Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIMDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI : AVRUPA VE TÜRKİYE (ÖRNEK UYGULAMALAR)

SOSYAL MEDYA
by

Arzu Kara

on 14 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIMDA SOSYAL MEDYA KULLANIMI : AVRUPA VE TÜRKİYE (ÖRNEK UYGULAMALAR)

Sosyal medya uygulamarında içeriği tamamen bireyler belirler. Zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın paylaşımın, etkileşimin ve tartışmanın esas olduğu bir iletişim şeklidir.

Kurumlarda hizmetlerini, ürünlerini ve çeşitli faaliyetlerini özellikle hedef kitlelerine ulaştırmada bu araçlardan faydalanmaktadır. Bir kurum, Twitter ve sosyal paylaşım ağları üzerinden faaliyetlerini duyurabilir; kendi topluluğunu oluşturabilir. Blog üzerinden hedef kitlelerine ulaşabilir; görüş ve yorumlarını alabilir aynı zamanda diğer bloglara yorum yazarak etkileşimde bulunabilir. (Güçdemir, 2010: 20- 24) AUMENTE LA VENTAS DE CUALQUIER PRODUCTO O SERVICIO MEDIANTE SUS APLICACIONES MÓVILES. TEŞEKKÜR EDERİM... HAZIRLAYAN
ARZU KARA
1250Y82106 İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
HALKLA İLİŞKİLER (TEZLİ) HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIMDA SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI : AVRUPA VE TÜRKİYE (ÖRNEK UYGULAMALAR) NİSAN, 2013 SANAL ORTAMDA İLETİŞİM KURUMLARA NE KAZANDIRIR? Sanal iletişim ortamı, kurumların web sitelerini, ürünlerini ve hizmetleri hakkında hedef kitlelerin farkındalığını ve anlayışını artırmaya yardımcı olan yeni bir medya mecrası olarak karşımıza çıkmıştır. (Güçdemir, 2010: VII)

Günümüzde web siteleri, imaj oluşturma aracı, itibar kazanma göstergesi olarak kurumların vazgeçilmezleri olarak yerini almıştır. Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 6/40 akalafat@ticaret.edu.tr WEB 1.0'DAN WEB 3.0'A DEĞİŞİM SÜRECİ akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) İnternetin günlük hayatta kullanımıyla birlikte önce kullanıcılar Web 1.0 dönemini yaşadı. Web 1.0 döneminde bir içerik yayınlayıcı bir de içerik okuyucu bulunmaktaydı.

Web 2.0 ile web sitelerini ziyaret edenler sadece tüketen değil, aynı zamanda hem üreten konumuna geçmiştir. Web 2.0 ile aynı anda birçok kişi ile eş zamanlı olarak iletişime geçilebilmekte ve içinde sosyal medya araçları ile birçok uygulama gerçekleştirebilmektedir. Bunlar Google, Twitter, Facebook, Skype, Wikipedia gibi araçlardır. Günümüzde Web 2.0 dönemi yaşanmaktadır. Web 2.0 birçok insan için bloglar, wiki, podcast, RSS gibi web araçları kişilerin birbirleriyle daha kolay yoldan bilgi edinmesini sağlayan bir araçtır. Kısacası interneti ve web'i destekleyen bir servis olarak görülmektedir.

Şu anda Web 2.0 teknolojisini kullanmaktayız. Ancak uzmanlar yakın bir zamanda "semantik web" ile özleştirdikleri Web 3.0 dönemine geçişten bahsetmektedirler. Web 3.0 kısaca makinelerin artık okuyup, anlayıp, yorumlayabileceği bir sistemdir. Web deki tüm içerik tek bir veritabanı gibi olacak, kullanıcılar bir konuyla ilgili tüm detaylara ulaşabileceklerdir. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Web 3.0 üçüncü nesil internet ağı olarak tanımlanmaktadır. Web 3.0 da web sayfaları sadece sayfa olarak değil içerinde yer alan kelime ve cümleler ayrı bir anlam ve boyut kazanacaktır.


Yapay zekalı robotlar internetteki içerikleri ve bilgileri kontrol edebilecek ve kullanıcılara en uygun bilgi ve içerikleri sunabilecektir. Kullanıcıların internetteki zevklerine ve davranışlarına uygun mantıksal çıkarımlar yaparak ihtiyaçlarına uygun cevap vereceklerdir. Kısacası tahmin edici arama motorları, alışveriş motorları ve diğer araçlar "GEÇMİŞİNİZE DAYALI" isteklerinizin eğilimlerinizin ne olduğunu bile bilecektir. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) PR 1.0'DAN PR 2.0'A GEÇİŞ
NELER DEĞİŞTİ? SOSYAL MEDYANIN TEMEL BİÇİMLERİ Ders: Kültürlerarası İletişim ve Halkla İlişkiler Stratejileri DOÇ. DR. ALİ BÜYÜKASLAN SOSYAL MEDYADA HALKLA İLİŞKİLER STRATEJİLERİNİ
GELİŞTİRMEK BLOGLAR

SOSYAL PAYLAŞIM AĞLARI
Facebook
Myspace
Linkedin

MİKROBLOGLAR

WİKİLER

PODCASTLER

FORUMLAR

İÇERİK PAYLAŞIM TOPLULUKLARI
Fotoğraf paylaşımı : Flickr
Video paylaşımı: You Tube
Yazılı içerik ve Haber paylaşımı: Digg

RSS akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulmalar) "PR 1.0 deki basın ilanları, PR 2.0 de sosyal medya bültenleri (SMR)
olarak değişmiştir.

Yazılı textler, mültimedya biçimine dönüşmüştür.

Haber tel servisleri yerini, Web 2.0 de bulunan RSS'‟lere vermiştir.

Adress booklar ( ileti adresleri) ise sosyal ağlar olmuştur.

Yazışma ile mesajlaşma, konuşma şekline dönüşmüş.

“Zamana bırakılmış işler ise anında ve çabukça yapılmaktadır."

(Zafarmand, 2010: 61) HALKLA İLİŞKİLER 2.0 VE SOSYAL MEDYA Çoğu işlemlerin Internet ortamında yapılması ve böylece halkla ilişkiler kitlesinin çoğunu teşkil eden insanların bu ortamda bulunması ve bu sanal ortamın hızlılığı, halkla ilişkiler uzmanlarını faaliyetlerini bu sanal ortama itmek zorunda bırakmış ve halkla ilişkiler kavramının yanı sıra halkla ilişkiler 2.0 kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

PR 2.0 süreci ile kitlelere sadece dolaylı yoldan değil, direkt olarak da ulaşabilme fırsatı sunulmaktadır. “Mesela Facebookta bir sinema filmi için açılan bir grupta insanların o film hakkında görüşlerini söylemeleri, o film için bir PR faaliyeti olup, o filmin tanınması açısından avantajlar sağlamaktadır. Mesela bir fotoğraf paylaşım sitesinde, fotoğraf paylaşım sırasında, fotoğraf makinesi alacak bir kişiye belli markaların kullanıcılar arasında önerilmesi, o marka için bir PR faaliyetini oluşturmaktadır.” (Zafarmand, 2010: 49-52) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medya kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) PR 2.0 sürecinde tüketici ve kullanıcıların, satın aldıkları şeyler ile ilgili bilgiye ulaşma ve kendi düşüncelerini başkaları ile paylaşma imkânları PR 1.0 den daha çoktur.

PR 1.0 küçük basın mensup gruplarını etkilemekteyken PR 2.0 basın mensupları dahil HERKESİ etkilemektedir.

PR1.0 ‟da yukardan aşağıya yani, firma yöneticisinden müşteriye doğru bir iletişim vardır ve çoğu zaman sadece firmalar mesajlarını göndermektedirler ama PR 2.0 de müşteriler ve firmalar arasında 2 yönlü iletişim bulunmaktadır. Müşterilerin sosyal medya aracılığıyla anında ve çok rahatlıkla geri bildirim verme imkânları mevcuttur.

PR1.0‟de mesaj kontrol edilmiş halde yayınlanırken, PR2.0 de şeffaflık ve katılıma teşvik edilmektedir. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Büyük ihtimalle, yakın bir zamanda sosyal medyada halkla ilişkiler, halkla ilişkilerin genel karması içinde yerini alacaktır. Halkla ilişkiler uzmanının en temel görevi sosyal medyada kurumu için kaliteli içeriklerin hazırlanmasını sağlamaktır.

Web 3.0'a pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam açısından bakıldığında hedef kitlenin tüm bilgilerini, zevklerini ve eğilimlerini öğrenmek daha kolay hale gelecektir. Veritabanları sayesinde doğru bilgi, doğru mesaj, doğru zaman, doğru hedef kitleye ulaşacaktır.

◾ akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal sorumluluk : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) İÇERİK Tanımlar

Web 1.0'dan Web 3.0'a Değişim Süreci

Sosyal Medyanın Temel Biçimleri

PR 1.0'dan PR 2.0'a Geçiş

PR 2.0 ve Sosyal Medya

Sosyal Medyada Halkla İlişkiler Stratejilerini Geliştirmek

Dijital Kullanım İstatistikleri

Twitter Kampanyaları

Facebook Kampanyaları

Foursquare Kampanyaları

Sosyal Medya Kriz Yönetimi

Onur Air Krizi

Sonuç Sosyal medyadan iyi bir şekilde yararlanmak için hedef kitle ile güvene dayalı bir ilişki oluşturmak gerekir.

Test Etmek:
Halkla ilişkiler uzmanları her zaman yeni teknolojileri denemek için vakit ayırmalıdır. Sosyal medya kampanyaların etkinliğini ölçmek için sonuçları test etmek gerekir.

Planlamak:
Stratejiler ve hedefler geliştirmek
Hedef kitleyi ve karakteristliklerini tanımlamak
Mesajlar geliştirmek
Zaman çizelgesi oluşturmak
Ölçüm yapmak

Gözlemlemek:
Sosyal medya ortamında ilgi çekici bir konu hakkında yapılan tartışmaları inceleyin. Daha önce yazılan yazılarada göz atarak katılımcıların ilgi alanlarını tanımlayın.

(http://www.isletmeyonetimi.net/sosyal-medya-ve-halkla-iliskiler.html/, 24.02.2013) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Halkla ilişkiler uzmanlarının,

Hedef kitlenin çoğunlukla tercih ettiği sosyal medya kaynakları belirlenmelidir. Bunun için anketler yapılabilir,

Eğer bir ortamın uygun olduğunu düşünülüyorsa ölçümlenebilen verileri kontrol etmek gerekir;
.Aylık tekil ziyaretçi sayısı
.RSS aboneleri
.E-mail aboneleri
.Blog ya da forum yorumları
.Güncellenme sıklığı

Kaynak: (http://www.isletmeyonetimi.net/sosyal-medya-ve-halkla-iliskiler.html/, 24.04.2013) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) comScore, Avrupa’daki dijital manzaraya bir bakış sunan ve internet kullanımı, mobil, online video ve arama eğilimlerini konu alan “2013 Europe Digital Future in Focus” raporunu yayınladı. Rapora göre 2012nin sonu itibarıyla Avrupa’da dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan internete bağlanan kullanıcılarının sayısı 408.3 milyona ulaştı. Dünyadaki en geniş nüfusa sahip bölgesi olmamasına karşın bu rakam Avrupa açısından etkileyici. Ülke bazında ise Avrupa’nın en çok internet kullanıcısına sahip pazar, 61.3 milyon ile Rusya oldu. Kaynak: (http://sosyalmedya.co/comscore-avrupa-dijital-raporu/, 24.04.2013) akalafat@hotmail.com Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) PRINGLES -- PRINGLES DREAM PARTY CAMPAIGN -- AVUSTRALYA Pringles Avustralya, facebook kullanıcılarını hayallerindeki partiyi yaratmaya davet etti. Sanal partilerini yaratan kullanıcıların parti görüntülerini izleyen diğer kullanıcılar videoya oy veriyor ve yorum yapıyordu. Pringles facebook hesabının iplerini elinde tutanların konuşmalara aktif şekilde dahil olup, etkileşimi arttırması, kampanyanın başarılı olacağına dair ipuçlarını vermeye başlamıştı. Nitekim kampanya fazlasıyla başarılı oldu.

Kampanyayı Farklı Kılan Dinamikler:
•Diğer kullanıcıların videolara oylama yapmasını sağlayarak etkileşimi ve viral pazarlamayı çıldırtmak
•Videolarını kurgulayan kullanıcıların yarattıkları sanal partide, arkadaşlarının resimlerinin de yer almasını sağlayarak, kullanıcıyı aplikasyonla özdeşleştirmek ve hayatından parçaların yer almasını sağlamak
•Oyunu kazananlara verilen hediyenin bedava mp3 olması, yani oyunun ana teması olan parti,müzik-arkadaşlık üçgeniyle ilişkili olması. Böylelikle Pringles’ın dinamik, eğlenceli imaja kavuşması.

Sonuç:
•Pringles, Avustralya’da en çok like edilen fan sayfası oldu. Avustralya pringles’ın cari olarak 720.341 like’ı var. 2.525.801.963 -- Dünyada internet kullanıcı sayısı

223.348.296.174 -- Bugün gönderilen E-posta sayısı

2.026.390 -- Bugün yazılan Blog sayısı

147.624.675 -- Bugün gönderilen Tweet sayısı

2.136.183.943 -- Bugün Google'daki arama sayısı Kaynak: http://www.worldometers.info/tr/, 25.04.2013 İnternete bağlı kalma sürelerine bakıldığında ise yine Türkiye’nin üst sıralarda olduğunu görüyoruz. Birleşik Krallık, internette geçirilen kişi başına ortalama süre bakımından 37 saat ile ilk sırayı alırken, 31 saat ile Türkiye ikincilikte oturuyor. Bu alanda ülke olarak Avrupa ortalaması olan 27 saatin bir hayli üzerinde bulunuyoruz. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyla medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Kaynak: (http://www.comscore.com/Insights/Presentations_and_Whitepapers/2013/2013_Europe_Digital_Future_in_Focus, 25.04.2013) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Nike, 2012 Londra olimpiyatlarında "Find Your Greatness" kampanyası ile günlük sporculara yoğunlaşan Nike, şehir içinde #findgreatness etiketi içeren yüzlerce billboard kiralayarak olimpiyatlara onlarca milyon Pound ödeyerek resmi sponsor olan Adidas’ı adeta safdışı bıraktı.

Tüm bunlara ek olarak Nike, olimpiyat süresi boyunca 166,718 yeni Facebook takipçisi kazanarak 80,761 takipçi elde eden Adidas’ı yine geride bıraktı. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) TWİTTER KAMPANYALARI Turkcell’in ‘’daha fazla tweet’’ isimli Twitter kampanyası yalnızca Türkiye’de değil, yurtdışında da büyük yankı uyandırdı. Turkcell’in kampanya boyunca hediye olarak verdiği akıllı telefonları kazanmak için yapmanız gereken, postitlerin üzerinde yazanları tweet etmekti. Tweet ettikçe, tweet edilen postitler kalkıyor ve en son postiti kaldıran telefonu kapatıyordu. Kampanya boyunca yalnızca akıllı telefon değil ayrıca hediye dakikalar gibi Turkcell’in hizmetiyle direkt ilgili hediyeler de verildi. Turkcell’in 7 gün süren kampanyası boyunca 60 bine yakın tweet atıldı.Turkcell, Twitter’da trend konular arasına girdi ve ciddi başarıya ulaştı. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Tweet Race ile Sosyal Medya çok farklı bir kampanyaya şahit oldu.

Yarışma için 3 tane Mercedes takımı kuruldu. Bu takımların ulaşması gereken bir hedef vardı. Fakat küçük bir sorun da vardı. Arabaların ilerlemesi için takım isimlerinin hash tag ile mention edilmesi (#mention) gerekiyordu. Arabalar, her 4 mention için 1 mil ilerleyebiliyordu. NIKE -- FIND YOUR GREATNESS CAMPAIGN -- LONDRA FACEBOOK KAMPANYALARI MERCEDES - BENZ -- TWEET RACE -- ALMANYA akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Kaynak: (http://sosyalmedyacci.com/2012/03/en-yaratici-4-facebook-kampanyasi-ve-nedenleri.html, 25.04.2013) FOURSQUARE KAMPANYALARI 2011′de GranataPet adlı pet shop akıllıca ve son derece yaratıcı bir kampanya yaptı. Berlin ve Münih şehirlerinin çeşitli çeşitli yerlerine yerleştirilen 10 reklam panosu, bu panonun önünden check-in yapan evcil hayvan sahiplerine bir porsiyon deneme maması verdi.

Deneysel kampanya çok ilgi çekti, ayrıca şirket için pahalıya da gelmedi. Kampanya, reklam panosu başına 350 Euro harcayan şirket için iyi bir tanıtım oldu. Mamayı bir kere yiyen köpekler ertesi gün de sahiplerini aynı reklam panolarına doğru çekti ve kampanyaya ilgi giderek arttı.

10 reklam panosu ilk günde, pano başına 118 check-in aldı. Münih’teki GranataPet dükkanları kampanya boyunca ve kampanyadan 10 gün sonra önceki satışlarına göre %28 daha fazla satış yaptı. Dükkanın satışı önceki seneye göre %14 arttı. GRANATAPET
REKLAM PANOLARI -- FOURSQUARE
ALMANYA 2012 yılının 1 – 10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen kampanya Starbucks ve RED Aids ile savaş kuruluşunun ortaklaşa bir çalışmasıydı. İngiltere ve Kanada’daki her Starbucks’tan yapılan check-in kampanya için 1 Dolar değerindeydi ve kampanya sonunda Starbucks, RED kuruluşunun Rush To Zero isimli kampanyasına 250,000 Dolar bağışladı. Kampanya ayrıca sınırlı sayıda RED rozeti ile desteklendi.

Rush To Zero kampanyanısının asıl hedefi RED’in 2015 yılında hiçbir bebeğin Aids hastası olarak doğmamasını sağlamak. Kampanyanın birden fazla faydası oldu. Starbucks yardım sebebi ile sempati topladı, sosyal medyadaki popülaritesini arttırdı, RED kampanyası için para toplamış oldu. STARBUCKS & RED CAMPAIGN
İNGİLTERE - KANADA Kaynak:
(http://sosyalmedyarehberi.net/sosyal-medya/en-iyi-foursquare-kampanyalari/, 25.04.2013) Kaynak:
(http://sosyalmedyarehberi.net/sosyal-medya/en-iyi-foursquare-kampanyalari/, 25.04.2013) Kaynak:
(http://sosyalmedyacci.com/2012/02/en-iyi-4-twitter-kampanyasi-ve-cikarilacak-dersler.html, 25.04.2013) Kaynak:
(http://sosyalmedyacci.com/2012/02/en-iyi-4-twitter-kampanyasi-ve-cikarilacak-dersler.html, 25.04.2013) SOSYAL MEDYA KRİZİ NASIL YÖNETİLİR? Planlama:
Yapılması gerekli en önemli kısım pazardaki risklerin önceden tespit edilmesi ve bir kriz yönetim takımının oluşturulmasıdır. Swot analizlerinizin eksiksiz yapılması faydalı olur, kurumunuzun güçlü ve zayıf yönlerini bilmek durumundasınız...


Özür dilemek:
Eğer kriz ortaya çıktıysa oluşan yeni durumu kabullenmeli ve ilerlemesini engellemek için özür dilemeyi bilmelisiniz. Geleneksel medya araçları dışında Facebook,Twitter,Linkedin gibi sosyal ağ sayfalarınızda özür konuşmanızı içeren bir video yayınlayın. Bu özür şirketin en üst yönetimindeki kişiden ( CEO veya yardımcısı ) gelmelidir.

Geliştirmek:
İzlemek ve ölçmek, krizi yönetmek için büyük öneme sahiptir. Bu aşamadan sonra gözlem ve ölçümlerinizi krizi yönetmek ve bastırmak için kullanmalısınız. Gözleyerek ve ölçerek, yaptığınız hataların farkına varın, onları ortadan kaldırın, aynı zamanda olumlu izlenim bırakan davranış ve açıklamalarınızı pekiştirerek yayın.

(http://sosyalmedyacci.com/2012/01/sosyal-medya-kriz-yonetimi-ama-nasil.html, 25.04.2013) 9/40 TANIMLAR HALKLA İLİŞKİLER

"Halkla ilişkiler, işletme ile onun karşısındaki hedef kitle arasında karşılıklı menfaate dayalı ve sağlıklı bir diyalog tesis etmesi, bunun sonucunda da kamuoyunun ilgili kesimlerinde işletme hakkında olumlu bir imaj ve destek yaratılmasıdır." (Askeroğlu, 2010: 17)


SOSYAL MEDYA TANIMI

Sosyal medya, Internet veya mobil tabanlı olup, insanların bilgilerini paylaştıkları ve tartışma yaptıkları platformlar olarak tanımlanmaktadır. Bu terim, genelde yazı, resim, video gibi her türlü sosyal katılımın olduğu alanlara verilen isimdir. Bireylerin internette birbirleriyle yaptıkları diyaloglar ve paylaşımlar sosyal medyayı oluşturmaktadır. Bu medyada ulaşım, bir kişiden yüzlerce kişiye ve yüzlerce kişiden milyonlarca kişiye biçiminde gerçekleşmektedir. Özetle bu iletişim türü, çok yönlü olarak tamamen sohbet ve diyalog üzerinde kurulmuştur. (Zafarmand, 2010: 9) akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 5/40 10/40 11/40 12/40 14/40 15/40 16/40 18/40 19/40 20/40 22/40 23/40 24/40 26/40 28/40 30/40 31/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 32/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 33/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 34/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 36/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 37/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 38/40 akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 39/40 Arzu KARA
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ
SÜTLÜCE KAMPÜSÜ KÜTÜPHANESİ

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM
KATALOGLAMA / SINIFLAMA
akalafat@ticaret.edu.tr
0212 314 41 00 / 4483 SOSYAL MEDYADA
KRİZ ONUR AİR SOSYAL MEDYA KRİZİ 1. Van Depreminde sayfasını beyenecek her kişiye 0,5 TL yardım...

Tepkiler çığ gibi büyüyor; olumsuz yorumların önünü kesemeyeceğini anlayan marka çareyi duyuruyu sayfadan kaldırmakta ve kampanyayı durdurduğuna yönelik bir açıklama yapmakta buluyor. Fakat açıklama bir özürden çok bir suçlama içeriyor zira Onur Air açıklamasında özetle “kampanyayı anlayamayan takipçiler yüzünden” kampanyayı sonlandırdık diyor. Eleştirenleri eleştiren bu uslup Onur Air’e yönelik daha kuvvetli bir sosyal medya tepkisi doğuruyor. 2. Silinen yorumlar,
3. Özür dilenmedi,
4. Hakaret edildi,
5. Girdi silinerek, metin düzeltildi,
6. Faturalar paylaşıldı. Kaynak: (http://www.sosyalmedyahaber.com/ornek-sosyal-medya-kriz-vakasi-onur-air-olayi/, 26.04.2013) Kaynak: (http://www.slideshare.net/erdalerdogdu/sosyal-medya-ve-kriz-ynetimi, 26.04.2013) SONUÇ

Sonuç olarak, 21. yüzyılda halkla ilişkiler açısından sosyal medyanın kullanımı, etkili bir iletişim için ihtiyaç haline gelmiştir. Yeni medya, web siteleri, elektronik posta, bloglar, tartışma grupları gibi farklı alanlarda yer bulduğuna göre bu alanların hangisinin hedef kitleye uygun olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Bu açıdan halkla ilişkiler disiplininin ilk adımı olan “araştırma” kısmında, bu konuda çok yoğun bir çalışma yapılmalıdır. İnternet, sürekli güncellenen ve bilginin her an yenilendiği bir iletişim alanı olması nedeniyle kurumlar da kendilerini ve mesajlarını kullandıkları yeni medya alanında sürekli güncellemelidirler.

Türkiye ve Avrupa ülkelerinin sosyal mecraları kullanma bakış açılarını karşılaştırdığımızda karşımıza bizdeki sosyal mecraların yurtdışındakiler gibi uygulama yaptırıp hedef kitlelere oyun ve benzeri uygulamalarla onları, olaya entegre etmektense, daha çok Facebook’da profil şeklinde kayıtlı bir üye olarak yer aldığını ya da reklam alanları olarak kullanıldığını görmekteyiz. TURKCELL -- DAHA FAZLA TWEET KAMPANYASI -- TÜRKİYE Peki bu kampanyayı bu kadar başarılı kılan, diğer kampanyalardan ayıran neydi?

a) Turkcell, postitlerin üzerine yazdıklarıyla oyun oynanırken dahi verdiği hizmeti tanıtmaktaydı. Verdiği hediye dakikaları bu konuya örnek verebiliriz.
b) Bu kampanyadaki amaçlardan biri de Turkcell T10 akıllı telefonunu tanıtmak olabilir. HTC, Samsung, Nokia dışında hediye verilen telefonlardan biri de Turkcell’in kendi smartphone’u idi.

Çıkarılacak ders:
Bu kampanya bir şeyi açıkça gösteriyor ki tarzlarıyla fark yaratan kampanyalar artık dünyada da yankılanıyor. Bu da Sosyal Medya’nın etkisinin ne denli büyük olduğunun kanıtı. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı : Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) Razorfish isimli dijital medya ajansının Mercedes için hazırladığı Tweet Race isimli kampanyaya 30 bine yakın katılımcı katıldı, yarışma için 150 binin üzerinde tweet atıldı ve kampanya hakkındaki videoları 50 milyonun üzerinde kişi izledi.

Çıkarılacak ders:
Mercedes’in uyguladığı Sosyal Medya politikasını farklı kılan ” takımlar kurarak rekabet psikolojisi yaratmak”. İnsanlar adeta bir futbol takımını destekler gibi bu takımları desteklediler. Siz de yapacağınız Twitter kampanyalarında yarış ve takım psikolojileri yaratarak katılımı yukarıya çekebilirsiniz. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar)
İzlemek :
Sosyal Medya İzleme ve Ölçüm araçlarını tüm kriz sürecinde aktif olarak kullanmak önemlidir. Twitter ve Facebook kullanıcıları hakkınızda neler diyor? Açıklamalarınızdan sonra takdir edenlerin sayısı çoğaldı mı? Konuşmanız insanları ikna etti mi? İkna etmediyse hangi noktada ikna etmedi? Gerekiyorsa ikinci bir açıklama yapın veya Facebook ve Twitter’a yanlış anlamaları düzeltmek için ilave bir bilgilendirme yazısı girin.

Ölçmek :
Sosyal Medya takip araçları ile insanların Sosyal Medyadaki tepkilerini ölçün. İletiler, hangi davranış veya açıklamalarınızdan sonra artıyor ya da azalıyor? Grafik halinde, yönetime sunun. akalafat@ticaret.edu.tr Halkla ilişkiler ve tanıtımda sosyal medyanın kullanımı: Avrupa ve Türkiye (örnek uygulamalar) 35/40 29/40 27/40
Full transcript