Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Elianna Loftus

No description
by

Ashley Hagemann

on 13 October 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Elianna Loftus

Unit Rate Project
By Elianna Loftus
One package of sweet tart chews is $2.49. There is 220 pieces in the package. So $2.49 divided by 220=.01 cents per piece
sweetart mini chews
One pack of life saver mints is $7.21. The package is 41 oz. So $7.21 divided by 41 = 17 oz per mint.
life saver mints
One pack of oreos is $3.57. There are 48 cookies in the package. So $3.57 divided by 48 = .07 cents per cookie.
pack of oreos
One package of flair felt tip pens is $23.39. There are 16 pens in the package. So $23.39 divided by 16= $1.46 per pen.
paper mate flair felt tip pens
Full transcript