Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

6 kl. II sk. 2. Lietuvių liaudies instrumentai

No description
by

Loreta Palaveniene

on 1 March 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of 6 kl. II sk. 2. Lietuvių liaudies instrumentai

6 kl. II sk. 2. Lietuvių liaudies instrumentai
TABALAI
Skudučiai
Daudytės
Pagalvokite ir padarykite
Pamokos uždavinys
Skrabalai
Ragai
Suvalkietiškos kanklės
Ožragiai
Molinukai
Birbynė
Lamzdeliai
Kokius žinote lietuvių liaudies instrumentus?
Pagalvokite ir pasakykite
viena-trys lauke pakabintos lentos, į kurias mušant tam tikrą ritmą, perduodami signalai. Taip kviečiama į pagalbą, pranešama apie kilusį gaisrą, šaukiama pietų. Kiekvienas ritmas turėjo savo reikšmę.
Tabalai -
tai keletas įvairaus dydžio ir tam tikru būdu suderintų medinių vamzdelių. Vienu skudučiu išpučiamas tik vienas garsas, todėl šiam instrumentui skiriamus kūrinėlius atlieka keli atlikėjai.
Skudučiai -
buvo vienas mėgstamiausių laisvalaikio instrumentų. Vaikai linksmindamiesi mėgdavo pūsti dainų ir šokių melodijas, improvizacijas (tirliavimus). Ganant gyvulius buvo grojamos specialios jiems skirtos melodijos (raliavimai - karvėms, ridavimai - avims). Lamzdžiuodavo ir suaugusieji, grodavo nepaprastai vingriai.
Lamzdelis -
Paruošė muzikos mokytoja Loreta Palavenienė
Susipažinę su lietuvių liaudies instrumentais
gebės teisingai išspręsti du kryžiažodžius, bei tiksliai nurodys, kokie melodiniai ir ritminiai instrumentai paveikslėliuose yra vaizduojami.
Ar teko kuriais nors iš jų groti?
Kur ir kada jais grojote?
Ar šis instrumentas yra liaudies?
Muzika nuo seno buvo neatsiejama lietuvio gyvenimo dalis, ne veltui Lietuva vadinama dainų šalimi. V kl. aptarėme įvairių etnografinių kraštų dainas. Moterims giedant skambias giesmes, vyrai griežė ir skambino muzikos instrumentais. Iki mūsų dienų išliko daug tradicinių lietuvių muzikos instrumentų. Senieji liaudies muzikos instrumentai susiję su gyvenimo būdu, religija, papročiais.
Džingulis -
yra lazda, išpuošta varpeliais ir kaspinais. Tai vestuvių kvieslio skiriamas ženklas. Suduodant ją į grindis, atkreipiamas dėmesys.
Skrabalai -
panašūs į varpelius, tiktai jie mediniai, įvairaus dydžio. Tai dėžutė (ar lentelė), kurioje sukabinti viena ar net trys šerdelės - kankaliukai. Instrumentą judinant, šerdelės barbena į dėžutės sieneles, kurios skleidžia duslų, bet gerai girdimą garsą. Tokius skrabalus piemenys mėgdavo užrišti karvėms ant kaklo, kad ganydami miške lengviau jas rastų. Skrabalais galima groti ir mušant dviem lazdelėmis į dėžutes be šerdelių.
Kanklės -
vienas populiariausių lietuvių liaudies instrumentų. Kankliuota poilsio valandėlėmis, per religines apeigas, pasilinksminimus. Kaip kanklės atrodo, žino visi. Tačiau tik nedaugelis gali papasakoti, kad šis instrumentas susijęs su pirmykščiu senolių tikėjimu. Kanklėms medį kirsdavo ir jas dirbdavo mirus šeimos nariui. Buvo sakoma, kad tokios kanklės skamba geriau - graudžiau. Stygų skaičius sutampa su magiškais skaičiais: 5, 7, 9, 12. Kanklių ornamentuose yra Saulės, šviesos ir kitų senovinių simbolių.
Ragas -
pagrindinis ganymo ir medžioklės signalinis instrumentas.
Ožragis -
populiarus ir kaimyninėse šalyse, tradicinis variantas turi 2-6 garso skylutes. Ansamblio orkestre naudojamas ožragis su birbynės kandikliu, garsynas apima kvartos intervalą
Kaip epizodiniai instrumentai orkestre dar naudojami molinukai – moliniai šuniukai, paukščiukai, arkliukai, kurių šonuose išduriamos kelios skylutės, jas dangstant galima išgauti kelis fleitos skambesio garsus. Molinukų garsinė apimtis – g-e2.
Molinukai -
Lietuvos kaime skambėjo ir kiti, visoje Europoje žinomi populiarūs muzikos instrumentai:
smuikas, cimbolai, dūdmaišis.
Per pasilinksminimus grodavo pavieniai muzikantai arba kapelos, kurias sudarė 1-2 kanklės, 1-2 smuikai, basetlė, būgnas, cimbolai, dūdmaišis. Kapeloje galėjo skambėti ir lamzdelis ar ragas. XIX a. ypač paplito armonikos, račiau buvo grojama citra, mandolina, gitara.
Tradicinės birbynės gaminamos iš žąsies plunksnos, šiaudo, medžio žievės, medienos, gyvulio rago. Jos turi viengubą arba dvigubą liežuvėlį. Dažniausiai derinamos mažoriniu garsynu. Repertuarą sudaro garsų pamėgdžiojimai, piemenų signalai, dainos, sutartinės, šokiai. Birbynę pirmą kartą paminėjo P.Ruigys 1747 m.
Birbynė -
XX a. sukurti patobulinti lietuvių muzikos instrumentai, kuriais grojama ne tik liaudies, bet ir kompozitorių sukurta muzika. Patobulintos kanklės, birbynė, skrabalai yra šiuolaikiniai lietuvių muzikos instrumentai. Jais atliekama kompozitorių kūryba ir liaudies muzika.
Kai kuriuos lietuvių liaudies instrumentus nesunku pasigaminti. Juk reikia tik medžio, žievės, rago, šiaudo, žąsies plunksnos ar molio ir truputėlio noro bei sumanumo.
Pasiklausykime, kaip skamba šiame skyrelyje minėti instrumentai. Apibūdinkite savais žodžiais jų skleidžiamų garsų spalvą.
Daudytė -
Tai tiesūs mediniai, 140-230 cm ilgio vamzdžiai, kuriais dviese atlikdavo sutartines. Nuo ragų daugytės skiriasi tuo,
kad kiekviena jų galima gauti ne vieną, bet 4-5 tonus.
Daudytes gamindavo iš uosio panašiai kaip trimitus.
PŪSLINĖ (lankas su pūsle)
Artimas lankui instrumentas, kurį darydavo iš lentos ar pagalio ir pūslės rezonatoriaus. Pūslinė gali turėti 1-3 stygas. Stygos remiasi į atramėlę (kumelę). Stygoms derinti buvo daromi varžikliai.
Papildomos svetainės
http://www.ethnicart.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=217
Full transcript