Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kristijonas Donelaitis ''Metai''

Veikėjų analizė
by

gintare daujotaite

on 11 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kristijonas Donelaitis ''Metai''

Veikėjų analizė Kristijonas Donelaitis „Metai” Veikėjai: Būrai, dvarponiai ir kitataučiai. Viežlybieji Nenaudėliai Veikėjai skirstomi į teigiamus
(„viežlybuosius”) ir vertus
pasmerkimo („nenaudėlius”). Autorius nesistengia nuosekliai kurti veikėjų charakterių, jų individualizuoti. Daugiausia dėmesio skiriama veikėjų sugretinimams su gamta. Teigiamai apibūdinamų „viežlybųjų” būrų paveikslai abstraktesni, labiau idealizuoti. Pričkus Krizas Selmas Įdomiausias „Metų” veikėjas. Jis yra visiems žinomas, visų mėgstamas, sugebantis visiems įtikti kaimo seniūnas. Tarpininkas tarp būrų ir ponų. Pasisako už žmonių lygybę. Pričkus mėgsta daug šnekėti, išvedžioti, politikuoti, patarinėti. Religingas, labai piktinasi keikūnais. Selmui apmaudu, kad žmonių netraukia bažnyčia, poteriai. Jis piktinasi ponais, nes Dievas neleidęs ponams kitų skriausti. Turtingas būras. Savo gabumais, nagingumu, sumanumu, darbštumu ir taupumu sugeba prasigyventi. Pas jį visi mielai užsuka, visi myli, gerbia. Krizas be galo vaišingas. Neigiamai apibūdinami „nenaudėliai” būrai poemoje yra tinginiai, girtuokliai ir nenuoramos bastūnai, kurie laužo bendruomenės normas. Nenaudėlis. Kalba apie lėtą darbą, niekur neskuba. Sako, kad laiko dar yra ir spės nusidirbti visus darbus. Bet tai tėra Slunkiaus išsisukimas nuo darbo. Jis yra tinginys, kuris tik guli prie šilto pečiaus.
Slunkius Nenaudėlis. Neradęs dalgio išvyko į Karaliaučių pirkti naujo, o ten visokių pagundų, tai jis pasigėrė, viską pragėrė ir grįžo tik po kelių savaičių. Plaučiūnas Dar vienas nenaudėlis. Kartą buvo pasigėręs ir jį gydė kaimynės. Bet jis bjaurybė išvijo moteris ir dar norėjo sumušti vaikus, kurie valė jo vėmalus.
Dočys Parengė:
Gintarė Daujotaitė,
Kornelija Sakalauskaitė.
Full transcript