Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wysokie obcasy

No description
by

Ela Filipczuk

on 17 February 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wysokie obcasy

Historia
Projektanci
Wysokie obcasy
Rodzaje
Wysokie obcasy sa nie tylko atrybutem kobiecości, elementem ubioru, modnym dodatkiem. Można pokusić się o stwierdzenie, że szpilki to styl życia. Prowadzone sa nawet specjalne kursy chodzenia na nich - stiletto strength. Kobiety nosiły je od stuleci i nosić będa przez kolejne - nieważne, jak ciężkie bywa utrzymanie w nich równowagi :)
Pierwsze obcasy, jakie zostały stworzone, miały przytrzymywać nogę w strzemieniu siodła. Dopiero później, w XVw stały się symbolem luksusu, lecz noszone były tylko przez mężczyzn! A przecież w formie, jaka znamy dzisiaj, sa jednym z głównych symboli kobiecości.
Mówiac "wysokie obcasy" , mamy na myśli niekoniecznie szpilki. Jednak rodzajów jest tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich...
Buty na wysokim obcasie stały się mocno zauważalnym elementem popkultury. Niejedna kobieta wiele oddałaby za parę szpilek od topowego projektanta. Ich oddziaływanie można porównać do sportowych samochów znanych marek.
Pierwszym udokumentowanym przypadkiem nałożenia wysokich obcasów przez kobietę, był ślub Katarzyny Medycejskiej w roku 1533.
Przez stulecia obcasy były symbolem statusu społecznego - noszone przez klasę wyższa - kojarzone z burżuazja, odeszły w zapomnienie w trakcie Rewolucji Francuskiej. Dopiero pod koniec XIXw wróciły do łask, kiedy to fizyk Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Gdy w latach 50-tyc XXw dopracowano je do tego stopnia, że mogły utrzymać ciężar ciała, znów popadły w niełaskę. Zaczęły być kojarzone z erotyka i kobietami lekkich obyczajów - nic dziwnego, skoro nadawały kobiecej sylwetce niesamowitego seksapilu.
Świat oszalał na pukncie wysokich obcasów. W dzisiejszych czasach niemal każda kobieta posiada w swej garderobie przynajmniej jedna parę. Ciężko wyobrazić sobie wyjście na jakakolwiek oficjalna imprezę bez ich nakładania. I mimo, że niejednokrotnie nie sa to wygodne buty, kobiety i tak je kochaja. Dlaczego? Żadne inne buty nie daja takiego poczucia kobiecości, dodatkowo optycznie wydłużaja nogi, wymuklaja i podkreślaja sylwetkę. Stały się nieodłacznym elementem kultury popularnej. Poszczególne modele wylansowane przez gwiazdy i celebrytki staja się obiektem pożadania płci żeńskiej na całym globie.
Koturny
Ich historia sięga antycznej Grecji, gdzie noszone były głównie przez aktorów, by byli lepiej widziani na scenie. W drugiej połowie XXw rozpropagowane przez ruch hipisowski, ostatnimi czasy ponownie stały się popularne - para tzw. "kopytek" jest obowiazkowa w szafie każdej modnej kobiety.
Platformy
Swój szczytowy moment miały w latach 70-tych, kiedy to na parkietach królowało disco. Dziś przeżywaja odrodzenie, od kiedy to w 2011 roku pojawiły się lity. Od tej pory platformy w coraz to nowszych odsłonach kupuja sklepowe półki.
Szpilki
W klasycznych szpilkach kobiety najbardziej kochaja ich ponadczasowość i elegancję. Obok "małej czarnej", prosta para szpilek powinna znaleźć miejsce w każdej szafie. Mimo zmieniajacej się w szaleńczym tempie mody, szpilki zawsze sa na topie. Jedynie ich warianty moga być mniej lub bardziej "passe".
Manolo Blahnik
Projekty tego Hiszpana stanowia obiekt pożadania kobiet na całym świecie. Szczególnie rozpropagowany został za sprawa Carrie Bradshaw - bohaterki serialu "Seks w wielkim mieście", która to z zamiłowaniem nosiła jego buty.
Christian Loboutin
Za te charakterystyczne czerwone podeszwy kobiety w stanie sa zapłacić każda cenę. Jedyne w swoim rodzaju, eleganckie i ponadczasowe - nic dziwnego, że francuski projektant odniósł tak ogromny sukces.
Jimmy Choo
Buty od tego malezyjskiego projektanta z pewnościa nie sa dla każdego. Drapieżne, odważne, niemalże awanagardowe, zachowuja jednak klasę i styl. Marza o nich miliony kobiet na całym świecie.
Full transcript