe).
* NIKOTYNIZM (PALENIE PAPIEROSÓW)
To nie tylko farmakologiczne uzależnienie od nikotyny, ale przede wszystkim nawyk o charakterze behawioralnym, psychologicznym i społecznym. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.
* UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA
Uzależnienie od komputera i Internetu jest uzależnieniem psychicznym tzn. osoba uzależniona ma silną potrzebę korzystania z komputera surfowania po Internecie. Człowiek, który wpadł w sidła nałogu najczęściej nie potrafi sam sobie z nim poradzić oraz nie zauważa swojego problemu.
* HAZARD
O uzależnieniu od hazardu możemy mówić wówczas, kiedy jego uprawianie powoduje różnego rodzaju życiowe problemy a osoba dotknięta nim, pomimo tych problemów nie przestaje grać.
NIEKTÓRE UZALEŻNIENIA:
Palenie tytoniu jest uzależnieniem przede wszystkim psychicznym i polega na przymusie zapalenia papierosa, aby osiągnąć uczucie odprężenia i najprawdopodobniej fizycznym. Kryteriami zależności fizycznej są tolerancja i zespół fizycznych objawów odstawienia. Tolerancja to stan obniżonej wrażliwości organizmu na skutki działania używki. Polega na konieczności podawania coraz większych dawek dla otrzymania takiego samego efektu. W ciągu dnia wzrasta tolerancja na działanie nikotyny.
Natomiast objawy po zaprzestaniu palenia (abstynencyjne) to:
głód papierosa,
drażliwość,
frustracja,
agresja,
lęk,
niepokój
wzrost napięcia,
trudności w koncentracji,
nadmierna senność lub bezsenność,
depresja oraz dolegliwości somatyczne (zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia, wzrost apetytu i masy ciała, bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe). papieros w ciągu dnia sprawia im największą przyjemność.
Nikotynizm (palenie papierosów)
Narkomania
Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze!
Alkohol, jak każda substancja psychoaktywna, w sposób istotny oddziałuje na sprawność psychofizyczną człowieka, ograniczając zarówno jego kontrolę wolicjonalną, jak i przyczyniając się do niekorzystnych skutków dla całego jego funkcjonowania. Ryzyko nadużywania alkoholu zwiększa to, iż większość dorosłych odczuwa w zasadzie przyjemne efekty po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, a czytelne granice bezpiecznego picia są właściwie nie do ustalenia. Utrata kontroli nad piciem w najłagodniejszej postaci prowadzi do upojenia alkoholowego, a w najpoważniejszej do uzależnienia ze wszystkimi jego negatywnymi skutkami, ze śmiercią włącznie.
Alkoholizm
Narkomania (gr. narke – odurzenie, mania – szalestwo) – potoczne określenie odnoszące się do uzależnienia od substancji chemicznych wpywajcych na czynność mózgu. Narkomania charakteryzuje się:
tzw. głodem narkotycznym, czyli
przymusem zażywania środków odurzajcych,
chęci zdobycia narkotyku za wszelką cenę i wszystkimi sposobami
Nie bójmy się powiedzieć "NIE"!
Sposoby leczenia alkoholizmu i narkomani
Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu i narkotyków są oddziaływania psychoterapeutyczne. Leczenie farmakologiczne jest, tylko metodą wspomagającą psychoterapię. Dlatego kiedy zauważy się narastający problem z uzależnieniem należy zgłosić się do specjalisty.
Centrum Leczenia Uzależnień "Zapowiednik"
Uzależnienie od komputera
W dobie coraz szybciej rozwijającego się przemysłu komputerowego oraz sieci internetowej nie sposób jest się nie zachłysnąć dobrodziejstwami, które daje nam technologia.
Uzależnienie od komputera i Internetu jest uzależnieniem psychicznym tzn. osoba uzależniona ma silną potrzebę korzystania z komputera surfowania po Internecie. Człowiek, który wpadł w sidła nałogu najczęściej nie potrafi sam sobie z nim poradzić oraz nie zauważa swojego problemu.
Ankieta na facebook'u
Hazard
Przeciętna osoba traktuje grę jako zabawę, chociaż często chciałaby bardzo wygrać. Wyznacza sobie najczęściej pewien limit pieniędzy, jakie może poświęcić na grę lub określa limit czasu, po którym odstępuje od gry, bez względu na to czy wygrywa czy też przegrywa. Osoby grające sporadycznie zakładają prawdopodobieństwo przegrania określonej kwoty i wliczają ją w koszta zabawy. Zupełnie innymi motywami kierują się osoby, których granie nabrało cech patologicznego hazardu.
Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych określa hazard jako "ryzykowne przedsięwzięcie; narażanie się na niebezpieczeństwo; gra o pieniądze lub inne dobra, w której znaczna lub decydującą rolę odgrywa przypadek".
Ankieta w liceach
Przeprowadziliśmy 39 ankiet
Wyniki
Wyniki końcowe
Lekcje uświadamiające
Lekcja w 6 klasie podstawowej
Lekcja w 4 klasie podstawowej
Group
Group
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
(cc) photo by theaucitron on Flickr
(cc) photo by theaucitron on Flickr
copy paste branches if you need more....
14
osób z 39 napisało, że nie ma kontaktu z żadnymi używkami (36%)
25
z 39 osób napisało, że ma kontakt z używkami (64%)
Lekomania
Lekomania (inaczej: zależność lekowa lub lekozależność) czyli uzależnienie od leków, forma toksykomanii, która wywołuje stan psychiczny lub fizyczny, wynikający z interakcji leku i żywego organizmu, charakteryzujący się zmianami zachowania zawsze łącznie z przymusem stałego lub okresowego zażywania leku, w celu doznania oczekiwanego efektu psychicznego lub fizycznego lub w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z brakiem leku. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki leku, dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania leków i wystąpienia ich działań niepożądanych, aż do zatrucia i śmierci.
Co to jest lekomania?
Lekomania to nadmierne spozycie leków, grozne uzaleznienie, które niszczy wtrobe.


Czy lekomania moze doprowadzic do smierci?
W skrajnych przypadkach tak.


Czy narkomani lub lekomani przychodza do apteki?
Tak, zdarzaja sie takie osoby i nalogowo prosza o leki.


Czy wszystkie leki uzalezniaja?
Nie, tylko niektóre z nich.


Jakie leki sa najczesciej kupowane?
Wiele osob kupuje leki przeciwbólowe.
Wywiad z aptekarką
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ :D
W dzisiejszych czasach mlodziez spedza bardzo duzo czasu w internecie, a zwlasza udzielajac sie na modnym facebook'u. Z ankiety wynika, ze nasi znajomi spedzaja tam najczesciej od 2 do 4 h.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Full transcript